Rozdział 4 - Wynik finansowy i jego podział. - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk.

Monitor Polski

M.P.1986.6.38

Akt utracił moc
Wersja od: 11 marca 1986 r.

Rozdział  4

Wynik finansowy i jego podział.

§  8. 
1. 
Wynik finansowy placówki naukowej stanowi różnicę między przychodami ze sprzedaży, o których mowa w § 4 ust. 1, a kosztami własnymi sprzedaży. Różnicę tę koryguje się o saldo strat i zysków nadzwyczajnych, wynik na sprzedaży materiałów oraz podatek obrotowy należny od sprzedaży produktów przeznaczonych na rynek.
2. 
Dodatni wynik finansowy stanowi nadwyżkę finansową placówki naukowej, a ujemny - niedobór finansowy tej placówki.
3. 
Roczny bilans i wykazany w nim wynik finansowy placówki naukowej podlega weryfikacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.
4. 
Kwota nadwyżki finansowej, powiększona o koszty i straty nieuzasadnione a pomniejszona o kwotę nadwyżki finansowej w wypadkach określonych w odrębnych przepisach, przekraczająca 20% kosztów własnych sprzedaży, podlega w 70% przekazaniu na rachunek środków PAN przeznaczonych na badania.
5. 
Zweryfikowaną kwotę nadwyżki finansowej, z uwzględnieniem przepisu ust. 4 oraz § 4 ust. 2, placówka naukowa przeznacza na:
1)
podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń w wypadkach określonych w § 7 ust. 2,
2)
fundusz rozwoju,
3)
fundusz nagród.

Decyzję o proporcjach podziału na fundusze wymienione w pkt 2 i 3 podejmuje kierownik placówki naukowej.

6. 
Placówki naukowe mogą dokonywać zaliczkowych odpisów z nadwyżki finansowej w okresach kwartalnych lub półrocznych narastająco od początku roku, z uwzględnieniem ust. 4.
7. 
Niedobór finansowy obciąża nadwyżkę finansową roku następnego przed jej podziałem wymienionym w ust. 5 pkt 2 i 3.