Stosowanie w przedsiębiorstwach państwowych systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii.

Monitor Polski

M.P.1986.3.17

Akt utracił moc
Wersja od: 14 grudnia 1987 r.

UCHWAŁA Nr 9
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 stycznia 1986 r.
w sprawie stosowania w przedsiębiorstwach państwowych systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii.

W związku z art. 79 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214 oraz z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162), w celu tworzenia dodatkowych zachęt materialnych do zmniejszania zużycia surowców, materiałów, paliw i energii w produkcji wyrobów i usług Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Przedsiębiorstwa mogą dokonywać na rzecz pracowników wypłat dodatkowych nagród z tytułu uzyskania oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii, na zasadach określonych w uchwale.
2.
Podstawą wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, jest uzyskanie przez przedsiębiorstwo rzeczywistego obniżenia zużycia surowców, materiałów, paliw i energii w jednostkach miar w stosunku do obowiązujących norm i normatywów zużycia lub w wyniku obniżenia tych norm jako skutku wprowadzenia oszczędniejszych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych.
3.
Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) wydaje wytyczne do opracowania, zatwierdzania i weryfikowania norm i normatywów zużycia.
4.
Wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, dotyczą oszczędności surowców, materiałów, paliw i energii, wymienionych w wykazie ustalonym przez Ministra Gospodarki Materiałowej i Paliwowej w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych). Wykaz ten może podlegać weryfikacji w miarę potrzeb gospodarki narodowej.
1.
Podstawą wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, w przedsiębiorstwach prowadzących produkcję budowlano-montażową jest uzyskanie rzeczywistego obniżenia zużycia materiałów, wyrażonego w legalnych jednostkach miary, w stosunku do obowiązujących norm i normatywów zużycia na obiektach budowlanych stanowiących odrębne jednostki kalkulacyjne, zrealizowanych zgodnie z projektem technicznym, który był podstawą zawarcia umowy z inwestorem.
2.
W przedsiębiorstwach prowadzących produkcję budowlano-montażową dopuszcza się możliwość zaliczkowej wypłaty nagród za oszczędność materiałów na obiektach, o których mowa w ust. 1, jeżeli:
1)
została zawarta umowa z brygadą roboczą na wykonanie rozliczeniowego elementu obiektu,
2)
oszczędności wynikają z dokonanego dla tej umowy rozliczenia normatywnego zużycia materiałów dla ilości robót potwierdzonych obmiarem w porównaniu z faktycznym zużyciem zgodnym z dowodami obrotu materiałowego dla elementu obiektu budowlanego, stanowiącego przedmiot umowy.
1.
Udokumentowane zmniejszenie zużycia surowców, materiałów, paliw i energii do produkcji określonego wyrobu, obiektu budowlanego i usługi w stosunku do obowiązujących norm i normatywów zużycia, wycenione według cen ustalonych w ewidencji księgowej na ostatni dzień kwartału, stanowią kwoty oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii. W dyspozycji przedsiębiorstw pozostaje 70% tej kwoty.
2.
Z pozostającej w dyspozycji przedsiębiorstwa kwoty oszczędności, o której mowa w ust. 1, 35% może być przeznaczone na nagrody indywidualne dla pracowników, którzy przyczynili się bezpośrednio do powstania oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii przez:
1)
wskazanie sposobu uzyskania oszczędności,
2)
skuteczne zastosowanie wskazanego sposobu uzyskania oszczędności.
1.
Minister Finansów wprowadzi we właściwym trybie ulgi w podatku dochodowym w takiej wysokości, aby do dyspozycji przedsiębiorstwa pozostało 70% łącznej kwoty oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii, o której mowa w § 3 ust. 1, oraz określi szczegółowe zasady oraz tryb stosowania tych ulg.
2.
W razie stwierdzenia, że naliczanie oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii nastąpiło w sposób nieprawidłowy, przyznana ulga, o której mowa w ust. 1, podlega cofnięciu.
1.
Kwoty nagród, o których mowa w § 3 ust. 2, podlegają wyłączeniu z podstawy obciążeń na rzecz podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń.
2.
Wyliczenie oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii podlega kontroli w toku weryfikacji sprawozdań finansowych. Nieprawidłowo wyliczone i wypłacone kwoty nagród podlegają włączeniu do podstawy obciążeń na rzecz podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń.
1.
Wypłaty nagród następują na podstawie opracowanych i zatwierdzonych w obowiązującym trybie regulaminów zakładowych.
2.
Regulaminy zakładowe powinny między innymi określać:
1)
warunki i metody pomiarów oraz obliczeń niezbędnych do odpowiedniego udokumentowania uzyskanych oszczędności,
2)
zasady podziału nagród z tytułu osiągniętych oszczędności,
3)
system kontroli wewnętrznej, zapewniający prawidłowość zasad wyliczania oszczędności oraz naliczania osiągniętych z tego tytułu efektów finansowych.
1.
Oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii oblicza się kwartalnie metodą narastającą dla okresu roku kalendarzowego w skali przedsiębiorstwa, porównując faktyczne zużycie surowców, materiałów, paliw i energii w legalnych jednostkach miar według cen, o których mowa w § 3 ust. 1.
2.
Szczegółowe zasady wyliczania oszczędności, o których mowa w ust. 1, określi Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
1.
Oszczędności, o których mowa w § 3 ust. 1, nie mogą być uzyskiwane kosztem obniżenia jakości wytwarzanych surowców, materiałów, paliw i energii, pogarszania stanu technicznego eksploatowanych maszyn i urządzeń; uzyskanie oszczędności nie może spowodować zagrożenia życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.
2.
Wypłaty nagród mogą nastąpić po dokonaniu kwalifikacji jakości wyrobów, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7).
1. 1
Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej na wniosek przedsiębiorstwa podejmuje decyzję o objęciu przedsiębiorstwa systemem zachęt materialnych według zasad określonych w uchwale.
2.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, powinny mieć zweryfikowane przez odpowiednie organy normy i normatywy zużycia surowców, materiałów, paliw i energii oraz odpowiednie warunki techniczno-organizacyjne.
Traci moc uchwała nr 130 Rady Ministrów z dnia 7 października 1983 r. w sprawie stosowania w przedsiębiorstwach państwowych eksperymentalnego systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców i materiałów (Monitor Polski Nr 35, poz. 195 i z 1985 r. Nr 2, poz. 12).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 3 uchwały nr 170 z dnia 23 listopada 1987 r. w sprawie zmiany niektórych uchwał regulujących zasady wynagradzania pracowników przedsiębiorstw państwowych (M.P.87.36.304) z dniem 14 grudnia 1987 r.