Szczegółowe zasady gospodarki finansowej placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk.

Monitor Polski

M.P.1986.6.38

Akt utracił moc
Wersja od: 11 marca 1986 r.

UCHWAŁA Nr 11
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 stycznia 1986 r.
w sprawie szczególnych zasad gospodarki finansowej placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1. 
1. 
Przepisy uchwały mają zastosowanie do placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk, zwanych dalej "placówkami naukowymi".
2. 
Minister Finansów na wniosek Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk (PAN) może rozciągnąć przepisy uchwały na inne jednostki organizacyjne PAN.
§  2. 
W placówkach naukowych, ze względu na zasady gospodarki finansowej, rozróżnia się następujące rodzaje działalności polegające na:
1)
wykonywaniu na podstawie umów i zleceń prac badawczych oraz działalności doświadczalno-produkcyjnej i wdrożeniowej,
2)
prowadzenie badań wyprzedzających, podejmowanych za zgodą Sekretarza Naukowego PAN, zwanych dalej "pracami rozpoznawczymi",
3)
prowadzeniu badań podejmowanych przez placówkę naukową z własnej inicjatywy, zwanych dalej "pracami własnymi",
4)
pracach z zakresu działalności ogólnotechnicznej, wyodrębnionej w planach finansowych jako:
a)
stała funkcja placówki naukowej,
b)
prace prowadzone na rzecz innych tematów.

Plan finansowy placówek naukowych.

§  3. 
1. 
Podstawą gospodarki finansowej placówki naukowej jest plan rzeczowo-finansowy zatwierdzany przez jej kierownika.
2. 
Placówki naukowe przedstawiają informacje o swoich planach organowi sprawującemu nadzór oraz bankom finansującym w zakresie niezbędnym do wypełniania przez nie swoich funkcji.
§  4. 
1. 
Przychodami placówek naukowych są:
1)
dochody uzyskane ze sprzedaży prac realizowanych na podstawie umów i zleceń,
2)
dotacje z budżetu państwa w wysokości ustalonej dla PAN na realizację prac rozpoznawczych i wyodrębnionej działalności ogólnotechnicznej,
3)
dochody ze sprzedaży wyników prac badawczych uprzednio rozliczonych,
4)
dochody ze sprzedaży patentów, praw ochronnych, licencji na stosowanie wynalazków i wzorów użytkowych, projektów racjonalizatorskich stanowiących tajemnicę placówki oraz innych osiągnięć naukowych i technicznych,
5)
dochody ze sprzedaży przedmiotów majątkowych pozostających po zakończeniu prac badawczych w wysokości uzgodnionej ze zleceniodawcą pracy badawczej, w której ramach przedmiot majątkowy został wytworzony lub nabyty,
6)
dochody ze sprzedaży prac wdrożeniowych, w tym nadzoru autorskiego,
7)
dochody ze sprzedaży produkcji doświadczalnej,
8)
dochody ze sprzedaży unikalnych urządzeń i aparatury oraz innej produkcji, w tym także małotonażowej i małoseryjnej,
9)
dochody ze sprzedaży innych prac i usług, w tym obliczeń na elektronicznych maszynach cyfrowych, usług reprograficznych itp.
2. 
Na rachunek środków PAN przeznaczonych na badania podlega przekazaniu 60% dochodów ze sprzedaży, o której mowa w ust. 1 pkt 3.
3. 
Finansowanie prac własnych jest dokonywane z wyodrębnionego na ten cel funduszu placówki (§ 12). Koszty tych prac można rozliczać zbiorczo, traktując je jako jedną jednostkę kalkulacyjną.

Rozliczenia finansowe z tytułu działalności placówek naukowych.

