Status zakładowych radiowęzłów w przedsiębiorstwach państwowych.

Monitor Polski

M.P.1982.2.3

Akt utracił moc
Wersja od: 20 stycznia 1982 r.

ZARZĄDZENIE Nr 1
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 stycznia 1982 r.
w sprawie statusu zakładowych radiowęzłów w przedsiębiorstwach państwowych.

Do czasu wydania ustawy - prawo prasowe i uregulowania w niej zasad działania zakładowych radiowęzłów w przedsiębiorstwach państwowych zarządza się, co następuje:
Urządzenia techniczne oraz inne wyposażenie rozgłośni lub radiowęzłów zakładowych stanowią część mienia przedsiębiorstwa, określonego przepisami art. 38 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122).
Dyrektor przedsiębiorstwa, sprawując zgodnie z art. 33 ustawy wymienionej w § 1 zarząd przedsiębiorstwem, podejmuje samodzielnie decyzje w sprawach funkcjonowania radiowęzłów, które powinny służyć potrzebom przedsiębiorstwa, jego załogi oraz organizacji politycznych i społecznych działających w przedsiębiorstwie. W szczególności dyrektor przedsiębiorstwa:
1)
dokonuje rejestracji radiowęzła we właściwym terytorialnie urzędzie wojewódzkim,
2)
przyjmuje i zwalnia kierownika (redaktora naczelnego) oraz innych pracowników radiowęzła w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie pracy,
3)
zatwierdza ogólny program tematyczny działalności radiowęzła oraz określa szczegółowe zasady funkcjonowania radiowęzła,
4)
zapewnia pracownikom zatrudnionym w radiowęźle dostęp do informacji, z uwzględnieniem przepisów o ochronie tajemnicy państwowej, służbowej i gospodarczej,
5)
zapewnia radiowęzłowi warunki funkcjonowania, środki techniczne i wyposażenie niezbędne do jego pracy, a w szczególności pomieszczenie, sprzęt, prenumeratę czasopism itp.
Nadzór nad działalnością radiowęzła oraz inne uprawnienia wymienione w § 2 dyrektor przedsiębiorstwa może przekazać w całości lub w części jednemu ze swych zastępców.
1.
Radiowęzeł stanowi środek przekazu informacji w sprawach o istotnym znaczeniu dla przedsiębiorstwa oraz jego załogi. W szczególności zakładowe radiowęzły zapewniają informacje w sprawach:
1)
produkcji oraz realizacji innych zadań gospodarczych przedsiębiorstwa,
2)
bezpieczeństwa i ochrony pracy,
3)
socjalno-bytowych załogi,
4)
działalności kulturalno-oświatowej i wychowawczej.
2.
Działalność radiowęzła powinna służyć przede wszystkim kształtowaniu wśród pracowników przedsiębiorstwa socjalistycznego stosunku do pracy i mienia społecznego. Radiowęzeł powinien być wykorzystywany przez organizacje polityczne i społeczne w celu wyrażania poglądów w istotnych sprawach polityczno-społecznych i gospodarczych w ramach statutowej działalności tych organizacji.
W porozumieniu z organizacjami politycznymi i działającymi w przedsiębiorstwie organizacjami społecznymi dyrektor przedsiębiorstwa powołuje zespół programowy (radę programową) radiowęzła. Zadaniem tego zespołu (rady programowej) powinno być wyrażanie opinii oraz przedstawianie dyrektorowi wniosków we wszelkich sprawach związanych z funkcjonowaniem radiowęzła. W szczególności zespół programowy (rada programowa) dokonywać będzie oceny działalności radiowęzła i na tej podstawie może przedstawić dyrektorowi przedsiębiorstwa wnioski personalne w sprawie przyjęcia do pracy, awansowania lub zwolnienia kierownika czy innych osób zatrudnionych w radiowęźle.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do radiowęzłów stanowiących część mienia państwowych jednostek organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi oraz do funkcjonowania radiowęzłów międzyzakładowych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.