Rozgłośnie oraz tele- i radiowęzły zakładowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.40.210

Akt utracił moc
Wersja od: 30 sierpnia 1984 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 lipca 1984 r.
w sprawie rozgłośni oraz tele- i radiowęzłów zakładowych.

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24) zarządza się, co następuje:
1.
W przedsiębiorstwach państwowych mogą funkcjonować, stanowiące wyłącznie ich mienie, rozgłośnie, tele- i radiowęzły zakładowe, zwane dalej "radiowęzłami zakładowymi".
2.
W rozumieniu rozporządzenia radiowęzłem zakładowym jest wydzielona komórka organizacyjna przedsiębiorstwa państwowego, powołana do przygotowania i rozpowszechniania wśród załogi, za pomocą dźwięku lub dźwięku i obrazu, w szczególności programów informacyjno-publicystycznych.
3.
Radiowęzły zakładowe działają w obwodzie zamkniętym.
1.
Radiowęzły zakładowe podlegają rejestracji we właściwym rzeczowo terenowym organie administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego.
2.
Rozpoczęcie działalności radiowęzła zakładowego może nastąpić po dokonaniu jego rejestracji.
3.
Terenowy organ administracji państwowej, o którym mowa w ust. 1, może nakazać wstrzymanie działalności radiowęzła zakładowego z powodu:
1)
systematycznego lub rażącego naruszania przepisów prawa,
2)
przekroczenia zakresu tematycznego określonego w rozporządzeniu.
4.
Nakazanie wstrzymania działalności radiowęzła zakładowego poprzedza pisemne ostrzeżenie ze wskazaniem stwierdzanych uchybień oraz pouczeniem o możliwości zastosowania sankcji.
1.
Radiowęzły zakładowe uczestniczą w wykonywaniu społeczno-wychowawczej funkcji przedsiębiorstw państwowych, określonej w art. 3 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122, z 1982 r. Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 36, poz. 165 i Nr 39, poz. 176).
2.
Radiowęzły zakładowe służą rozpowszechnianiu informacji, a także wyrażaniu opinii, w tym również krytycznych, o istotnym znaczeniu dla przedsiębiorstw i ich załóg, o ich zadaniach gospodarczych, produkcyjnych i bieżącej działalności, o warunkach pracy i życia załóg oraz o interesujących je sprawach najbliższego środowiska, miasta, regionu i kraju.
Zadaniem radiowęzłów jest w szczególności:
1)
kształtowanie postaw obywatelskich oraz oddziaływanie na rzecz przestrzegania zasad współżycia społecznego i poszanowania godności pracowniczej,
2)
rozwijanie i pogłębianie socjalistycznego stosunku do pracy oraz przestrzegania prawa pracy,
3)
kształtowanie aktywności społecznej i produkcyjnej załogi,
4)
oddziaływanie na realizację zadań gospodarczych, produkcyjnych i socjalnych w przedsiębiorstwach, w tym zwłaszcza na podnoszenie gospodarności, poprawę oszczędności oraz jakości pracy i wyrobów,
5)
umacnianie integrujących więzi w kolektywach pracowniczych,
6)
podejmowanie i wszechstronne prezentowanie warunków pracy i bytu załóg,
7)
upowszechnianie kultury oraz rozwijanie aktywności kulturalno-oświatowej i rekreacyjno-wypoczynkowej załóg,
8)
zwalczanie w działalności przedsiębiorstwa zjawisk negatywnych oraz wyrażanie krytycznej opinii i podejmowanie interwencji.
1.
Radiowęzeł zakładowy podlega bezpośrednio dyrektorowi przedsiębiorstwa państwowego.
2.
Dyrektor ma obowiązek zapewniać, aby radiowęzeł zakładowy służył potrzebom przedsiębiorstwa, wyrażaniu poglądów na temat tego przedsiębiorstwa przez radę pracowniczą, organizacje polityczne, Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego, związki zawodowe oraz działające w przedsiębiorstwie inne organizacje społeczne.
3.