§  5. 
1. 
Placówka naukowa rozlicza się z odbiorcami według cen umownych, regulowanych albo urzędowych.
2. 
Ceny umowne rezultatów działalności placówek naukowych są stosowane wówczas, gdy z mocy odrębnych przepisów nie obowiązuje cena urzędowa lub cena regulowana.
3. 
Umowa z jednostką zamawiającą pracę może przewidywać współdysponowanie jej wynikiem i osiąganie przez obie jednostki korzyści finansowych z tego tytułu, z zastrzeżeniem, że postanowienia umowy nie mogą naruszać praw autorskich.
4. 
Zasady dysponowania wynikami prac badawczych podlegających ochronie określają przepisy prawa wynalazczego.
§  6. 
Rozliczenia z tytułu wykonywania prac badawczych mogą być dokonywane:
1)
po wykonaniu i odbiorze prac będących przedmiotem umowy,
2)
odrębnie za poszczególne etapy wykonywanej pracy w ramach ogólnej oceny tej pracy, jeżeli wynik etapu pracy może być przedmiotem odrębnego odbioru,
3)
okresowo w uzgodnionych terminach i w granicach uzgodnionej ceny, jeżeli praca ma być wykonana w cyklu dłuższym niż 2 lata i nie ma możliwości jej podziału na etapy mające być przedmiotem odrębnego odbioru,
4)
łącznie w odniesieniu do ogółu prac o charakterze jednorodnym i powtarzalnym, wykonywanych systematycznie przez placówkę naukową dla określonego odbiorcy w przyjętym okresie kalendarzowym; dotyczy to w szczególności działalności ogólnotechnicznej, wykonywanej jako stała funkcja.
§  7. 
1. 
Placówka naukowa ustala samodzielnie wielkość środków na wynagrodzenia w ramach posiadanych możliwości finansowych i obowiązujących przepisów o wynagrodzeniach.
2. 
Zasady kształtowania funduszu wynagrodzeń wolnego od podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń z nadwyżki finansowej placówki naukowej określają odrębne przepisy.
3. 
Sekretarz Naukowy PAN po porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może na wniosek kierowników placówek naukowych określić, w których placówkach naukowych wielkość funduszu wynagrodzeń wolnego od podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń będzie ustalana według następujących zasad:
1)
zwiększenie wielkości środków na wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, nie może powodować zwiększenia udziału wynagrodzeń w kwocie kosztów bieżących ogółem (z wyłączeniem aparatury specjalnej) w stosunku do roku 1985, który uznaje się za rok bazowy,
2)
w razie podjęcia przez placówkę naukową badań wpływających na zmianę struktury nakładów, Sekretarz Naukowy PAN ustala bazową strukturę nakładów, o której mowa w pkt 1,
3)
dla nowo powstałych placówek naukowych strukturę nakładów, o której mowa w pkt 1, dla pierwszego roku działalności ustala Sekretarz Naukowy PAN,
4)
zwiększenie w roku sprawozdawczym kwoty wynagrodzeń ponad wielkości wyliczone zgodnie z pkt 1 pomniejsza wypłaty premii w roku następnym.

Wynik finansowy i jego podział.

§  8. 
1. 
Wynik finansowy placówki naukowej stanowi różnicę między przychodami ze sprzedaży, o których mowa w § 4 ust. 1, a kosztami własnymi sprzedaży. Różnicę tę koryguje się o saldo strat i zysków nadzwyczajnych, wynik na sprzedaży materiałów oraz podatek obrotowy należny od sprzedaży produktów przeznaczonych na rynek.
2. 
Dodatni wynik finansowy stanowi nadwyżkę finansową placówki naukowej, a ujemny - niedobór finansowy tej placówki.
3. 
Roczny bilans i wykazany w nim wynik finansowy placówki naukowej podlega weryfikacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.
4. 
Kwota nadwyżki finansowej, powiększona o koszty i straty nieuzasadnione a pomniejszona o kwotę nadwyżki finansowej w wypadkach określonych w odrębnych przepisach, przekraczająca 20% kosztów własnych sprzedaży, podlega w 70% przekazaniu na rachunek środków PAN przeznaczonych na badania.
5. 
Zweryfikowaną kwotę nadwyżki finansowej, z uwzględnieniem przepisu ust. 4 oraz § 4 ust. 2, placówka naukowa przeznacza na:
1)
podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń w wypadkach określonych w § 7 ust. 2,
2)
fundusz rozwoju,
3)
fundusz nagród.

Decyzję o proporcjach podziału na fundusze wymienione w pkt 2 i 3 podejmuje kierownik placówki naukowej.

6. 
Placówki naukowe mogą dokonywać zaliczkowych odpisów z nadwyżki finansowej w okresach kwartalnych lub półrocznych narastająco od początku roku, z uwzględnieniem ust. 4.
7. 
Niedobór finansowy obciąża nadwyżkę finansową roku następnego przed jej podziałem wymienionym w ust. 5 pkt 2 i 3.

Fundusze.

