Stosowanie w sprawozdawczości statystycznej oraz w opracowaniach statystycznych jednolitej klasyfikacji usług dla ludności.

Monitor Polski

M.P.1966.36.183

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1966 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 10 czerwca 1966 r.
w sprawie stosowania w sprawozdawczości statystycznej oraz w opracowaniach statystycznych jednolitej klasyfikacji usług dla ludności.

Na podstawie § 10 uchwały nr 203 Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1965 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1966-1970 (Monitor Polski Nr 47, poz. 259) zarządza się, co następuje:
1.
Wprowadza się jednolitą klasyfikację usług dla ludności w sprawozdawczości statystycznej oraz w opracowaniach statystycznych w zakresie usług dla ludności, stanowiącą załącznik do zarządzenia.
2.
Stosowanie tej klasyfikacji obowiązuje w odpowiednich instrukcjach dotyczących sprawozdawczości statystycznej, opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny i przez odpowiednie resorty, obejmujących całokształt usług świadczonych dla ludności przez jednostki gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej - według działów gospodarki narodowej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1966 r.

ZAŁĄCZNIK 

KLASYFIKACJA USŁUG DLA LUDNOŚCI

Wstęp.

Klasyfikacja niniejsza stanowi wykaz usług świadczonych dla ludności przez jednostki gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej. Poszczególne usługi są usystematyzowane według działów, gałęzi i grup.

Zasadniczym celem klasyfikacji jest usprawnienie badań problematyki usługowej stosownie do potrzeb praktyki, zarządzania, prac planistycznych i opracowań statystycznych, z uwzględnieniem społecznego podziału pracy i aktualnej sytuacji gospodarczej kraju.

Przy opracowaniu klasyfikacji usług przyjęte zostały podstawowe pojęcia, ustalone w przepisach uchwały nr 203 Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1965 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1966-1970 (Monitor Polski Nr 47, poz. 259).

Zatem usługi dla ludności obejmują:

- wszelkiego rodzaju świadczenia o charakterze naprawczym, remontowym i konserwacyjnym,

- czynności polegające na wytwarzaniu na indywidualne zamówienie osób fizycznych przedmiotów z materiału powierzonego lub własnego,

- czynności pomocnicze przy wykonywaniu zajęć domowych i gospodarczych,

- usługi polegające na zaspokajaniu niektórych potrzeb osobistych,

jeśli należne opłaty za ich wykonanie pokrywa ludność bądź własnymi środkami pieniężnymi, bądź też środkami przekazywanymi jej przez instytucje uprawnione do udzielania kredytów i pożyczek na zakup towarów i usług (przedsiębiorstwo "Obsługa Ratalnej Sprzedaży", związki zawodowe itp.).

Opłacanie wykonanych usług za pośrednictwem komitetów społecznych, stowarzyszeń, spółdzielni lub instytucji nie zmienia ich kwalifikacji jako usług dla ludności, jeśli nastąpiło to w sposób uregulowany przepisami zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 1966 r. w sprawie zasad ewidencji opłat za wykonane usługi (Monitor Polski Nr 10, poz. 74).

Oznacza to, że usługi dla ludności obejmują również świadczenia częściowo odpłatne. Przyjęte określenie nie obejmuje natomiast usług gwarancyjnych, gdyż ich koszty obciążają producentów danych wyrobów, jak też bezpłatnych usług w zakresie szkolnictwa, opieki lekarskiej itp. oraz tzw. usług wiązanych, tj. nie posiadających odrębnej ceny (np. handel detaliczny, gdzie opłata za usługi handlowe zawarta jest w cenie detalicznej towarów).

Przyjęto także, że przez pojęcie "ludność" należy rozumieć osoby fizyczne i gospodarstwa domowe (sfera konsumpcji indywidualnej), indywidualne gospodarstwa rolnicze i ogrodnicze, rzemieślników indywidualnych oraz inne osoby fizyczne, trudniące się na własny rachunek działalnością wytwórczą, handlową lub usługową.

Klasyfikacja jest oparta w zasadzie na kryterium przedmiotu, do którego odnoszą się określone usługi. Kryterium to pozwala ująć przejrzyście wszystkie usługi wiążące się z danym dobrem materialnym albo samym człowiekiem jako przedmiotem pewnych czynności usługowych.

Podział usług na działy, gałęzie i grupy uwzględnia również kryterium podmiotowe, tj. rodzaje jednostek świadczących usługi (istnienie jednostek wyspecjalizowanych). Zasadniczo podział ten jest zgodny z Klasyfikacją gospodarki narodowej, która również umożliwia grupowanie podmiotowe według działu, gałęzi i grupy.

