§ 4. - Szczegółowe zasady i tryb niektórych rozliczeń z budżetem państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1976.32.138

Akt utracił moc
Wersja od: 13 kwietnia 1979 r.
§  4.
1. 2
Oprocentowanie należy obliczać, stosując stawkę oprocentowania w wysokości 5% do kwoty funduszu statutowego w części finansującej środki trwałe (produkcyjne i nieprodukcyjne), wartości niematerialne i prawne oraz inne wartości trwałe, wykazane w prawidłowej wysokości w sprawozdaniach finansowych, z uwzględnieniem przepisu ust. 5.
2.
Centrala zjednoczenia oblicza oprocentowanie w wysokości wynikającej z zastosowania stawki oprocentowania do funduszu statutowego centrali zjednoczenia, w części finansującej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne centrali oraz podległych jej jednostek, prowadzących działalność gospodarczą.
3.
Kwoty oprocentowania podlegają przekazaniu na dochody budżetowe za okresy: miesięczne (zaliczkowo), kwartalne (za kwartały I, II i III) i roczne.
4.
Wpłaty miesięczne powinny być przekazywane do budżetu w terminie do dnia 28 tego miesiąca, za który zaliczka przypada, w wysokości 1/12 kwoty oprocentowania przewidzianej w planie rocznym lub w wysokości 1/3 kwoty przewidzianej na dany kwartał w planie rocznym. W razie gdy plan nie został jeszcze sporządzony, wpłat oprocentowania na dany rok - do czasu ustalenia planowanej kwoty oprocentowania - dokonuje się w wysokości zaliczkowej wpłaty za miesiąc grudzień roku poprzedniego. O zastosowaniu odpowiedniej formy rozliczeń rozstrzyga okręgowy zarząd na wniosek zainteresowanej jednostki organizacyjnej (przedsiębiorstwa, zjednoczenia) złożony w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego wprowadzenie określonego trybu rozliczeń.
5.
Oprocentowanie za okresy kwartalne oblicza się, przyjmując za podstawę kwotę stanowiącą przeciętną wysokość funduszu statutowego w części finansującej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (ust. 1) w poszczególnych kwartałach. Za przeciętną wysokość tego funduszu uważa się połowę sumy wysokości funduszu na początek i koniec kwartału. Kwotę oprocentowania w poszczególnych kwartałach stanowi 1/4 kwoty wynikającej z zastosowania obowiązującej stawki oprocentowania do przeciętnej wysokości funduszu w tych kwartałach.
6.
Kwoty oprocentowania za okresy kwartalne podlegają przekazaniu na dochody budżetowe po potrąceniu zaliczkowych wpłat miesięcznych, w terminie do dnia 28 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.
7.
Okręgowy zarząd na wniosek zainteresowanej jednostki organizacyjnej (przedsiębiorstwa, zjednoczenia) może wyrazić zgodę na dokonywanie zaliczkowych wpłat oprocentowania przez okres całego roku zgodnie z przepisem ust. 4.
8.
Oprocentowanie za okres roczny stanowi kwota wynikająca z zastosowania obowiązującej stawki oprocentowania (ust. 1) do przeciętnej wysokości funduszu statutowego w części finansującej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, obliczonej przez podzielenie sumy wartości tego funduszu na początek roku i na koniec poszczególnych kwartałów w danym roku przez liczbę pięć.
9.
Kwoty oprocentowania za okres roczny, po potrąceniu wpłat miesięcznych (zaliczkowych) i kwartalnych, powinny być przekazywane na dochody budżetowe wstępnie w terminie 10 dni, licząc od ustalonej daty sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego, a ostatecznie - w terminie 10 dni licząc od daty zatwierdzenia tego sprawozdania.
10.
Jednostki dokonujące wpłat do budżetu z tytułu oprocentowania obowiązane są w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku poinformować właściwy okręgowy zarząd o wysokości kwoty oprocentowania planowanej na dany rok. W razie nieustalenia w tym terminie wysokości kwoty oprocentowania informację należy przekazać w ciągu 3 dni od daty ustalenia planowanej kwoty oprocentowania.
11.
Od wpłat oprocentowania zwolnione są przedsiębiorstwa doświadczalno-produkcyjne, zakłady doświadczalne i jednostki badawcze.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 7 lipca 1978 r. (M.P.78.26.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1978 r.