Szczegółowe zasady gromadzenia i gospodarowania środkami Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.

Monitor Polski

M.P.1988.26.234

Akt utracił moc
Wersja od: 22 września 1988 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 5 września 1988 r.
w sprawie szczegółowych zasad gromadzenia i gospodarowania środkami Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 13 lipca 1988 r. o Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego (Dz. U. Nr 24, poz. 167) zarządza się, co następuje.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 13 lipca 1988 r. o Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego (Dz. U. Nr 24, poz. 167),
2)
terenowym organie administracji państwowej - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego,
3)
funduszach terenowym lub centralnym - rozumie się przez to odpowiednio fundusz, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 lub pkt 2 ustawy.
Środki Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego gromadzone są:
1)
funduszu terenowego - na wyodrębnionych rachunkach bankowych terenowych organów administracji państwowej
2)
funduszu centralnego - na wyodrębnionym rachunku bankowym Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
1.
Wpłaty, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, są dokonywane na rachunek funduszu terenowego w terminie do dnia 28 każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Rozliczenie roczne wpłat następuje w terminie 10 dni od daty zweryfikowania bilansu.
2.
Wpłaty, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3-5 ustawy, są dokonywane na rachunek funduszu terenowego lub centralnego, w zależności od charakteru wpłaty.
Terenowe organy administracji państwowej przekazują na rachunek funduszu centralnego część dochodów, o których mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy, w terminie 10 dni po upływie terminów, o których mowa w § 3 ust. 1.
1.
Terenowe organy administracji państwowej opracowują i przedstawiają do zatwierdzenia właściwym radom narodowym plan finansowy funduszu terenowego, obejmujący wszystkie źródła przychodów i rodzaje rozchodów określone w ustawie, łącznie ze stanem środków na początek i koniec roku. Plan finansowy funduszu terenowego opracowuje się na okres roku budżetowego według zasad określonych w przepisach dotyczących opracowywania projektów budżetów terenowych.
2.
Terenowe organy administracji państwowej przedstawiają właściwym radom narodowym sprawozdania z wykonania planu finansowego funduszu terenowego w terminie określonym w przepisach dotyczących sprawozdań z wykonania budżetów terenowych.
3.
Terenowe organy administracji państwowej przesyłają egzemplarz uchwalonego przez rady narodowe planu finansowego funduszu terenowego Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, a także egzemplarz sprawozdania z wykonania tych planów.
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa opracowuje plan przychodów i rozchodów funduszu centralnego, jak również sprawozdanie z wykonania zadań w zakresie przychodów i rozchodów tego funduszu.
1.
Wnioski jednostek gospodarczych dotyczące wspomagania finansowego przedsięwzięć, o których mowa w art. 5 ustawy, należy składać do terenowych organów administracji podstawowej, właściwych ze względu na siedzibę tych jednostek.
2.
Wnioski dotyczące wspomagania finansowego przedsięwzięć o zasięgu krajowym lub międzywojewódzkim terenowe organy administracji państwowej przekazują do Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie 14 dni od daty otrzymania wniosku.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny zawierać następujące dane:
1)
określenie charakteru przedsięwzięcia związanego ze zwiększeniem rozmiarów budownictwa mieszkaniowego,
2)
wielkość produkcji uzyskanej w wyniku przedsięwzięcia,
3)
planowany koszt oraz termin rozpoczęcia i zakończenia przedsięwzięcia,
4)
harmonogram realizacji przedsięwzięcia,
5)
ocenę sytuacji finansowej jednostki gospodarczej w roku poprzedzającym rozpoczęcie przedsięwzięcia oraz plan spłaty kredytów i pożyczek na to przedsięwzięcie,
6)
źródła finansowania, z uwzględnieniem podziału na:
a)
środki własne,
b)
kredyty bankowe,
c)
inne źródła,
7)
wnioskowaną kwotę pożyczki lub dotacji z Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.
1.
Uruchomienie środków finansowych na wspomaganie finansowe przedsięwzięć, o których mowa w art. 5 ustawy, następuje po zawarciu umowy między jednostką gospodarczą a terenowym organem administracji państwowej lub między jednostką gospodarczą a Ministrem Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
2.
W umowie należy określić warunki udzielania pomocy finansowej oraz warunki spłaty pożyczek.
3.
W razie zaniechania realizacji przedsięwzięcia lub wykorzystywania środków pochodzących z funduszu niezgodnie z przeznaczeniem, przekazane środki finansowe podlegają w ciągu 60 dni zwrotowi na rachunek bankowy terenowego organu administracji państwowej lub Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. W tym samym terminie i trybie podlega zwrotowi nie spłacona część pożyczki, w razie nieterminowego regulowania spłat.
W sprawach nie uregulowanych w zarządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy prawa budżetowego o gospodarowaniu funduszami celowymi.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.