Przez pojęcie działu gospodarki narodowej rozumie się zbiorowość przedsiębiorstw lub innych organizacji, wykonujących zbliżone do siebie funkcje, wynikające ze społecznego podziału pracy, np. dział "Przemysł" ("Usługi przemysłowe").

Działy gospodarki narodowej dzielą się na gałęzie, które obejmują przedsiębiorstwa lub inne organizacje, zbliżone do siebie procesem produkcyjnym (usługowym), przeznaczeniem produkcji (usług) itp. W tym znaczeniu gałęzią jest np. "Przemysł skórzano-obuwniczy" ("Usługi przemysłu skórzano-obuwniczego").

Z kolei gałęzie dzielą się na grupy, opierające się na dalszej specjalizacji przedsiębiorstw, zakładów itp. Stąd np. "Przemyśle skórzano-obuwniczym" grupami usług są m. in. "Usługi obuwnicze" i "Usługi rymarskie".

W niniejszej klasyfikacji zakres przedmiotowy usług jest ściśle dostosowany do zakresu podmiotowego działów i gałęzi. Również zakres grup usług w zasadzie pokrywa się z grupami przemysłu, jakkolwiek w niektórych wypadkach zakresowi poszczególnych grup przemysłu odpowiada kilka grup usług lub odwrotnie.

Z tego powodu symbole działów i gałęzi stosowane w niniejszej klasyfikacji są całkowicie zgodne z symbolami działów i gałęzi według Klasyfikacji gospodarki narodowej, gdy symbole grup usług nie są bezpośrednio powiązane z symbolami grup w Klasyfikacji gospodarki narodowej.

Układ klasyfikacyjny stanowi system otwarty. Można więc w przyszłości ewentualnie dodać nowe grupy usług lub w ramach danej grupy tworzyć nowe, dalsze i szczegółowsze szczeble klasyfikacyjne dla określonych potrzeb (np. usprawnienie organizacji pracy w zakładach, wprowadzenie właściwej dokumentacji wewnętrznej, ustalanie cenników, zmiana systemu płac itp.). Symbolizację oparto na układzie dziesiętnym: działy i gałęzie oznaczono symbolem 2-cyfrowym, a grupy 4-cyfrowym. Liczba szczebli klasyfikacyjnych jest różna w poszczególnych działach i zależy od zakresu działalności usługowej w tych działach.

Klasyfikacja ułatwia przeprowadzanie badań w zakresie usług w oparciu o różnorodne mierniki ich rozwoju: wartość usług, zatrudnienie, wielkość i rodzaj sieci usługowej, inwestycje itp.

Dla ujednolicenia występujących w praktyce pojęć ustala się jednocześnie, że w gospodarce uspołecznionej podstawową jednostką organizacyjną bezpośredniego świadczenia usług dla ludności jest zakład usługowy lub punkt usługowy.

Za zakład usługowy uważa się stałe miejsce pracy, wyposażone w środki i przedmioty pracy, w którym są wykonywane określone usługi przez pracowników zatrudnionych na wyodrębnionych etatach usług.

Jeżeli w jednym miejscu pracy (lokalu) są świadczone usługi zaliczane do różnych gałęzi (np. szewstwo i krawiectwo), każdą gałąź usług traktuje się jako odrębny zakład (pod warunkiem istnienia stałego zatrudnienia). O ile natomiast ci sami pracownicy, w zależności od potrzeb, świadczą usługi zaliczane do różnych gałęzi, wówczas to miejsce pracy należy traktować jako jeden zakład, zaliczany do gałęzi przeważającej w wartości usług.

Ponieważ za odrębny zakład usługowy uważa się wyłącznie stałe miejsce pracy, objazdowe brygady remontowe, brygady transportowe, kominiarskie, fotografowie działający w terenie itp. nie stanowią odrębnych zakładów usługowych.

Zakładem usługowym w tych wypadkach jest samo przedsiębiorstwo (spółdzielnia) bądź zorganizowana stała baza, której podporządkowane są wymienione brygady.

W razie wykonywania usług ubocznie, obok działalności podstawowej, jednostkę usługową uważa się za odrębny zakład, o ile istnieje zatrudnienie na wyodrębnionych etatach usług.

Jednostki świadczące usługi ubocznie, obok działalności podstawowej, nie posiadające wyodrębnionego zatrudnienia na etatach usług, uważa się za punkty świadczenia usług, a nie zakłady usługowe.

