Szczególne uprawnienia młodzieży górniczej zatrudnionej w kopalniach węgla.

Monitor Polski

M.P.1954.91.1014

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1956 r.

UCHWAŁA Nr 654
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 1954 r.
w sprawie szczególnych uprawnień młodzieży górniczej zatrudnionej w kopalniach węgla.

W celu dalszej poprawy warunków pracy i szkolenia młodzieży, obierającej sobie zawód górniczy w kopalniach węgla, Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
1. 1
Absolwentom zasadniczych szkół górniczych zalicza się jeden rok do okresu pracy, wymaganego dla uzyskania specjalnego wynagrodzenia kwartalnego z "Karty Górnika" a tym, którzy bezpośrednio po ukończeniu nauki podejmą pracę w kopalni, zalicza się rok nauki również do uprawnień urlopowych i jubileuszowych.
2.
Absolwentom szkół przysposobienia górniczego zalicza się do tego okresu cały czas trwania nauki.
1.
Upoważnia się Ministra Górnictwa, aby absolwentom zasadniczych szkół górniczych, wyszkolonym w zawodach związanych z odbudową pokładów węglowych, przyznawał kategorię zaszeregowania osobistego przysługującą młodszemu górnikowi - bezpośrednio po ukończeniu nauki.
2.
Absolwenci ci mogą być kierowani do akordowej pracy w przodkach.
1.
Absolwenci zasadniczych szkół górniczych mogą być zatrudnieni na stanowiskach niższych aniżeli młodszego górnika (lub młodszego rzemieślnika) najwyżej przez pół roku od dnia zatrudnienia.
2.
W ciągu tego okresu półrocznego absolwentom zasadniczych szkół górniczych wypłaca się różnicę pomiędzy płacą uzyskaną na stanowisku, na którym są zatrudnieni, a płacą młodszego górnika (młodszego rzemieślnika).
3.
Różnicę, o której mowa w ust. 2, oblicza się od płac podstawowych bez nadwyżki i progresji akordowej.
Po przepracowaniu półtora roku w kopalni absolwent zasadniczej szkoły górniczej powinien być dopuszczony do egzaminu uprawniającego do stanowiska górnika.
Dla młodych górników, aż do ukończenia lat 19, obniża się normy pracy o 40% w ciągu pierwszych dwu miesięcy od zatrudnienia w charakterze górnika, a w ciągu następnych dwu miesięcy - o 20%.
Wynagrodzenie uczniów szkół przysposobienia górniczego i szkół zaciągu pionierskiego za dniówkę przepracowaną w kopalni w ramach praktycznej nauki zawodu podwyższa się do 9 zł.
Młodym robotnikom pracującym pod ziemią, wstępującym w związki małżeńskie, którzy nie posiadają mieszkania (lub mieszkają w domach młodego górnika i hotelach robotniczych), jeżeli przepracowali dwa lata w górnictwie węglowym pod ziemią:
1)
gwarantuje się otrzymanie mieszkania w okresie najwyżej jednego roku po zawarciu związku małżeńskiego,
2)
przysługuje prawo do otrzymania pożyczki w wysokości do 6.000 zł na zakup mebli i zagospodarowanie się; pożyczka ta, zabezpieczona na zakupionych meblach, spłacana będzie w 24 równych ratach miesięcznych.
1.
Minister Górnictwa przydzieli zasadnicze szkoły górnicze do poszczególnych kopalni, które z tych szkół uzupełniać mają kadry swoich wykwalifikowanych robotników.
2.
Z uczniami ostatniej klasy szkoły przydzielonej do kopalni dyrektorzy kopalni zawierać będą umowy o pracę na określonym stanowisku w kopalni na okres co najmniej dwu lat. Uczniowie ci odbywać będą zajęcia praktyczne zgodnie z programem nauczania w kopalniach, z którymi zawarli umowę, chyba że nie jest to wskazane ze względu na szczególne warunki geologiczne danej kopalni.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Górnictwa.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 6 z dnia 5 stycznia 1957 r. (M.P.57.3.18) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1956 r.