Rozdział 8 - Współpraca międzynarodowa. - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk.

Monitor Polski

M.P.1986.6.38

Akt utracił moc
Wersja od: 11 marca 1986 r.

Rozdział  8

Współpraca międzynarodowa.

§  18. 
1. 
Placówka naukowa dysponuje:
1)
częścią wpływów dewizowych ze zrealizowanego przez siebie eksportu osiągnięć naukowych i technicznych, usług, aparatury naukowo-badawczej i innych wyrobów, z sympozjów i konferencji naukowych oraz szkolenia w wysokości:
a)
50% wpływów wolnodewizowych,
b)
10% wpływów pozostałych,
2)
całością wpływów z wpłat pracowników kierowanych do pracy za granicą na zasadach umów o pracę i na stypendia uzyskiwane od strony zagranicznej poza umowami i porozumieniami o współpracy z zagranicą,
3)
całością wpłat z darowizn, zapisów i spadków od osób fizycznych i prawnych.
2. 
Środki, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, są gromadzone na wyodrębnionych rachunkach w banku krajowym i mogą być wykorzystane na import niezbędnych maszyn i urządzeń oraz towarów i usług na potrzeby własnej działalności, książek i wydawnictw zagranicznych, a także na pokrycie kosztów uczestnictwa w sympozjach zagranicznych, w tym również kosztów podróży służbowych na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
3. 
Zasady gromadzenia i wykorzystania środków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, określi Sekretarz Naukowy PAN.
4. 
Placówka naukowa może:
1)
odstępować część posiadanych środków dewizowych jednostkom współpracującym z nią w realizacji współpracy międzynarodowej,
2)
uzyskiwać od innych jednostek środki dewizowe,
3)
zaciągać w bankach krajowych kredyty dewizowe na import służący realizacji prac badawczych,
4)
uzyskiwać środki dewizowe z Centralnego Funduszu Dewizowego lub ze środków dewizowych będących w dyspozycji Sekretarza Naukowego PAN.