Wyodrębnioną placówkę, przyjmującą zlecenia (zamówienia) na wykonanie usług i przekazującą te zlecenia do wykonania zakładom usługowym, położonym poza lokalem tej placówki, uważa się za punkt przyjęć. Jeżeli w punkcie przyjęć wykonywane są równocześnie usługi, a zatrudnieni w usługach pracownicy pozostają na wyodrębnionych w tym celu etatach, wówczas to miejsce pracy należy uznać za zakład usługowy.

Szczegółowy sposób stosowania niniejszej klasyfikacji w opracowaniach planistycznych i sprawozdawczości statystycznej zostanie określony w odpowiednich instrukcjach bieżących.

Podział usług na działy.

SymbolDziałStrona
01-23Usługi przemysłowe368
31-38Usługi w zakresie budownictwa371
41-47Usługi rolnicze372
51-54Usługi w zakresie leśnictwa372
61-70Usługi w zakresie transportu i łączności372
71-74Usługi obrotu towarowego373
75-77Usługi komunalne i mieszkaniowe373
78-80Usługi w zakresie oświaty, nauki i kultury374
81-86Usługi w zakresie ochrony zdrowia, opieki społecznej i kultury fizycznej374
87-88Usługi administracji publicznej i instytucji wymiaru sprawiedliwości375
89-90Usługi instytucji finansowych i ubezpieczeniowych375
94-98Usługi pozostałe (różne)376
GałąźGrupaWyszczególnienie
DZIAŁ 01 - 23.
Usługi przemysłowe.
Uwaga: Usługi w pozycjach oznaczonych znakiem "*)" nie obejmują wytwarzania przedmiotów, lecz dotyczą tylko napraw, konserwacji, instalacji itp.
05USŁUGI ZWIĄZANE Z WYROBAMI PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO I KONSTRUKCJI METALOWYCH.
05-01Usługi w zakresie kotłów i maszyn energetycznych (napadowych)*)
05-02Usługi w zakresie konstrukcji metalowych*)
05-03Usługi w zakresie maszyn i urządzeń rolniczych:*)
do produkcji roślinnej, warzywnictwa i sadownictwa oraz do produkcji zwierzęcej.
05-09Usługi w zakresie pozostałych wyrobów przemysłu maszynowego i konstrukcji metalowych:*)
maszyn i urządzeń do obróbki metali, tworzyw niemetalicznych i drzewa, wag, maszyn i urządzeń budowlanych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego, chemicznego, drzewnego, włókienniczego, odzieżowego, skórzano-obuwniczego, dla gospodarki leśnej itp.
06USŁUGI ZWIĄZANE Z WYROBAMI PRZEMYSŁU ELEKTROTECHNICZNEGO.
06-01Usługi w zakresie maszyn i urządzeń elektrycznych:*)
silników, prądnic, transformatorów, prostowników itp.
06-02Usługi w zakresie sprzętu i urządzeń radiotechnicznych, telewizyjnych i teletechnicznych:*)
odbiorników radiowych i telewizyjnych, aparatów i łącznic telefonicznych, urządzeń krótkofalowych, aparatów do nagrywania i odtwarzania dźwięków, regeneracja kineskopów itp.
06-03Usługi w zakresie sprzętu i urządzeń gospodarstwa domowego:*)
sprzętu pralniczego, lodówek (chłodni), grzejników, odkurzaczy, mikserów, robotów, suszarek, maszynek do golenia i innego sprzętu elektromechanicznego gospodarstwa domowego.
06-04Usługi w zakresie sprzętu i aparatury oświetleniowej oraz urządzeń reklamowych.*)
06-09Usługi w zakresie pozostałych wyrobów przemysłu elektrotechnicznego:*)
przyrządów pomiarowych elektrycznych i elektronowych, sprzętu elektromedycznego, urządzeń sygnalizacyjnych, akumulatorów, ogniw itp.
07USŁUGI W ZAKRESIE ŚRODKÓW TRANSPORTU.
07-01Usługi w zakresie pojazdów mechanicznych: *)
samochodów osobowych, ciężarowych, specjalnych, ciągników drogowych, przyczep, motocykli, skuterów itp. - bez usług stacji obsługi.
