Stanowiska pracy oraz zasady wynagradzania pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi.

Monitor Polski

M.P.1989.29.221

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1990 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 19 lipca 1989 r.
w sprawie stanowisk pracy oraz zasad wynagradzania pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi.

Na podstawie art. 208 ust. 5, art. 210, 212 i 213 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201, z 1987 r. Nr 22, poz. 128 oraz z 1989 r. Nr 4, poz. 24, Nr 6, poz. 33, Nr 20, poz. 104, Nr 29, poz. 154, Nr 34, poz. 181 i Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do zatrudnionych w szkołach wyższych:
1)
pracowników naukowo-technicznych,
2)
pracowników inżynieryjno-technicznych,
3)
pracowników służby bibliotecznej i dokumentalistów służby informacji naukowej,
4)
pracowników informatyki,
5)
pracowników administracyjno-ekonomicznych,
6)
pracowników obsługi,
7)
robotników,

zwanych dalej "pracownikami".

2.
Przepisy zarządzenia stosuje się również do pracowników wymienionych w ust. 1 pkt 5-7, zatrudnionych w międzyuczelnianych osiedlach i domach studenckich.
Przepisów zarządzenia, z zastrzeżeniem § 14, nie stosuje się do:
1)
funkcjonariuszy pożarnictwa,
2)
pracowników straży przemysłowej,
3)
pracowników wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo stołówek oraz bufetów studenckich,
4)
pracowników zatrudnionych w muzeach, klubach kultury, świetlicach oraz instruktorów studenckiego ruchu artystycznego.
1.
Ustala się:
1)
dla pracowników, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-6, tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 1,
2)
dla pracowników, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-5, zajmujących stanowiska kierownicze - tabelę miesięcznych stawek dodatku funkcyjnego, stanowiącą załącznik nr 2,
3)
tabelę stanowisk i zaszeregowania pracowników naukowo-technicznych, stanowiącą załącznik nr 3,
4)
tabelę stanowisk i zaszeregowania pracowników inżynieryjno-technicznych wykonujących zadania związane z pracą dydaktyczną i badawczą, stanowiącą załącznik nr 4,
5)
tabelę stanowisk i zaszeregowania pracowników służby bibliotecznej i dokumentalistów służby informacji naukowej, stanowiącą załącznik nr 5,
6)
wykaz stanowisk kierowniczych, których zajmowanie uprawnia pracowników służby bibliotecznej i dokumentalistów służby informacji naukowej do otrzymywania dodatku funkcyjnego, stanowiący załącznik nr 6,
7)
tabelę stanowisk i zaszeregowania pracowników informatyki, stanowiącą załącznik nr 7,
8)
tabelę stanowisk i zaszeregowania pracowników technicznych, ekonomicznych, administracyjnych i obsługi, wykonujących zadania związane z administrowaniem szkołą wyższą, stanowiącą załącznik nr 8,
9)
tabelę godzinowych stawek wynagrodzenia zasadniczego robotników, stanowiącą załącznik nr 9,
10)
tabelę zaszeregowania robotników do kategorii wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 10,
11)
tabelę stanowisk i zaszeregowania kierowców samochodów, stanowiącą załącznik nr 11.
2.
Określona w załączniku nr 9 tabela 2 godzinowych stawek wynagrodzenia zasadniczego może być stosowana do robotników zatrudnionych w kuźniach i odlewniach metali.
3.
Właściwi ministrowie mogą zastosować tabelę stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz odpowiednio tabelę stawek dodatków funkcyjnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 9, do pracowników szkół wyższych, do których są stosowane postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy branżowe.
1.
Zaszeregowania dyrektora administracyjnego, jego zastępców oraz kwestora do kategorii wynagrodzenia zasadniczego i do kategorii dodatku funkcyjnego dokonuje rektor szkoły wyższej, biorąc pod uwagę liczebność pracowników i studentów, stopień złożoności i trudności w administrowaniu szkołą oraz wysokość dodatku funkcyjnego przyznanego rektorowi danej szkoły - zgodnie z zasadami wynagradzania nauczycieli akademickich.
2.
W szkole wyższej, w której rektor otrzymuje dodatek funkcyjny według II kategorii, dodatek funkcyjny dyrektora administracyjnego nie powinien przewyższać 7 kategorii.
3.
Zastępcy dyrektora administracyjnego i kwestor powinni otrzymywać dodatki funkcyjne niższe co najmniej o jedną kategorię od dodatku funkcyjnego przyznanego dyrektorowi administracyjnemu.
Zaszeregowania pracowników zatrudnionych na stanowiskach nie wymienionych w § 4 do kategorii wynagrodzenia zasadniczego i do kategorii dodatku funkcyjnego oraz awansowania pracowników do wyższej kategorii wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego dokonuje rektor szkoły wyższej lub osoba przez niego upoważniona, na wniosek kierownika właściwej komórki organizacyjnej szkoły, z zastosowaniem przepisów zarządzenia.
Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie (z uwzględnieniem wszystkich składników) w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
1.
W ramach posiadanych przez szkołę wyższą środków na wynagrodzenia osobowe może być tworzony fundusz premiowy z przeznaczeniem na premie dla pracowników.
2.
Zasady podziału funduszu premiowego i przyznawania premii ustala regulamin premiowania zatwierdzony przez rektora szkoły wyższej po zasięgnięciu opinii senatu oraz po porozumieniu z działającymi w szkole wyższej organizacjami związkowymi.
3.
Premie, o których mowa w ust. 1, wypłaca się w okresach miesięcznych.
1.
Do pracowników zatrudnionych w punktach sprzedaży lub usług może być, za zgodą właściwego ministra, stosowany prowizyjny system wynagradzania pracowników.
2.
Stawkę prowizyjną (procent) od obrotu ustala rektor w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.
3.
Zasady wynagradzania pracowników według systemu prowizyjnego określa załącznik nr 12.
1.
