Stosowanie dodatkowych opustów w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.

Monitor Polski

M.P.1961.49.217

Akt utracił moc
Wersja od: 26 czerwca 1961 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BUDOWNICTWA, URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 17 czerwca 1961 r.
w sprawie stosowania dodatkowych opustów w rozliczeniach a roboty budowlano-montażowe.

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury (Dz. U. Nr 38, poz. 255) oraz w związku z uchwałą nr 191 Rady Ministrów z dnia 26 maja 1961 r. w sprawie obniżenia cen na roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 44, poz. 200) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie ustala tryb i zasady stosowania w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe dodatkowych opustów wprowadzonych uchwałą nr 191 Rady Ministrów z dnia 26 maja 1961 r. w sprawie obniżenia cen na roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 44, poz. 200).
2.
Dodatkowe opusty należy stosować w postaci mnożników przeliczeniowych do wartości robót wyliczonych w fakturach wystawionych na podstawie "protokołów odbioru wykonanych elementów robót, obiektu" sporządzonych z datą późniejszą niż 31 grudnia 1960 r. na podstawie kosztorysów opracowanych według zasad i cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. bez względu na formę ustalenia wynagrodzenia (cena katalogowa, ryczałt umowny, kosztorys umowny). Zasada ta dotyczy również robót w obiektach zakończonych i rozliczonych po dniu 31 grudnia 1960 r.
3.
Mnożniki przeliczeniowe wynikające z dodatkowych opustów zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia. Mnożniki te należy stosować do cen kosztorysowych pomniejszonych o jednoprocentowe opusty wprowadzone zarządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 21 czerwca 1960 r. w sprawie stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie oraz zasad uwzględniania dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 59, poz. 283).
1.
Mnożniki przeliczeniowe, o których mowa w § 1, należy stosować:
1)
w odniesieniu do wartości robót wyliczonych w fakturach za elementy zakończone i odebrane do dnia 30 czerwca 1961 r. oraz do wartości robót wyliczonych w fakturach miesięcznych (sporządzonych na podstawie obmiaru robót i procentowego zaawansowania robót) za roboty wykonane do dnia 30 czerwca 1961 r. - w tzw. fakturach zwrotnych, ujmujących zwrot kwot wynikających z zastosowania mnożników przeliczeniowych, o których mowa w § 1,
2)
w rozliczeniach bieżących - do wartości robót wyliczonych w fakturach za elementy zakończone i odebrane po dniu 30 czerwca 1961 r. oraz do wartości robót wyliczonych w fakturach miesięcznych (sporządzonych na podstawie obmiaru robót i procentowego zaawansowania robót) za roboty wykonane po dniu 30 czerwca 1961 r.
2.
Tak zwane faktury zwrotne (ust. 1 pkt 1), według wzoru i wyjaśnień podanych w załączniku nr 2 do zarządzenia, należy sporządzić przed wystawieniem faktur określonych w ust. 1 pkt 2, jednak w takim terminie, aby kwoty wynikające z dodatkowych opustów zostały zwrócone zamawiającym najpóźniej do dnia 31 lipca 1961 r. w trybie poleceń przelewu.
3.
Faktury za roboty określone w ust. 1 pkt 2 należy wystawiać według obowiązujących wzorów. Wartość robót w okresie rozliczeniowym (kolumna 3 faktury) należy podawać w postaci ułamka, którego licznik stanowi wartość wyliczona w "protokole odbioru wykonanych elementów, robót, obiektu" według dotychczasowych zasad (wartość kosztorysowa robót pomniejszona o 1% i powiększona o przysługujące koszty dodatkowe), ale bez zastosowania mnożnika przeliczeniowego, a mianownik stanowi ta sama wartość po zastosowaniu do niej mnożnika przeliczeniowego. W liczniku ułamka, obok wartości robót, należy podać mnożnik przeliczeniowy. Wyliczenia w pozostałych kolumnach faktury należy dokonywać według dotychczasowych zasad w stosunku do wartości określonej w mianowniku.
1.
Podwykonawcy uwzględnią w rozliczeniach z generalnymi wykonawcami wyniki zastosowania mnożników przeliczeniowych w zakresie kwot wpłaconych generalnym wykonawcom z tytułu koordynacji i nadzoru robót na budowie.
2.
Korygowanie kwot (nadpłat), o których mowa w ust. 1, może być dokonane oddzielnymi fakturami lub w trakcie rozliczeń bieżących.
Zakres i zasady stosowania opustów dodatkowych określone w §§ 1 i 2 dotyczą również:
1)
robót remontowych, budowlanych i instalacyjnych z zakresu budownictwa ogólnego,
2)
robót wykonywanych systemem gospodarczym,
3)
robót budowlano-montażowych w zakresie urządzeń placu budowy,
4)
robót wycenionych na podstawie cenników kosztorysowych posiadających poziom cen sprzed 1 lipca 1960 r. i przeliczonych na poziom cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. przez zastosowanie mnożników.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

MNOŻNIKI PRZELICZENIOWE DO WARTOŚCI ROBÓT WYLICZONYCH W FAKTURACH NA PODSTAWIE KOSZTORYSÓW OPRACOWANYCH WEDŁUG ZASAD i CEN OBOWIĄZUJĄCYCH OD DNIA 1 LIPCA 1960 R.