07-02Usługi stacji obsługi pojazdów mechanicznych.*)
07-03Usługi w zakresie taboru konnego.
07-04Usługi w zakresie środków transportu wodnego: *)
kutrów, łodzi itp.
08USŁUGI ZWIĄZANE Z WYROBAMI PRZEMYSŁU METALOWEGO.
08-01Usługi odlewnicze:
dla potrzeb domowych, technicznych i gospodarczych (np. w zakresie sprzętu ogrzewczego i sanitarnego itp.).
08-02Usługi w zakresie sprzętu i urządzeń gospodarstwa domowego:
mebli metalowych, stojaków i wieszaków, rowerów, wózków dziecięcych, urządzeń i naczyń kuchennych, nakryć stołowych itp.
08-03Usługi kowalskie i ślusarskie osobno nie wymienione:
w zakresie narzędzi rolniczych, wyrobów kutych, okuć, wyrobów z drutu, wyrobów śrubowych, zamków, kucie koni itp.
08-04Usługi mechaniki precyzyjnej i optyki:*)
w zakresie zegarków i zegarów, okularów, maszyn i przyrządów optycznych, pomiarowo-kontrolnych, maszyn biurowych, maszyn do szycia, aparatów i sprzętu fotograficznego, kinematograficznego itp.
08-05Usługi w zakresie narzędzi i urządzeń specjalistycznych:
dla potrzeb gospodarczych, technicznych i laboratoryjno-lekarskich (np. w zakresie sprzętu i oprzyrządowania do obróbki materiałów i do spawalnictwa, sprzętu pożarniczego, ratowniczego, ochronnego, urządzeń gastronomicznych, handlowych itp.).
08-06Usługi w zakresie sprzętu sportowego:
sprzętu wędkarskiego, broni myśliwskiej itp.
08-09Pozostałe usługi przemysłu metalowego:
w zakresie wyrobów jubilerskich (wyrobów z metali i kamieni szlachetnych oraz sztucznej biżuterii), grawerstwa, galwanizacji, dewocjonalii, kowalstwa artystycznego itp.
0909-00USŁUGI ZWIĄZANE Z WYROBAMI PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO:
w zakresie wyrobów z tworzyw sztucznych dla potrzeb gospodarstwa domowego i innych, z wyjątkiem obuwia, odzieży, zabawek i drobnej galanterii.
10USŁUGI ZWIĄZANE Z WYROBAMI PRZEMYSŁU GUMOWEGO.
10-01Usługi w zakresie ogumienia pojazdów.*)
10-09Pozostałe usługi związane z wyrobami przemysłu gumowego:*)
dla gospodarstwa domowego, innych potrzeb gospodarczych, technicznych, sanitarnych, turystycznych itp. - z wyjątkiem obuwia, zabawek, i drobnej galanterii.
11USŁUGI ZWIĄZANE Z PRZEMYSŁEM MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH.
11-01Usługi w zakresie wyrobu materiałów budowlanych:
cegły, dachówki, kafli, wyrobów betonowych i żelbetowych, materiałów okładzinowych, izolacyjnych itp.
11-09Pozostałe usługi związane z przemysłem materiałów budowlanych:
np. naprawa, konserwacja i wytwarzanie nagrobków.
12USŁUGI ZWIĄZANE Z WYROBAMI PRZEMYSŁU SZKLARSKIEGO.
12-01Usługi szklarskie:
szklenie ram okiennych, witryn, pojazdów itp.
12-09Pozostałe usługi związane z wyrobami przemysłu szklarskiego:
w zakresie sprzętu gospodarstwa domowego, sprzętu laboratoryjno-technicznego, obróbka szkła, oprawa obrazów, podlewanie luster itp.
1313-00USŁUGI ZWIĄZANE Z WYROBAMI PRZEMYSŁU PORCELANOWO-FAJANSOWEGO:
z wyrobami z porcelany, porcelitu, fajansu, gliny itp., łącznie z galanterią i malowaniem tych wyrobów.
14USŁUGI ZWIĄZANE Z WYROBAMI PRZEMYSŁU DRZEWNEGO.
14-01Usługi tartaczne:
przecieranie, suszenie, impregnowanie i częściowa obróbka drewna.
14-02Usługi meblarsko-tapicerskie:
w zakresie mebli i urządzeń meblowych, tapicerskich i kombinowanych - dla celów mieszkaniowych i innych.
14-03Usługi stolarskie, tokarskie i bednarskie:
