Szczegółowe zasady finansowe w zakresie udzielania przez zakłady przemysłowe na rzecz zakładów przemysłowej służby zdrowia świadczeń związanych z opieką zdrowotną nad pracownikami.

Monitor Polski

M.P.1963.85.412

Akt utracił moc
Wersja od: 15 listopada 1963 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 października 1963 r.
w sprawie szczegółowych zasad finansowych w zakresie udzielania przez zakłady przemysłowe na rzecz zakładów przemysłowej służby zdrowia świadczeń związanych z opieką zdrowotną nad pracownikami.

Na podstawie § 5 uchwały nr 353 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1962 r. w sprawie udziału zakładów przemysłowych w organizowaniu opieki nad zdrowiem pracowników (Monitor Polski Nr 82, poz. 384) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Zakładami przemysłowymi w rozumieniu zarządzenia są zakłady określone w § 1 uchwały nr 353 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1962 r. w sprawie udziału zakładów przemysłowych w organizowaniu opieki nad zdrowiem pracowników (Monitor Polski Nr 82, poz. 384), zwanej dalej "uchwałą", a zakładami przemysłowej służby zdrowia - przychodnie przyzakładowe, przychodnie międzyzakładowe i obwodowe przychodnie przemysłowe wymienione w § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 listopada 1962 r. w sprawie organizacji i zadań zakładów leczniczo-zapobiegawczych przemysłowej służby zdrowia (Dz. U. Nr 60, poz. 293).
1.
Nakłady inwestycyjne związane z budową lub rozbudową lokali dla zakładów przemysłowej służby zdrowia, realizowaną łącznie z budową lub rozbudową zakładów przemysłowych, powinny być objęte wspólną dokumentacją projektowo-kosztorysową i finansowane z tych samych środków co budowa lub rozbudowa zakładów przemysłowych.
2.
Koszty budowy lub rozbudowy lokali dla przemysłowej służby zdrowia, nie objętej wspólną dokumentacją budowy lub rozbudowy zakładów przemysłowych, powinny być pokrywane z funduszów przewidzianych na inwestycje socjalno-kulturalne.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio przy zapewnieniu lokali dla laboratoriów, ośrodków rehabilitacji zawodowej i pracowni, o których mowa w § 1 pkt 4 i 5 uchwały.
Koszty remontów lokali dla przemysłowej służby zdrowia pokrywa się:
1)
w zakresie kapitalnych remontów - z funduszu inwestycyjno-remontowego,
2)
w zakresie średnich i bieżących remontów - ze środków obrotowych.
1.
Koszty pierwszego wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną oraz w sprzęt gospodarczy nowo powstających zakładów przemysłowej służby zdrowia powinny być finansowane ze środków inwestycyjnych zakładów przemysłowych, przy czym koszty wyposażenia:
1)
w przypadku określonym w § 2 ust. 1 - powinny być finansowane ze środków przeznaczonych na budowę lub rozbudowę danego zakładu przemysłowego,
2)
w pozostałych przypadkach - powinny być finansowane ze środków przewidzianych na inwestycje socjalno-kulturalne.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio przy wyposażeniu w sprzęt i aparaturę komórek, o których mowa w § 1 pkt 4 i 5 uchwały.
Koszty urządzeń przemysłowej służby zdrowa dla pracowników zatrudnionych przy budowie zakładu przemysłowego należy traktować jako nakłady związane z organizacją zaplecza jednostki wykonującej roboty budowlane.
1.
Zakłady przemysłowe pokrywają z własnych środków wydatki na:
1)
utrzymanie lokali zakładów przemysłowej służby zdrowia w należytym stanie technicznym i higienicznym oraz oświetlenie i ogrzewanie tych lokali,
2)
udzielanie fachowym pracownikom zakładów przemysłowej służby zdrowia, zatrudnionym na pełnych etatach, świadczeń określonych w § 1 pkt 11 uchwały na warunkach ustalonych dla pracowników zakładów przemysłowych,
3)
organizowanie i prowadzenie - w przypadkach określonych uchwałą - laboratoriów, ośrodków rehabilitacji zawodowej oraz pracowni psychologii i fizjologii pracy.
2.
Wydatki wymienione w ust. 1 pkt 3 obejmują:
1)
przystosowanie pomieszczeń do zadań wymienionych komórek, utrzymanie tych pomieszczeń w należytym stanie technicznym i higienicznym oraz oświetlenie i ogrzewanie tych lokali,
2)
płace personelu, z wyjątkiem fachowych pracowników służby zdrowia, których zatrudnia właściwy zakład przemysłowej służby zdrowia,
3)
drobne naprawy i konserwacje sprzętu i aparatury,
4)
bieżące zaopatrzenie w odczynniki, wymienne części aparatury, materiały pomocnicze itp.
1.
Jeżeli zakład przemysłowej służby zdrowia ma udzielać bądź udziela świadczeń pracownikom innych zakładów przemysłowych, wówczas każdy z zakładów przemysłowych powinien uczestniczyć, proporcjonalnie do liczby zatrudnionych pracowników, w wydatkach wymienionych w § 2 ust. 2, § 3, § 4 ust. 1 pkt 2 i § 6 ust. 1 pkt 1 i 2.
2.
Całość wydatków określonych w ust. 1 pokrywa zakład przemysłowy, przy którym jest zlokalizowany zakład przemysłowej służby zdrowia, ze środków własnych oraz ze środków pochodzących z przelewów zakładów przemysłowych, uczestniczących w tych wydatkach.
3.
Jeżeli zakład przemysłowej służby zdrowia nie jest zlokalizowany przy zakładzie przemysłowym, obowiązek określony w ust. 2 przejmuje zakład przemysłowy zatrudniający największą liczbę pracowników bądź zakład przemysłowy najbliżej położony od zakładu przemysłowej służby zdrowia. W razie rozbieżności między zakładami przemysłowymi ostateczną decyzję wydaje Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej po uzgodnieniu z właściwymi jednostkami nadrzędnymi nad tymi zakładami.
4.
Tryb pokrywania wydatków oraz warunki i terminy regulowania należności z tytułu udziału w wydatkach powinny być ustalone w umowie między zakładami przemysłowymi.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.