Lp.Rodzaj budownictwaDodatkowe opusty według uchwały nr 191 Rady Ministrów z dnia 26 maja 1961 r.Mnożnik przeliczeniowy
1234
1Murowanie pieców przemysłowych i kotłów parowych oraz budowa kominów fabrycznych - KSNK oraz ZCJ część IX, z wyjątkiem działu III oraz rozdziału 11 w dziale I5%0,95
2Budowa chłodni kominowych - KSNK oraz ZCJ część IX dział III, z wyjątkiem montażu konstrukcji stalowych9%0,91
3Zewnętrzna sieć wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa i cieplna - KSNK oraz ZCJ część X7%0,93
4Instalacje wewnętrzne wodociągowo-kanalizacyjne, gazowe, centralnego ogrzewania - KSNK oraz ZCJ część XI tom I, z wyjątkiem działu III7%0,93
5Wentylacja i klimatyzacja - KSNK oraz ZCJ część XI, tom II12%0,88
6Izolacja termiczna - KSNK oraz ZCJ część XI, tom I, dział III12%0,88
7Budowle wodne śródlądowe - KSNK oraz ZCJ część IV4%0,96
8Budownictwo morskie - KNK - Budownictwo morskie9%0,91
9Instalacje siły i światła, linie napowietrzne i kable elektroenergetyczne oraz pozostałe roboty elektroenergetyczne - cennik nr 8 montażu urządzeń i wykonania instalacji elektroenergetycznych oraz cenniki scalone obowiązujące w tym zakresie (8a do 8p)7%0,93
10Montaż maszyn i urządzeń oraz montaż konstrukcji stalowych (bez wartości konstrukcji) - cenniki montażu maszyn i urządzeń (CMMU) oraz KSNK i ZCJ część VII, VIII i IX w zakresie montażu konstrukcji stalowych5%0,95
11Pozostałe rodzaje budownictwa i robót - KSNK oraz ZCJ nie wymienione wyżej pod lp. 1-10 oraz cennik nr 51A/60 robót remontowych budowlanych i instalacyjnych2%0,98
Skróty użyte w kolumnie 2 oznaczają:

KSNK = Katalog scalonych norm kosztorysowych,

ZCJ = Zestawienie cen jednostkowych,

KNK = Katalog norm kosztorysowych.

Uwagi:

1.
Mnożniki podane w kolumnie 4 należy stosować do całkowitej wartości danego elementu rozliczeniowego w wysokości określonej dla danego rodzaju budownictwa lub robót, a więc bez wyłączenia robót ziemnych i robót towarzyszących. Jeżeli roboty ziemne lub roboty towarzyszące stanowią odrębny element, wówczas stosuje się do nich przysługujące im mnożniki przeliczeniowe. Przykład: dla budowy chłodni kominowych element "fundamenty" składa się z robót ziemnych, wykonania podłoża pod basen, wykonania ławy itp. Mimo że roboty ziemne mają mnożnik 0,98, a budowa chłodni 0,91, to w elementach "fundamenty" stosuje się do całości robót fundamentowych łącznie z robotami ziemnymi wskaźnik 0,91.
2.
Roboty telekomunikacyjne zalicza się do rodzajów budownictwa określonych w wykazie pod lp. 11 "Pozostałe rodzaje budownictwa i robót".
3.
Instalacji sygnalizacyjnych nie wyłącza się z elementów zaliczanych do rodzajów budownictwa określonych w wykazie pod lp. 9.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

FAKTURA ZWROTNA Nr ..............

grafika

Objaśnienia do wzoru faktury zwrotnej.

1.
Fakturę zwrotną sporządza każdy z wykonawców odrębnie dla każdego obiektu, oznaczając fakturę kolejnym bieżącym numerem.
2.
Jeżeli "protokół odbioru wykonanych elementów, robót, obiektu" obejmuje grupę odebranych i rozliczonych elementów lub robót o takiej samej wysokości mnożnika przeliczeniowego, objętych jedną fakturą, w fakturze zwrotnej można zamieszczać ich łączną wartość, zgodną z wystawioną fakturą częściową lub końcową (kolumna 3 tych faktur). W tym wypadku w kolumnie 2 faktury zwrotnej należy podać w odniesieniu do robót rozliczanych za zakończone i odebrane elementy tylko numery rozliczonych elementów (według tabeli elementów), a w odniesieniu do robót rozliczanych miesięcznymi fakturami wystawionymi na podstawie obmiaru lub procentowego zaawansowania należy wpisać odpowiednio: "według obmiaru" lub "według procentowego zaawansowania".
3.
Wartość robót zafakturowanych od początku roku oraz wartość zafakturowaną od początku budowy, zamieszczone w tabelce w prawym górnym rogu faktury, należy odpowiednio skorygować o wyliczone w kolumnie 9 faktury zwrotnej kwoty do zwrotu.