Rozdział 2 - Plan finansowy placówek naukowych. - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk.

Monitor Polski

M.P.1986.6.38

Akt utracił moc
Wersja od: 11 marca 1986 r.

Rozdział  2

Plan finansowy placówek naukowych.

§  3. 
1. 
Podstawą gospodarki finansowej placówki naukowej jest plan rzeczowo-finansowy zatwierdzany przez jej kierownika.
2. 
Placówki naukowe przedstawiają informacje o swoich planach organowi sprawującemu nadzór oraz bankom finansującym w zakresie niezbędnym do wypełniania przez nie swoich funkcji.
§  4. 
1. 
Przychodami placówek naukowych są:
1)
dochody uzyskane ze sprzedaży prac realizowanych na podstawie umów i zleceń,
2)
dotacje z budżetu państwa w wysokości ustalonej dla PAN na realizację prac rozpoznawczych i wyodrębnionej działalności ogólnotechnicznej,
3)
dochody ze sprzedaży wyników prac badawczych uprzednio rozliczonych,
4)
dochody ze sprzedaży patentów, praw ochronnych, licencji na stosowanie wynalazków i wzorów użytkowych, projektów racjonalizatorskich stanowiących tajemnicę placówki oraz innych osiągnięć naukowych i technicznych,
5)
dochody ze sprzedaży przedmiotów majątkowych pozostających po zakończeniu prac badawczych w wysokości uzgodnionej ze zleceniodawcą pracy badawczej, w której ramach przedmiot majątkowy został wytworzony lub nabyty,
6)
dochody ze sprzedaży prac wdrożeniowych, w tym nadzoru autorskiego,
7)
dochody ze sprzedaży produkcji doświadczalnej,
8)
dochody ze sprzedaży unikalnych urządzeń i aparatury oraz innej produkcji, w tym także małotonażowej i małoseryjnej,
9)
dochody ze sprzedaży innych prac i usług, w tym obliczeń na elektronicznych maszynach cyfrowych, usług reprograficznych itp.
2. 
Na rachunek środków PAN przeznaczonych na badania podlega przekazaniu 60% dochodów ze sprzedaży, o której mowa w ust. 1 pkt 3.
3. 
Finansowanie prac własnych jest dokonywane z wyodrębnionego na ten cel funduszu placówki (§ 12). Koszty tych prac można rozliczać zbiorczo, traktując je jako jedną jednostkę kalkulacyjną.