Dyrektor przedsiębiorstwa w szczególności:
1)
podejmuje decyzję o uruchomieniu i zaniechaniu działalności radiowęzła zakładowego i nadaje mu statut (regulamin),
2)
dokonuje rejestracji radiowęzła zakładowego w rzeczowo właściwym terenowym organie administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego,
3)
odpowiednio do możliwości przedsiębiorstwa i potrzeb załogi zapewnia radiowęzłowi zakładowemu warunki należytego funkcjonowania, a zwłaszcza niezbędną obsadę kadrową, pomieszczenie, wyposażenie i środki materialno-techniczne oraz prenumeratę prasy,
4)
powołuje, w porozumieniu z radą pracowniczą, organizacjami politycznymi i Patriotycznym Ruchem Odrodzenia Narodowego, związkami zawodowymi i innymi organizacjami społecznymi, radę programową radiowęzła zakładowego,
5)
w porozumieniu z radą programową lub na jej wniosek przyjmuje i zwalnia kierownika (redaktora naczelnego) oraz innych pracowników radiowęzła zakładowego.
Przy radiowęźle zakładowym działa rada programowa jako organ współkształtujący jego linię programową stosownie do potrzeb załogi i przedsiębiorstwa państwowego.
1.
Do zadań rady programowej radiowęzła zakładowego należy w szczególności:
1)
przygotowanie projektu statutu (regulaminu) radiowęzła zakładowego, w tym także określenie założeń struktury i ram czasowych programu radiowęzła,
2)
dokonywanie okresowych ocen działalności radiowęzła, realizacji założeń programowych oraz przedstawianie zaleceń i wniosków w tej sprawie kierownikowi radiowęzła zakładowego,
3)
skupianie aktywu społecznego przy radiowęźle zakładowym w celu wzbogacenia jego programu,
4)
przedstawianie zaleceń i wniosków w sprawach kadrowych i materialno-technicznych oraz finansowych radiowęzła zakładowego.
2.
Radę programową radiowęzła zakładowego powołuje dyrektor przedsiębiorstwa spośród upełnomocnionych przedstawicieli rady pracowniczej przedsiębiorstwa, organizacji politycznych, Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, związków zawodowych i innych organizacji społecznych.
3.
Skład rady programowej powinien zapewniać właściwą reprezentację załogi przedsiębiorstwa, nie powinien jednak przekraczać 9 osób.
4.
Kadencja rady programowej nie może trwać dłużej niż 2 lata.
5.
Szczegółowy zakres i tryb działania rady programowej określa statut (regulamin) radiowęzła zakładowego.
1.
Kierownik (redaktor naczelny) radiowęzła zakładowego kieruje działalnością radiowęzła, odpowiada za realizację linii programowej, kwalifikuje materiały i podejmuje decyzje o ich emisji oraz wycenia przyjęte materiały dziennikarskie.
2.
Kierownik (redaktor naczelny) radiowęzła zakładowego jest przełożonym pracowników radiowęzła.
3.
Kierownik (redaktor naczelny) radiowęzła zakładowego uczestniczy w posiedzeniach rady programowej.
4.
Kierownik (redaktor naczelny) radiowęzła zakładowego zabezpiecza radiowęzeł przed korzystaniem z niego przez osoby nieupoważnione.
1.
Koszty działalności radiowęzła zakładowego obciążają koszty działalności przedsiębiorstwa państwowego.
2.
Na wniosek rady programowej dyrektor przedsiębiorstwa ustala fundusz honoracyjny radiowęzła zakładowego.
1.
Do pracowników redakcyjnych zatrudnionych w radiowęzłach zakładowych stosuje się ogólne przepisy i zasady wynagradzania obowiązujące dziennikarzy prasy branżowej i zakładowej.
2.
Pozostali pracownicy są wynagradzani według zasad obowiązujących w przedsiębiorstwie państwowym, w którym funkcjonuje radiowęzeł zakładowy.
W ramach pomocy dla radiowęzłów zakładowych Komitet do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja":
1)
zapewni przygotowywanie i odpłatne udostępnianie radiowęzłom zakładowym taśm z nagranymi programami,
2)
będzie umożliwiał pracownikom radiowęzłów zakładowych delegowanym służbowo dokształcanie zawodowe przez organizowanie dla nich praktyk w redakcjach rozgłośni regionalnych,
3)
będzie rozwijał różne formy współpracy, korzystne dla podnoszenia poziomu programowej działalności radiowęzłów,
4)
utworzy w ramach Wydawnictwa Radia i Telewizji biuletyn instruktażowy pt. "Rozgłośnia Zakładowa".
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do radiowęzłów działających w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi i do radiowęzłów międzyzakładowych.
2.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, każdy w swoim zakresie działania, określą szczegółowe zasady działania radiowęzłów odpowiednio w podległych im jednostkach wojskowych i innych jednostkach organizacyjnych.
Traci moc zarządzenie nr 1 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1982 r. w sprawie statusu zakładowych radiowęzłów w przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski Nr 2, poz. 3).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.