w zakresie stolarki budowlanej, kołodziejstwa, tokarstwa, modelarstwa, opakowań skrzyniowych i bednarskich, sprzętu i narzędzi gospodarczych itp.
14-04Usługi w zakresie sprzętu i urządzeń sportowo-turystycznych
łącznie ze szkutnictwem.
14-09Pozostałe usługi związane z przemysłem drzewnym:
w zakresie wyrobów plecionych i artystycznych, pozłotnictwa, naprawy ram, rzeźbienia w drzewie itp., z wyłączeniem zabawek.
1515-00USŁUGI ZWIĄZANE Z WYROBAMI PRZEMYSŁU PAPIERNICZEGO:*)
w zakresie opakowań, kartonaży, materiałów biurowych, pomocy naukowych itp.
16USŁUGI POLIGRAFICZNE.
16-01Usługi drukarskie i powielanie.
16-02Usługi introligatorskie.
16-09Pozostałe usługi poligraficzne
np. wyrób stempli.
17USŁUGI W ZAKRESIE PRZEMYSŁU WŁÓKIENNICZEGO.
17-01Usługi gręplarskie
łącznie z praniem wełny.
17-02Usługi przędzalnicze i tkackie,
także w zakresie tkanin dekoracyjnych.
17-03Usługi dziewiarskie i pończosznicze.
17-09Pozostałe usługi w zakresie przemysłu włókienniczego:
powroźnictwo, impregnowanie, laminowanie tkanin itp.
18USŁUGI W ZAKRESIE PRZEMYSŁU ODZIEŻOWEGO.
18-01Usługi odzieżowe:
w zakresie odzieży ciężkiej, lekkiej i ochronnej - z tkanin naturalnych i sztucznych.
18-02Usługi czapnicze i kapelusznicze,
z wyjątkiem czapek futrzanych.
18-03Usługi bieliźniarskie:
w zakresie bielizny osobistej, pościelowej, stołowej i kuchennej oraz gorseciarstwa.
18-04Usługi galanteryjne:
plisowanie, dekatyzowanie, cerowanie artystyczne, haftowanie, wyrób i odświeżanie krawatów, obciąganie guzików, malowanie na tkaninach itp.
18-09Pozostałe usługi w zakresie przemysłu odzieżowego:
wyrób i naprawa kołder, materacy, sienników, worków, namiotów, żagli, pokrowców, plandek, płacht itp.
19USŁUGI W ZAKRESIE PRZEMYSŁU SKÓRZANO-OBUWNICZEGO I FUTRZARSKIEGO.
19-01Usługi garbarskie:
wyprawa, farbowanie i odświeżanie skór.
19-02Usługi obuwnicze:
wyrób i naprawa obuwia skórzanego, tekstylnego, gumowego, z tworzyw sztucznych itp.
19-03Usługi kuśnierskie.
19-04Usługi rymarskie:
wyrób i naprawa uprzęży, siodeł, pasów transmisyjnych itp.
19-05Usługi galanteryjne:
kaletnictwo, rękawicznictwo i inne usługi.
19-09Pozostałe usługi w zakresie przemysłu skórzano-obuwniczego i futrzarskiego:
w zakresie sprzętu sportowego, przyborów myśliwskich, artykułów technicznych, ochronnych itp.
20USŁUGI W ZAKRESIE PRZEMYSŁU ROLNO-SPOŻYWCZEGO.
20-01Usługi w zakresie przetwórstwa mięsnego:
ubój zwierząt, wyrób wędlin z mięsa powierzonego, wędzenie wędlin i ryb itp.
20-02Usługi młynarskie
z powierzonego surowca, łącznie z wyrobem kasz.
20-03Usługi w zakresie przetwórstwa owocowo-warzywnego
z powierzonego surowca, łącznie z suszeniem owoców, warzyw i grzybów.
20-09Pozostałe usługi w zakresie przemysłu rolno-spożywczego:
wypiek pieczywa i tłoczenie oleju z powierzonego surowca, usługi chłodnicze itp.
22USŁUGI W ZAKRESIE INNYCH GAŁĘZI PRZEMYSŁU.
22-01Usługi w zakresie instrumentów muzycznych.*)
22-02Usługi w zakresie galanterii różnej:
zabawek, parasolek, wyrobu i naprawy galanterii z tworzyw sztucznych itp.
22-03Usługi w zakresie wyrobów ortopedycznych i protez,
z wyjątkiem protez dentystycznych.
22-04Usługi w zakresie przyborów piśmiennych:
naprawa wiecznych piór, napełnianie długopisów itp.
22-05Usługi w zakresie szyldów różnych.
22-09Pozostałe usługi w zakresie innych gałęzi przemysłu:
szczotkarskie, sitarskie (z wyjątkiem wyrobów z drutu) oraz inne usługi osobno nie wymienione.
