Stosowanie w przedsiębiorstwach państwowych eksperymentalnego systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców i materiałów.

Monitor Polski

M.P.1983.35.195

Akt utracił moc
Wersja od: 22 lutego 1985 r.

UCHWAŁA Nr 130
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 października 1983 r.
w sprawie stosowania w przedsiębiorstwach państwowych eksperymentalnego systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców i materiałów.

W związku z art. 79 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23 i z 1982 r. Nr 31, poz. 214), w celu stworzenia dodatkowych zachęt do realizacji rządowego programu oszczędnościowego w zakresie zmniejszenia zużycia surowców i materiałów w produkcji wyrobów i usług, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Przedsiębiorstwa mogą dokonywać na rzecz pracowników wypłat dodatkowych nagród z tytułu uzyskania oszczędności w zużyciu surowców i materiałów, na zasadach określonych w uchwale.
2.
Podstawą wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, jest uzyskanie przez przedsiębiorstwo rzeczywistego obniżenia zużycia surowców i materiałów w legalnych jednostkach miar w stosunku do obowiązujących normatywów zużycia (ogólnokrajowych i zakładowych).
3.
Minister Gospodarki Materiałowej wyda w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) wytyczne do opracowywania, zatwierdzania i weryfikowania normatywów.
4.
Wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, dotyczą oszczędności surowców i materiałów wymienionych w liście ustalonej przez Ministra Gospodarki Materiałowej w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych). Lista ta będzie weryfikowana w miarę potrzeb gospodarki narodowej.
1.
Udokumentowane zmniejszenie zużycia surowców i materiałów do produkcji określonego wyrobu lub usług w stosunku do obowiązujących normatywów zużycia, wycenione według cen stosowanych w ewidencji księgowej na ostatni dzień kwartału, stanowi kwotę oszczędności w zużyciu surowców i materiałów. W dyspozycji przedsiębiorstwa pozostaje 70% tej kwoty.
2.
Z kwoty oszczędności, o której mowa w ust. 1, pozostałej w dyspozycji przedsiębiorstwa, 35% można przeznaczyć na nagrody indywidualne dla pracowników, którzy przyczynili się bezpośrednio do powstania oszczędności w zużyciu surowców i materiałów.
3.
Odpisy z tytułu oszczędności w zużyciu surowców i materiałów, o których mowa w ust. 1, będą dokonywane z zysku do podziału.
1.
Minister Finansów wprowadzi ulgi w podatku dochodowym w takiej wysokości, aby do dyspozycji przedsiębiorstwa pozostało 70% łącznej kwoty oszczędności w zużyciu surowców i materiałów, o której mowa w § 2 ust. 1, i określi szczegółowe zasady oraz tryb stosowania tych ulg.
2.
W razie stwierdzenia, że naliczenie oszczędności w zużyciu surowców i materiałów nastąpiło w sposób nieprawidłowy, przyznana ulga, o której mowa w ust. 1, podlega cofnięciu.
1.
Kwoty nagród, o których mowa w § 2 ust. 2, podlegają wyłączeniu z podstawy obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
2.
Wyliczenie oszczędności w zużyciu surowców i materiałów powinno być poddane kontroli w toku weryfikacji sprawozdań finansowych. Nieprawidłowo wyliczone i wypłacone kwoty nagród podlegają włączeniu do podstawy obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
1.
Wypłaty nagród następują na podstawie opracowanych i zatwierdzonych w obowiązującym trybie regulaminów zakładowych.
2.
Regulaminy zakładowe powinny między innymi określać warunki i metody pomiarów oraz obliczeń niezbędnych do odpowiedniego udokumentowania uzyskanych oszczędności.
1.
Oszczędności w zużyciu surowców i materiałów oblicza się metodą narastającą w skali przedsiębiorstwa raz na kwartał, porównując faktyczne zużycie materiałów i surowców z obowiązującymi normatywami zużycia, w legalnych jednostkach miar według cen, o których mowa w § 2 ust. 1.
2.
Szczegółowe zasady wyliczania oszczędności materiałowych określi Minister Gospodarki Materiałowej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
1.
Oszczędności, o których mowa w § 2 ust. 1, nie mogą być uzyskiwane kosztem obniżenia jakości wytwarzanych surowców, materiałów, wyrobów i usług, pogarszania stanu technicznego eksploatowanych maszyn i urządzeń oraz ich uzyskanie nie może spowodować zagrożenia życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.
2.
Wypłaty nagród mogą nastąpić po dokonaniu kwalifikacji jakości wyrobów, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7).
1. 1
Pełnomocnik Rządu do Spraw Oszczędności na wniosek przedsiębiorstwa, zaopiniowany przez organ założycielski, podejmuje decyzję o objęciu przedsiębiorstwa systemem zachęt materialnych według zasad określonych w uchwale.
2.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, powinny posiadać zweryfikowane przez właściwe organy normatywy zużycia surowców i materiałów oraz odpowiednie warunki techniczno-organizacyjne i powinny realizować zadania wynikające z rządowego programu oszczędnościowego.
3. 2
(skreślony).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1983 r.
1 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 7 z dnia 28 stycznia 1985 r. (M.P.85.2.12) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 22 lutego 1985 r.
2 § 8 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 7 z dnia 28 stycznia 1985 r. (M.P.85.2.12) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 22 lutego 1985 r.