Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.24.167

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lipca 1988 r.

USTAWA
z dnia 13 lipca 1988 r.
o Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.

Tworzy się Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego, zwany dalej "Funduszem".

Do zadań Funduszu należy wspomaganie finansowe przedsięwzięć związanych ze zwiększeniem rozmiarów budownictwa mieszkaniowego wraz z infrastrukturą oraz remontów kapitalnych i modernizacji zasobów mieszkaniowych, polegających w szczególności na:

1)
wdrażaniu nowoczesnych energo- i materiałooszczędnych technologii wykonawstwa,
2)
unowocześnieniu maszyn, sprzętu, urządzeń i narzędzi,
3)
wspieraniu rozwoju potencjału produkcyjnego w deficytowych branżach,
4)
budowie i rozbudowie infrastruktury technicznej,
5)
zwiększeniu produkcji materiałów budowlanych z surowców lokalnych.
1.
Dochodami Funduszu są:
1)
wpłaty jednostek gospodarczych zaliczonych do działu "Budownictwo" w klasyfikacji gospodarki narodowej oraz jednostek gospodarczych produkujących materiały budowlane z surowców lokalnych, dokonywane z odpisów w ciężar kosztów w wysokości 1,5% wartości sprzedaży,
2)
wpłaty części odpisów amortyzacyjnych państwowych przedsiębiorstw zaliczonych do działu "Budownictwo" w klasyfikacji gospodarki narodowej,
3)
dobrowolne wpłaty jednostek gospodarczych,
4)
wpłaty z tytułu zwrotu pożyczek udzielanych ze środków Funduszu,
5)
inne wpłaty i darowizny.
2.
Jeżeli jednostka gospodarcza posiada zakłady (oddziały) sporządzające bilans, położone na terenie innych województw niż siedziba jednostki, to dochody, o których mowa w ust. 1, wpłacane są przez te zakłady (oddziały) na fundusze terenowe wojewódzkich rad narodowych, na których obszarze są położone.
1.
Na cele Funduszu przeznacza się środki dewizowe pochodzące z części nadwyżki wpływów dewizowych nad wydatkami dewizowymi z eksportu budownictwa i usług z nim związanych.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa wysokość środków, o których mowa w ust. 1, zasady ich gromadzenia oraz gospodarowania nimi.

Środki Funduszu mogą być przeznaczane na udzielania pożyczek lub dotacji bezzwrotnych na finansowanie:

1)
przedsięwzięć wspomagających rozbudowę, unowocześnienie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury,
2)
pierwszego wyposażenia nowo tworzonych jednostek gospodarczych działających na rzecz budownictwa mieszkaniowego,
3)
przedsięwzięć wdrażających technologie energo- i materiałooszczędne w budownictwie mieszkaniowym oraz produkcji materiałów i wyrobów dla budownictwa, głównie z surowców lokalnych,
4)
zakupów dewizowych wyposażenia i części zamiennych niezbędnych dla utrzymania ciągłości produkcji.
1.
Fundusz dzieli się na fundusze terenowe i centralny.
2.
Na fundusz terenowy przeznacza się 70% dochodów, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Na fundusz centralny przeznacza się:
1)
30% dochodów, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2,
2)
środki, o których mowa w art. 4.
4.
Dochody, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3-5, przeznaczane są odpowiednio na fundusz terenowy lub centralny w zależności od charakteru wpłaty.
1.
Środkami funduszów dysponują:
1)
funduszu terenowego - właściwa wojewódzka rada narodowa,
2)
funduszu centralnego - Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
2.
Środkami funduszu terenowego administruje terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, zwany dalej "terenowym organem administracji państwowej".
3.
Terenowy organ administracji państwowej opracowuje i przedstawia do uchwalenia właściwej radzie narodowej projekt planu terenowego funduszu oraz przedkłada do zatwierdzenia sprawozdanie z wykonania tego planu.
1.
Ze środków funduszu centralnego są realizowane zadania określone w art. 5 mające charakter przedsięwzięć o zasięgu krajowym lub międzywojewódzkim z odpowiednim udziałem funduszu terenowego.
2.
Upoważnia się terenowe organy administracji państwowej do wzajemnego przekazywania, w ramach uchwalonych przez rady narodowe planów, środków funduszów terenowych na realizację międzywojewódzkich przedsięwzięć związanych z wykonaniem zadań, o których mowa w art. 2.

Część dochodów przypadająca na rzecz funduszu centralnego jest przekazywana na ten fundusz przez terenowe organy administracji państwowej w okresach właściwych dla rozliczenia poszczególnych tytułów.

Środki Funduszu nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.

Szczegółowe zasady gromadzenia i gospodarowania środkami Funduszu określi Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Narodowego Banku Polskiego.

1.
Od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przypadające do końca 1988 r. na rzecz Funduszu Zmian Strukturalnych w Przemyśle wpłaty odpisów amortyzacyjnych państwowych przedsiębiorstw budownictwa, w części podlegającej odprowadzeniu do budżetu centralnego, o których mowa w art. 45 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 44, Nr 39, poz. 192 i Nr 47, poz. 226 oraz z 1987 r. Nr 33, poz. 181), przeznacza się na dochody Funduszu.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, ustali procent odpisów amortyzacyjnych podlegających wpłacie na dochody Funduszu przez państwowe przedsiębiorstwa budownictwa w latach 1989 i 1990, z tym że nie może on być wyższy niż 25% całości tych odpisów.

W ustawie z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 44, Nr 39, poz. 192 i Nr 47, poz. 226 oraz z 1987 r. Nr 33, poz. 181) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 45 w ust. 6 w pkt 1 po wyrazach "Fundusz Zmian Strukturalnych w Przemyśle" skreśla się przecinek i dodaje wyrazy "oraz Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego,",
2)
w art. 49 w ust. 2 po wyrazach "Fundusz Zmian Strukturalnych w Przemyśle" skreśla się przecinek i dodaje wyrazy "oraz Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego."

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1988 r., z wyjątkiem art. 4, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.