§  9. 
1. 
Placówka naukowa poza funduszem statutowym tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz rozwoju,
2)
fundusz prac własnych,
3)
fundusz nagród,
4)
fundusz motywacyjno-wdrożeniowy.
2. 
Nie wykorzystane środki funduszów określonych w ust. 1 przechodzą na rok następny.
3. 
Placówki naukowe oprócz funduszów, o których mowa w ust. 1, tworzą fundusz efektów wdrożeniowych oraz zakładowe fundusze: nagród, mieszkaniowy i socjalny, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
4. 
Placówka naukowa gromadzi środki funduszów na wyodrębnionych rachunkach bankowych, z wyjątkiem funduszu rozwoju i funduszu prac własnych, które mogą być gromadzone na bankowym rachunku rozliczeniowym.
§  10. 
1. 
Fundusz statutowy placówki naukowej odzwierciedla wartość powierzonej jej do użytkowania części mienia ogólnonarodowego. Na fundusz ten składa się w szczególności wartość netto środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wartość środków obrotowych przekazanych przez organ, który ją utworzył.
2. 
Fundusz statutowy jest zwiększany o wartość środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wartość środków obrotowych otrzymywanych nieodpłatnie i finansowanych z funduszu rozwoju lub innych funduszów placówki naukowej, a pomniejszany o wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie, zlikwidowanych lub sprzedanych, a także o umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
3. 
W nowo powołanych placówkach naukowych fundusz statutowy w części dotyczącej środków obrotowych tworzy się z równowartości otrzymanych nieodpłatnie środków obrotowych. Fundusz statutowy może być utworzony lub uzupełniony z dotacji budżetowej.
§  11. 
1. 
Fundusz rozwoju tworzy się z:
1)
odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych, z wyjątkiem budynków i budowli oraz związanych z nimi wartości niematerialnych i prawnych; równowartość odpisów amortyzacyjnych środków trwałych stanowiących budynki i budowle podlega odprowadzeniu na rachunek scentralizowany w PAN, z wyjątkiem sfinansowanych z pożyczek i kredytów bankowych do czasu ich spłaty, z przeznaczeniem na pomoc w finansowaniu inwestycji polegających na budownictwie, ujmowanych w planie nakładów inwestycyjnych,
2)
odpisów z nadwyżki finansowej do podziału.

W uzasadnionych wypadkach fundusz rozwoju może być zasilany dotacją z budżetu państwa.

2. 
Na fundusz wpływają także:
1)
udziały w inwestycjach wspólnych,
2)
dochody z tytułu likwidacji lub sprzedaży środków trwałych (z wyłączeniem środków służących działalności socjalnej i mieszkaniowej), pomniejszone o koszty związane z likwidacją lub sprzedażą tych środków,
3)
część funduszu statutowego, która nie służy sfinansowaniu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zbędna do finansowania środków obrotowych.
3. 
Na fundusz rozwoju może również wpływać część funduszu efektów wdrożeniowych i funduszu motywacyjno-wdrożeniowego.
4. 
Środki funduszu rozwoju przeznacza się w pierwszej kolejności na spłatę pożyczek i rat kredytów bankowych.
5. 
Pozostałą część funduszu placówka naukowa przeznacza na:
1)
uzupełnienie funduszu statutowego,
2)
inwestycje placówki naukowej,
3)
udziały w inwestycjach i przedsięwzięciach wspólnych.
6. 
Odpisy amortyzacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są dokonywane według zasad i stawek obowiązujących przedsiębiorstwa państwowe, z tym że całość odpisów jest przekazywana na fundusz rozwoju placówki naukowej.
§  12. 
1. 
Fundusz prac własnych tworzy się z narzutów na koszty działalności umownej placówki naukowej ustalonych w relacji procentowej do tych kosztów.
2. 
Wskaźnik procentowy narzutu określa Sekretarz Naukowy PAN.
3. 
Prace własne są rozliczane w wysokości faktycznie poniesionych kosztów.
§  13. 
1. 
Fundusz nagród jest tworzony z nadwyżki finansowej do podziału.
2. 
W placówkach naukowych, w których jest stosowana zasada określona w § 7 ust. 2, środki funduszu przeznacza się na:
1)
wypłatę nagród indywidualnych dla pracowników,
2)
opłacanie podatku od ponadnormatywnych wypłat nagród wypłacanych z funduszu.
3. 
W placówkach, w których jest stosowana zasada określona w § 7 ust. 3, środki funduszu przeznacza się na wypłatę nagród indywidualnych dla pracowników, w tym nagród za szczególne osiągnięcia w pracach naukowych o niewymiernych efektach ekonomicznych, w wysokości do 7% sumy wynagrodzeń obciążających koszty.
4. 
Środki funduszu mogą być przeznaczone na zwiększenie zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego.
§  14. 
1. 
Fundusz motywacyjno-wdrożeniowy tworzy się z określonej w umowach części funduszu efektów wdrożeniowych jednostki wdrażającej wyniki prac badawczo-rozwojowych.
2. 
Przeznaczenie funduszu motywacyjno-wdrożeniowego określają przepisy dotyczące funduszu efektów wdrożeniowych.
3. 
Część funduszu motywacyjno-wdrożeniowego może być przeznaczona na fundusz rozwoju lub fundusz prac własnych.
4. 
Przepis ust. 3 stosuje się również do funduszu efektów wdrożeniowych.

Finansowanie środków obrotowych.

