§ 7. - Szczegółowe zasady i tryb niektórych rozliczeń z budżetem państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1976.32.138

Akt utracił moc
Wersja od: 13 kwietnia 1979 r.
§  7.
1.
Podstawę obliczenia podatku od funduszu rozwoju stanowi nadwyżka łącznej sumy odpisów z zysku netto, odpisów amortyzacyjnych przeznaczonych na fundusz rozwoju i przelewów z funduszu rezerwowego na ten fundusz ponad wyjściową kwotę funduszu rozwoju. Przy obliczaniu nadwyżki sumę odpisów na fundusz rozwoju:
1)
zmniejsza się o kwoty przeznaczone przez przedsiębiorstwa zgodnie z § 23 ust. 6 uchwały na rezerwowy fundusz rozwoju; zmniejszenie nie może przekraczać kwoty potrzebnej na uzupełnienie stanu funduszu rezerwowego do wysokości kwoty wyjściowej ustalonej zgodnie z ust. 2,
2)
zwiększa się o kwotę dokonanej spłaty kredytów zaciągniętych na inwestycje, przekraczającą sumę spłaty tego kredytu z zysku ustaloną na dany okres w zawartej z bankiem umowie o kredyt.
2.
Za wyjściową kwotę funduszu rozwoju (ust. 1) uważa się kwotę, wynikającą z zastosowania określonej dla przedsiębiorstwa (zjednoczenia) normy do średniorocznej wartości brutto środków trwałych (z wyłączeniem wartości budynków i budowli, w tym także wartości melioracji i inwestycji w dzierżawionych środkach trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) i zapasów, z tym że:
1)
wartość brutto środków trwałych zmniejsza się ponadto o wartość brutto środków trwałych uznanych w obowiązującym trybie za trwale nieczynne oraz o wartość środków trwałych służących zakładowej działalności socjalnej,
2)
wartość zapasów, przez które rozumie się również koszty przyszłych okresów, zmniejsza się o wartość tych zapasów, które podlegają finansowaniu w całości kredytem bankowym.
3.
Przedsiębiorstwa handlu środkami produkcji przy ustalaniu średniorocznej wartości brutto środków trwałych uwzględniają przepis § 35 ust. 6 uchwały.
4.
Wysokość należnego podatku od funduszu rozwoju oblicza się stosując do nadwyżki, o której mowa w ust. 1, skalę podatkową ustaloną w załączniku do zarządzenia.
5.
Obliczenia należnego podatku od funduszu rozwoju i wpłat tego podatku do budżetu dokonuje się za okresy kwartalne i za okres roczny. Za okresy miesięczne dokonuje się wpłat zaliczkowych w wysokości określonej w ust. 8 pkt 1.
6.
Obliczenia i wpłaty podatku od funduszu rozwoju za okresy kwartalne powinny być dokonywane narastająco za okres od początku roku. Za wyjściową kwotę funduszu rozwoju zjednoczenia (przedsiębiorstwa) na koniec poszczególnego kwartału uważa się za pierwszy kwartał - 1/4, za drugi kwartał - 1/2, a za trzeci kwartał - 3/4 kwoty wynikającej z zastosowania normy, o której mowa w ust. 2, do sumy przeciętnych wartości brutto środków trwałych i zapasów.
7.
Przeciętne wartości brutto środków trwałych i zapasów (ust. 6) oblicza się sumując wartości na początek roku i wartości na koniec poszczególnych kwartałów i dzieląc otrzymaną sumę przy rozliczeniu za pierwszy kwartał przez dwa, za dwa kwartały - przez trzy, a za trzy kwartały - przez cztery.
8.
Podatek od funduszu rozwoju podlega przekazaniu do budżetu przez zjednoczenie:
1) 7
za okresy miesięczne - zaliczkowo w wysokości 1/3 kwoty przewidzianej na dany kwartał w planie rocznym lub w wysokości 1/12 kwoty ustalonej w planie rocznym, jeżeli plan ten nie zawiera podziału na kwartały - w terminie do dnia 28 tego miesiąca, za który zaliczka przypada; w razie gdy planu jeszcze nie sporządzono - miesięczne wpłaty powinny być dokonywane w wysokości zaliczkowej wpłaty za miesiąc grudzień roku poprzedniego; w razie zmiany w ciągu roku planowanej kwoty podatku od funduszu rozwoju bądź wyjściowej kwoty funduszu rozwoju - zaliczkowe wpłaty podatku od funduszu rozwoju, poczynając od zaliczki za pierwszy miesiąc kwartału następującego po kwartale, w którym zmieniono planowaną kwotę podatku od funduszu rozwoju lub wyjściową kwotę funduszu rozwoju, dokonuje się w wysokości 1/3 kwoty wynikającej z zastosowania wyżej wymienionych zmian; przepisy dotyczące zmiany planowanych wpłat podatku od funduszu rozwoju stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach,
2)
za okresy kwartalne - po potrąceniu wpłat przekazanych za poprzednie kwartały i wpłat miesięcznych (zaliczkowych) - w terminie do dnia 28 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału; wpłaty za IV kwartał uwzględniane są w rozliczeniach wstępnych rocznych,
3)
za okresy roczne (wstępnie i ostatecznie) - w terminach określonych w § 4 ust. 9.
9.
Przy rozliczeniach rocznych wyjściową kwotę funduszu rozwoju ustala się stosując normę, o której mowa w § 6 uchwały, do sumy średniorocznej wartości brutto środków trwałych i wartości zapasów. Przeciętną średnioroczną wartość brutto tych środków i zapasów oblicza się jako iloraz wynikający z podzielenia przez pięć sumy wartości tych środków i zapasów na początek roku i na koniec każdego kwartału.
10.
Przepisy ust. 1-9 stosuje się także do przedsiębiorstw podległych bezpośrednio ministrom, z tym że przedsiębiorstwa te dokonują wpłat podatku od funduszu rozwoju bezpośrednio do budżetu w terminach określonych w § 8 ust. 2.
7 § 7 ust. 8 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 7 lipca 1978 r. (M.P.78.26.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1978 r.