Stanowiska służbowe i uposażenia pracowników Najwyższej Izby Kontroli.

Monitor Polski

M.P.1959.44.204

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 1959 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 12 maja 1959 r.
w sprawie stanowisk służbowych i uposażeń pracowników Najwyższej Izby Kontroli.

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz. U. Nr 61, poz. 330) Rada Państwa uchwala, co następuje:
1.
Na uposażenie pracowników Najwyższej Izby Kontroli wykonujących lub nadzorujących czynności kontrolne, zwanych dalej "pracownikami kontrolerskimi", składa się:
1)
uposażenie zasadnicze według przyznanej grupy w wysokości ustalonej dla pracowników naczelnych organów administracji państwowej,
2)
dodatek funkcyjny według przyznanej stawki w wysokości ustalonej dla pracowników naczelnych organów administracji państwowej,
3)
dodatek kontrolerski w wysokości od 20 do 100% uposażenia zasadniczego łącznie z dodatkiem funkcyjnym dla pracowników wykonujących czynności kontrolne, a od 20 do 50% uposażenia zasadniczego łącznie z dodatkiem funkcyjnym dla pozostałych pracowników kontrolerskich.
2.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli określa stanowiska zajmowane przez pracowników kontrolerskich.
Dla pracowników kontrolerskich ustala się tabelę stanowisk, wymaganych kwalifikacji, grup uposażenia i stawek dodatku funkcyjnego, stanowiącą załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
1.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli określa dla poszczególnych pracowników kontrolerskich wysokość dodatku kontrolerskiego w granicach ustalonych w § 1 ust. 1 pkt 3.
2.
Dodatek kontrolerski nie podlega podatkowi od wynagrodzeń.
1.
Pracownikom kontrolerskim Najwyższej Izby Kontroli, którzy pełnią obowiązki wymagające znajomości języków obcych i wykazują biegłą ich znajomość w słowie i piśmie, przyznaje się dodatek za znajomość języków obcych.
2.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli ustali tryb przyznawania oraz wysokość dodatku za znajomość języków obcych według zasad przyjętych w naczelnych organach administracji państwowej.
1.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli może przyznawać pracownikom kontrolerskim, którzy podjęli pracę w kontroli państwowej na podstawie przeniesienia służbowego, dodatek wyrównawczy jako ekwiwalent szczególnych świadczeń pieniężnych bądź w naturze, które przysługiwały im z tytułu pracy na poprzednim stanowisku.
2.
Oficerowie Sił Zbrojnych, wyznaczeni przez Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Prezesem Najwyższej Izby Kontroli do wykonania zadań w Najwyższej Izbie Kontroli, otrzymują wynagrodzenie według zasad ustalonych dla oficerów w czynnej służbie wojskowej wyznaczonych do wykonywania zadań poza wojskiem.
Pracownikom kontrolerskim Najwyższej Izby Kontroli przysługuje dodatek 50% do diet przewidzianych dla pracowników administracji państwowej w przepisach o należnościach w razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłym miejscem służbowym oraz w razie przeniesienia na inne miejsce służbowe.
Dla pracowników nie będących pracownikami kontrolerskimi ustala się tabelę stanowisk, wymaganych kwalifikacji, grup uposażenia i stawek dodatku funkcyjnego bądź służbowego, stanowiącą załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych Prezes Najwyższej Izby Kontroli może przyjąć do pracy lub mianować pracownika nie odpowiadającego wymaganiom kwalifikacyjnym określonym w załącznikach nr 1 i nr 2 do niniejszej uchwały.
1.
Przy przyjęciu do pracy lub mianowaniu na stanowisko, dla którego przewidziane jest kilka grup uposażenia, przyznaje się pracownikowi najniższą grupę uposażenia, przewidzianą dla danego stanowiska.
2.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli może przyznać pracownikowi przy przyjęciu do pracy lub mianowaniu grupę uposażenia bezpośrednio wyższą od określonej w ust. 1, jeżeli posiada on specjalne kwalifikacje w zakresie czynności związanych z jego stanowiskiem lub gdy wymagają tego ważne względy służbowe.
3.
W wyjątkowych przypadkach Prezes Najwyższej Izby Kontroli może przyznać pracownikowi posiadającemu szczególnie wysokie kwalifikacje grupę uposażenia bezpośrednio wyższą od określonej dla danego stanowiska w tabeli stanowisk.
1.
Pracownicy Najwyższej Izby Kontroli zostaną zaszeregowani do jednej z grup uposażenia przewidzianej w załączniku nr 1 lub nr 2 do niniejszej uchwały.
2.
Pracownicy zajmujący w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały stanowiska nie przewidziane w załączniku nr 1 lub nr 2 zostają przy zaszeregowaniu mianowani (powołani) na jedno ze stanowisk wymienione w tych załącznikach, odpowiadające faktycznie wykonywanym przez nich obowiązkom służbowym.
3.
Jeżeli w myśl ust. 1 przypadałoby pracownikowi uposażenie niższe od ostatnio posiadanego, pracownik otrzymuje uposażenie w wysokości dotychczasowej.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli może przyznać wybitnym specjalistom zatrudnionym w Najwyższej Izbie Kontroli indywidualne uposażenie ryczałtowe w wysokości i według zasad ustalonych dla tego rodzaju wynagrodzeń w naczelnych organach administracji państwowej.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszej uchwale do pracowników Najwyższej Izby Kontroli mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące pracowników naczelnych organów administracji państwowej.
Wykonanie uchwały powierza się Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1959 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Tabela stanowisk pracowników kontrolerskich Najwyższej Izby Kontroli.