§  15. 
1. 
Placówka naukowa finansuje środki obrotowe z tej części funduszu statutowego, która nie służy pokryciu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
2. 
Środki obrotowe mogą być w całości finansowane funduszem statutowym. Na sfinansowanie środków obrotowych, nie znajdujących pokrycia w funduszu statutowym, placówka naukowa może zaciągnąć w banku kredyty obrotowe na warunkach określonych w umowie kredytowej. Prace nie zakończone mogą być finansowane w całości kredytem bankowym.

Finansowanie inwestycji i remontów.

§  16. 
1. 
Inwestycje placówki naukowej, z wyjątkiem inwestycji centralnych, są finansowane z funduszu rozwoju.
2. 
Na inwestycje, o których mowa w ust. 1, mogą być zaciągane kredyty bankowe według zasad obowiązujących przedsiębiorstwa państwowe.
3. 
Inwestycje placówki naukowej polegające na budownictwie, dla których są ustalane nakłady w centralnym planie rocznym, są finansowane z budżetu centralnego w zakresie, w jakim nie mogą być sfinansowane z funduszu rozwoju, scentralizowanego rachunku odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w § 11 ust. 1 pkt 1, i kredytu bankowego.
4. 
Koszty remontów środków trwałych (kapitalnych, średnich i bieżących) dotyczące działalności podstawowej obciążają koszty tej działalności; koszty te mogą być rozliczane w okresach dłuższych niż rok na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  17. 
Placówka naukowa może przekazywać na finansowanie przedsięwzięć wspólnych tytułem wkładu lub oprocentowanej pożyczki środki funduszu rozwoju innym jednostkom gospodarki uspołecznionej lub zrzeszeniom przedsiębiorstw oraz może bezpośrednio pokrywać część kosztów tych przedsięwzięć.

Współpraca międzynarodowa.

§  18. 
1. 
Placówka naukowa dysponuje:
1)
częścią wpływów dewizowych ze zrealizowanego przez siebie eksportu osiągnięć naukowych i technicznych, usług, aparatury naukowo-badawczej i innych wyrobów, z sympozjów i konferencji naukowych oraz szkolenia w wysokości:
a)
50% wpływów wolnodewizowych,
b)
10% wpływów pozostałych,
2)
całością wpływów z wpłat pracowników kierowanych do pracy za granicą na zasadach umów o pracę i na stypendia uzyskiwane od strony zagranicznej poza umowami i porozumieniami o współpracy z zagranicą,
3)
całością wpłat z darowizn, zapisów i spadków od osób fizycznych i prawnych.
2. 
Środki, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, są gromadzone na wyodrębnionych rachunkach w banku krajowym i mogą być wykorzystane na import niezbędnych maszyn i urządzeń oraz towarów i usług na potrzeby własnej działalności, książek i wydawnictw zagranicznych, a także na pokrycie kosztów uczestnictwa w sympozjach zagranicznych, w tym również kosztów podróży służbowych na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
3. 
Zasady gromadzenia i wykorzystania środków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, określi Sekretarz Naukowy PAN.
4. 
Placówka naukowa może:
1)
odstępować część posiadanych środków dewizowych jednostkom współpracującym z nią w realizacji współpracy międzynarodowej,
2)
uzyskiwać od innych jednostek środki dewizowe,
3)
zaciągać w bankach krajowych kredyty dewizowe na import służący realizacji prac badawczych,
4)
uzyskiwać środki dewizowe z Centralnego Funduszu Dewizowego lub ze środków dewizowych będących w dyspozycji Sekretarza Naukowego PAN.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  19. 
Przepisy uchwały mają również zastosowanie do zakładów doświadczalnych działających jako wyodrębnione zakłady w ramach placówek naukowych. Zasady wewnętrznego wyodrębnienia zakładów doświadczalnych pod względem gospodarki finansowej oraz związanych z tym rozliczeń wewnątrz jednostki określają statuty placówek naukowych.
§  20. 
W sprawach nie uregulowanych w uchwale stosuje się przepisy prawa budżetowego dotyczące zakładów budżetowych.
§  21. 
1. 
Działalność lecznicza, profilaktyczna i diagnostyczna oraz usługowa, prowadzona na rzecz społecznego systemu ochrony zdrowia przez placówki naukowe, jest finansowana z budżetu państwa na zasadach określonych dla jednostek ochrony zdrowia.
2. 
Sekretarz Naukowy PAN w porozumieniu w Ministrami Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Finansów określi zakres i zasady finansowania tej działalności.
§  22. 
Nie wykorzystane do dnia wejścia w życie uchwały środki:
1)
dotychczasowego funduszu rozwoju - zasilają fundusz rozwoju,
2)
funduszu rezerwowego - stają się środkami funduszu rozwoju,
3)
funduszu efektów wdrożeniowych - stają się środkami funduszu motywacyjno-wdrożeniowego.
§  23. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń za okres od dnia 1 stycznia 1986 r.