DZIAŁ 31 - 38.
Usługi w zakresie budownictwa.
31USŁUGI BUDOWLANO-MONTAŻOWE.
31-01Usługi remontowo-budowlane w zakresie budownictwa ogólnego:
roboty ziemne, betonowe i żelbetowe, murarskie, izolacyjne, tynkowe, kamieniarskie, ciesielskie, dekarskie, posadzkowe, stolarskie, zduńskie, szklarskie, malarskie, kowalsko-ślusarskie, inne roboty.
31-02Usługi instalacyjne:
wodociągowo-kanalizacyjne, instalatorstwa elektrycznego (łącznie z siecią doprowadzającą), instalacyjno-gazowe, centralnego ogrzewania, wentylacyjno-klimatyzacyjne, w zakresie urządzeń dźwigowych, odgromowych; inne usługi.
31-03Budowa domów i pomieszczeń gospodarczych:
budowa domów mieszkalnych jedno i wielorodzinnych oraz innych pomieszczeń gospodarczych na indywidualne zamówienie z podstawowego materiału powierzonego (za podstawowy materiał uważa się cegłę, cement, i tarcicę).
31-09Pozostałe usługi w zakresie budownictwa:
budowa, naprawa i konserwacja studzien, urządzeń melioracyjnych, zbiorników i ujęć przeciwpożarowych, dróg i podwórz; inne usługi osobno nie wymienione.
3333-00USŁUGI GEOLOGICZNE.
3434-00USŁUGI GEODEZYJNO-MIERNICZE.
3535-00USŁUGI PROJEKTOWANIA I NADZORU INWESTYCYJNEGO.
DZIAŁ 41-47.
Usługi rolnicze.
41USŁUGI W ZAKRESIE PRODUKCJI ROŚLINNEJ.
41-01Usługi w zakresie prac polowych, ochrony i pielęgnacji roślin:
uprawa, nawożenie (łącznie z wapnowaniem i nawożeniem wodą amoniakalną) gleb, łąk i pastwisk, siew, sadzenie, zabiegi ochronne i pielęgnacyjne, zbiór plonów itp.
41-09Pozostałe usługi w zakresie produkcji roślinnej:
omłoty, czyszczenie, sortowanie i suszenie zbiorów, prasowanie pasz objętościowych, wstępna przeróbka słomy, lnu i konopi; inne, podobne usługi.
42USŁUGI W ZAKRESIE PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ.
42-01Usługi w zakresie utrzymania i pielęgnacji zwierząt,
łącznie z kopulacją i inseminacją zwierząt, przetwórstwem paszowym itd.
42-02Usługi sanitarno-weterynaryjne.
42-09Pozostałe usługi w zakresie produkcji zwierzęcej:
wylęg i rozprowadzanie piskląt, strzyżenie owiec itp.
4343-00INNE USŁUGI ROLNICZE:
wypożyczanie sprzętu rolniczego, opakowań, sprzętu do wyrobu materiałów budowlanych, eksploatacja i przygotowanie torfu nawozowego i opałowego, zagospodarowanie potorfi oraz inne usługi osobno nie wymienione.
DZIAŁ 51-54.
Usługi w zakresie leśnictwa.
51USŁUGI W ZAKRESIE ZAGOSPODAROWANIA, UŻYTKOWANIA I URZĄDZANIA LASU.
51-01Zalesianie, prace pielęgnacyjno-ochronne w drzewostanach i urządzanie lasu.
51-09Pozostałe usługi w zakresie leśnictwa, np. zadrzewianie.
DZIAŁ 61-70.
Usługi w zakresie transportu i łączności.
61USŁUGI TRANSPORTU KOLEJOWEGO.
61-01Przewozy osób kolejami normalnotorowymi, wąskotorowymi i linowymi.
61-02Przewozy ładunków kolejami normalnotorowymi i wąskotorowymi.
62USŁUGI TRANSPORTU SAMOCHODOWEGO.
62-01Przewozy osób taborem samochodowym
z wyjątkiem przewozów środkami komunikacji miejskiej.
62-02Przewozy ładunków taborem samochodowym.
6363-00USŁUGI TRANSPORTU KONNEGO.
64USŁUGI TRANSPORTU MORSKIEGO.
64-01Przewozy osób statkami żeglugi morskiej.
64-02Przewozy ładunków statkami żeglugi morskiej.
65USŁUGI TRANSPORTU WODNEGO ŚRÓDLĄDOWEGO.
65-01Przewozy osób statkami żeglugi śródlądowej.
65-02Przewozy ładunków taborem pływającym żeglugi śródlądowej.
66USŁUGI TRANSPORTU LOTNICZEGO.