Lp.Stanowisko służboweWymagane kwalifikacjeGrupa uposażeniaStawka dodatku funkcyjnego
12345
1Dyrektor zespołu, dyrektor departamentu, przewodniczący delegaturyukończone wyższe studia oraz co najmniej ośmioletnia praktyka w administracji państwowej, gospodarce narodowej lab w kontroliII-I1
2Radca Prezesa- " -III-I2-1
3Wicedyrektor zespołu, wicedyrektor departamentu, zastępca przewodniczącego delegatury- " -III-II2
4Naczelnik wydziału, kierownik terenowej grupyukończone wyższe studia oraz co najmniej pięcioletnia praktyka w administracji państwowej, gospodarce narodowej lub w kontroliIV-III3-2
5Radca prawny, radca ekonomiczny, radca technicznyukończone wyższe studia oraz co najmniej pięcioletnia praktyka w zawodzieV-III3-2
6Zastępca kierownika terenowej grupy, kierownik referatu, starszy inspektorukończone wyższe studia oraz co najmniej pięcioletnia praktyka w administracji państwowej, gospodarce narodowej lub w kontroli albo ukończona szkoła średnia oraz co najmniej ośmioletnia praktyka w administracji państwowej, gospodarce narodowej lub w kontroliV-III3
7Inspektorukończone wyższe studia oraz pięcioletnia praktyka w administracji państwowej lub gospodarce narodowej albo ukończona szkoła średnia i co najmniej ośmioletnia praktyka w administracji państwowej lub gospodarce narodowejVI-V4

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Tabela stanowisk pracowników Najwyższej Izby Kontroli nie będących pracownikami kontrolerskimi.

Lp.Stanowisko służboweWymagane kwalifikacjeGrupa uposażeniaStawka dodatku funkcyjnego lub służbowego
12345
1Dyrektor departamentuukończone wyższe studia ekonomiczne lub prawnicze oraz pięć lat. praktyki w administracji państwowej, gospodarce narodowej lub w kontroli albo ukończona szkoła średnia i dziesięć lat praktyki w administracji państwowej, gospodarce narodowej lub w kontroliII-I1
2Wicedyrektor departamentu- " -III-II2
3Naczelnik wydziałuukończone wyższe studia ekonomiczne lub prawnicze oraz pięć lat praktyki w administracji państwowej, gospodarce narodowej lub w kontroli albo ukończona szkoła średnia i dziesięć lat praktyki w administracji, państwowej, gospodarce narodowej lub w kontroliIV-III3
4Starszy radcaukończone wyższe studia ekonomiczne lub prawnicze oraz cztery lata praktyki w administracji państwowej, gospodarce narodowej lub w kontroli albo ukończona szkoła średnia i osiem iat praktyki w administracji państwowej, gospodarce narodowej lub w kontroliV-III3
5

i

Radca, kierownik biblioteki, starszy księgowy, kierownik kancelarii głównej, kierownik kancelarii tajnej, starszy referent, sekretarz Prezesaukończone odpowiednie wyższe studia oraz dwa lata praktyki w administracji państwowej, gospodarce narodowej lub w kontroli albo ukończona szkoła średnia i pięć lat praktyki w administracji państwowej gospodarce narodowej lub w kontroliVI-V5-4
6Referent, bibliotekarz, kierownik kancelarii, kierownik hali maszyn, korektor, księgowy, płalnik, sekretarz wiceprezesaukończona szkoła średnia oraz trzy lata praktyki w administracji państwowej, gospodarce narodowej lub w kontroliVII-VIa-5
7Sekretarka, starsza maszynistka, rachmistrz, stenotypistkaukończona szkoła średnia i rok praktyki w administracji państwowej, gospodarce narodowej lut> w * kontroliVIII-VIIc-b
8Pomoc biurowa, maszynistkaukończona szkoła średnia'IX-VIIId
9Telefonistka, woźnyukończona szkoła podstawowaX-IX-