66-01Przewozy osób samolotami i helikopterami.
66-02Przewozy ładunków samolotami i helikopterami.
6868-00POZOSTAŁE USŁUGI W ZAKRESIE TRANSPORTU:
przewozy bagażu, przesyłek ekspresowych, przesyłek drobnych statkami pasażerskimi żeglugi śródlądowej, spedycja i przeładunki.
6969-00USŁUGI ŁĄCZNOŚCI:
poczty, telefonii, telegrafii, radiofonii przewodowej.
DZIAŁ 71-74.
Usługi obrotu towarowego.
71USŁUGI HANDLU WEWNĘTRZNEGO I GASTRONOMII.
71-01Dostawa i wysyłka towarów.
71-02Usługi zakładów gastronomicznych,
np. organizowanie przyjęć i imprez.
71-09Pozostałe usługi,
np. przygotowanie towarów do odbioru na zamówienie, prowadzenie wysyłek czasopism dla odbiorców zagranicznych na zlecenia krajowe.
DZIAŁ 75-77.
Usługi komunalne i mieszkaniowe.
75USŁUGI KOMUNALNE.
75-01Dostawa energii elektrycznej.
75-02Dostawa gazu przewodowego.
75-03Usługi gazyfikacji bezprzewodowej.
75-04Usługi wodociągowo-kanalizacyjne.
75-05Oczyszczanie i wywóz nieczystości.
75-06Dostawa energii cieplnej.
75-07Usługi komunikacji miejskiej:
tramwajowej, autobusowej, trolejbusowej i innymi środkami komunikacji miejskiej.
75-08Usługi łaziennicze.
75-09Pranie i maglowanie.
75-10Chemiczne czyszczenie odzieży, farbowanie itp.
75-11Usługi hotelarskie.
75-12Usługi pogrzebowe i cmentarne.
75-13Usługi kominiarskie.
75-19Pozostałe usługi komunalne:
zarządów zieleni miejskiej, hal i targowisk, ogrodów zoologicznych itp.
76USŁUGI MIESZKANIOWE.
76-01Wynajem lokali mieszkalnych i użytkowych.
76-02Usługi "lokatorskie":
konserwacyjno-naprawcze itp.
DZIAŁ 78-80.
Usługi w zakresie oświaty, nauki i kultury.
78USŁUGI W ZAKRESIE OŚWIATY I WYCHOWANIA.
78-01Usługi ośrodków nauczania oraz szkolenia kursowego:
uniwersytetów powszechnych, robotniczych, ludowych itp., ośrodków organizacji społecznych (np. Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Naczelnej Organizacji Technicznej itp.), kursów języków obcych, zawodowych, problemowych, kursów politechnicznych, korepetycje itp.
78-02Usługi ośrodków opieki nad dziećmi i młodzieżą szkolną:
przedszkoli, dziecińców wiejskich i innych form wychowania przedszkolnego, domów dziecka i młodzieży, specjalnych zakładów wychowawczych, placówek wychowania pozaszkolnego i pozalekcyjnego (domów kultury dziecka i młodzieży, świetlic szkolnych i innych), internatów, domów studenta, kolonii, obozów i innych form wczasów dla dzieci i młodzieży szkolnej.
7979-00USŁUGI OŚRODKÓW NAUKOWO-BADAWCZYCH:
instytutów, towarzystw i innych placówek naukowo-badawczych.
80USŁUGI W ZAKRESIE KULTURY I SZTUKI.
80-01Usługi kin.
80-02Usługi radia i telewizji.
80-03Usługi innych instytucji kultury i sztuki:
teatrów, oper, operetek, instytucji muzycznych, zespołów pieśni i tańca, muzeów, wystaw artystycznych, domów kultury, zespołów estradowych, kabaretów itp.
80-04Usługi rozrywkowe:
cyrków, wesołych miasteczek, klubów, sal zabaw i gier, szkół tańca towarzyskiego itp.
80-09Pozostałe usługi w zakresie kultury i sztuki:
usługi bibliotek, pracowni artystycznych, pracowni konserwacji zabytków i dzieł sztuki, abonament czasopism zagranicznych itp.
DZIAŁ 81-86.
Usługi w zakresie ochrony zdrowia, opieki społecznej i kultury fizycznej.
81USŁUGI LECZNICTWA ZAMKNIĘTEGO.
81-01Usługi w zakresie szpitalnictwa:
szpitali, zakładów dla nerwowo i psychicznie chorych, izb chorych, izb porodowych itp.
81-02Usługi sanatoryjne i prewentoryjne:
sanatoriów rehabilitacyjnych, profilaktycznych domów zdrowia, sanatoriów uzdrowiskowych itp.
8282-00USŁUGI LECZNICTWA OTWARTEGO:
przychodni i poradni, ośrodków zdrowia, punktów pielęgniarskich itp.
8383-00USŁUGI ZAKŁADÓW DLA MATKI I DZIECKA:
żłobków oraz innych zakładów dla matki i dziecka (np. domów małych dzieci itp.).
8484-00USŁUGI INNYCH ZAKŁADÓW SŁUŻBY ZDROWIA:
pogotowia ratunkowego, stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracowni pomocniczych (np. protezowni dentystycznych) itp.
8585-00USŁUGI ZAKŁADÓW OPIEKI SPOŁECZNEJ:
domów opieki, domów rencistów, zakładów oraz internatów specjalnych itp.
86USŁUGI W ZAKRESIE KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI.
86-01Organizowanie imprez sportowych.
86-02Eksploatacja obiektów i urządzeń sportowych:
hal sportowych, basenów itp.
86-03Organizowanie wycieczek krajowych.
86-04Organizowanie wycieczek zagranicznych.
86-05Eksploatacja obiektów i urządzeń turystycznych:
hoteli turystycznych, domów wycieczkowych, schronisk, stanic, stacji turystycznych, hoteli, campingów, pól namiotowych itp.
86-06Usługi w zakresie wczasów pracowniczych, leczniczych i wypoczynkowych.
86-09Pozostałe usługi turystyczne i wypoczynkowe:
"wczasy świąteczne", "wczasy pod gruszą", usługi przewodników itp.
DZIAŁ 87-88.
Usługi administracji publicznej i instytucji wymiaru sprawiedliwości.
87USŁUGI ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ.
87-01Usługi urzędów stanu cywilnego.
87-02Usługi innych organów administracji.
88USŁUGI INSTYTUCJI WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI.
88-01Usługi sądownictwa.
88-02Usługi notarialne.
88-03Usługi adwokackie.
88-09Pozostałe usługi instytucji wymiaru sprawiedliwości.
DZIAŁ 89-90.
Usługi instytucji finansowych i ubezpieczeniowych.
89USŁUGI INSTYTUCJI FINANSOWYCH.
89-01Usługi instytucji kredytowych:
przedsiębiorstwa "Obsługa Ratalnej Sprzedaży", spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych oraz kas pożyczkowych.
89-02Usługi Powszechnej Kusy Oszczędności.
89-03Usługi loteryjne:
loterie, gry liczbowe, totalizator wyścigów konnych, totalizator sportowy.
89-09Usługi pozostałych instytucji finansowych.
9090-00USŁUGI INSTYTUCJI UBEZPIECZENIOWYCH.
DZIAŁ 94-98.
Usługi pozostałe (różne).
94USŁUGI FRYZJERSKIE I KOSMETYCZNE.
94-01Usługi fryzjerskie.
94-02Usługi kosmetyczne.
9595-00USŁUGI FOTOGRAFICZNE.
9696-00USŁUGI BIUR ROŻNYCH:
ogłoszenia, reklama i pośrednictwo (łącznie z organizowaniem targów i wystaw), pisanie podań, tłumaczenia, przepisywanie na maszynie, przedsprzedaż biletów, nagrywanie pocztówek, usługi filatelistyczne itp.
9797-00USŁUGI POMOCY DOMOWEJ:
usługi porządkowe (sprzątanie pomieszczeń, czyszczenie sprzętu itp.), opieka doraźna, poradnictwo w urządzaniu mieszkań, prowadzeniu gospodarstwa domowego itp.
98INNE USŁUGI.
98-01Wypożyczanie:
sprzętu gospodarstwa domowego, sportowego, turystycznego, pojazdów, garderoby itp. - z wyjątkiem wypożyczania sprzętu, maszyn i opakowań rolniczych oraz sprzętu do wyrobu materiałów budowlanych (gałąź 43).
98-02Przechowywanie i dozór mienia:
szatnie, parkingi, przechowalnie itp., łącznie z ochroną i konserwacją statków, jachtów, kutrów itp.
98-03Usługi religijne.
98-09Pozostałe usługi osobno nie wymienione,
np. toalety, czyszczenie obuwia, usługi "numerowych" itd.