Pracownikom przysługuje dodatek za pracę w szkole wyższej, zwany dalej "dodatkiem za wysługę lat", wypłacany w okresach miesięcznych w wysokości wynoszącej po 5 latach 5% wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy rok pracy, aż do osiągnięcia 20% wynagrodzenia zasadniczego.
2.
Zasady zaliczania okresów pracy uprawniających pracowników do dodatków za wysługę lat określa załącznik nr 13.
Robotnikom, którzy dodatkowo organizują i kierują pracą brygady składającej się co najmniej z 5 osób łącznie z brygadzistą, przysługuje dodatek w wysokości do 15% wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania; wysokość dodatku określa kierownik jednostki organizacyjnej, któremu brygada podlega, w zależności od stopnia trudności i złożoności powierzonej mu pracy oraz związanej z tym odpowiedzialności za wyniki pracy brygady.
1.
Rektor szkoły wyższej może utworzyć - ramach posiadanych przez szkołę wyższą środków na wynagrodzenia osobowe - fundusz mistrza (kierownika komórki organizacyjnej nadzorującego bezpośrednio pracę robotników) z przeznaczeniem na premie za szczególne osiągnięcia robotników, w tym również robotników kierujących pracą brygady, zwany dalej "funduszem mistrza".
2.
Wysokość funduszu mistrza oraz zasady premiowania i tryb wypłacania premii z tego funduszu określa rektor szkoły wyższej, uwzględniając wytyczne wydane przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
Pracownikom przysługują dodatki za prace wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych - zgodnie z zasadami określonymi dla nauczycieli akademickich.
1. 1
Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach, na których jest niezbędne posługiwanie się językiem obcym, przysługuje dodatek za znajomość języków obcych w wysokości:
1)
za znajomość jednego języka obcego - do 10% minimalnej stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania, określonej w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia;
2)
za znajomość każdego następnego języka obcego - do 15% minimalnej stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania, określonej w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Szczegółowe warunki przyznawania dodatku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 14.
1.
Czas pracy pracowników, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-5 oraz § 2 pkt 4, nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień.
2.
Rozkłady czasu pracy dla poszczególnych grup pracowników ustala rektor szkoły wyższej po zasięgnięciu opinii senatu i po porozumieniu ze związkami zawodowymi.
1.
Jeżeli wymagają tego potrzeby szkoły wyższej, pracownicy, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-5, mogą być zatrudniani poza normalnymi godzinami pracy, a w wypadkach szczególnych - także w nocy oraz w niedziele i święta bez prawa do oddzielnego wynagrodzenia.
2.
Za pracę wykonywaną poza normalnymi godzinami pracy na polecenie przełożonego pracownikom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-5, przysługuje w tym samym wymiarze czas wolny od pracy, a za pracę w niedzielę, święto lub w dodatkowy dzień wolny od pracy - inny dzień wolny od pracy.
3.
W wypadkach, o których mowa w ust. 2, pracownikom na stanowiskach kierowniczych określonych w załączniku nr 15 przysługuje czas wolny tylko za pracę poza normalnymi godzinami pracy wykonywaną w nocy, niedzielę, święto lub dodatkowy dzień wolny od pracy.
4.
Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do dyrektorów administracyjnych, ich zastępców, kwestorów oraz kierowników wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo jednostek organizacyjnych szkół wyższych.
Pracownikom zatrudnionym przy pilnowaniu za każdą godzinę przepracowaną ponad 8 godzin do 12 godzin na dobę, przy zachowaniu miesięcznej normy czasu pracy, wynikającej z pomnożenia 8 godzin przez liczbę roboczych dni kalendarzowych, przysługuje dodatek w wysokości 10% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
1. 2
Kierowcom, z wyjątkiem kierowców samochodów osobowych, za powierzone dodatkowe czynności nie wchodzące w zakres ich normalnych obowiązków może być przyznane dodatkowe wynagrodzenie w wysokości nie przekraczającej 60% minimalnej stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania, określonej w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, ustala rektor po porozumieniu z działającymi na terenie szkoły wyższej organizacjami związkowymi.
3.
Kierowcom samochodów osobowych może być przyznane wynagrodzenie ryczałtowe obejmujące poszczególne składniki płac (wynagrodzenie zasadnicze, dopłaty za godziny nadliczbowe, godziny nocne), uwzględniające liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie jednego miesiąca, w razie gdy faktyczny czas pracy tych kierowców w poszczególnych miesiącach nie ulega wahaniom i odpowiada liczbie godzin przyjętej do obliczenia wynagrodzenia.
4.
Kwota wynagrodzenia zryczałtowanego powinna być ustalona w oparciu o stosowane stawki wynikające z kategorii osobistego zaszeregowania kierowcy.
1.
Za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania.
2.
Za każdą godzinę pracy na drugiej zmianie przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości 10% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania.
1.
Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego pracownika wynagradzanego miesięcznie ustala się przez podzielenie miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania:
1)
przez 178 - jeżeli obowiązuje pracownika czas pracy w wymiarze 42 godzin na tydzień,
2)
przez 170 - jeżeli obowiązuje pracownika czas pracy w wymiarze 40 godzin na tydzień.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się również przy ustalaniu godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników, o których mowa w § 16.
Użyte w zarządzeniu określenie "właściwi ministrowie" oznacza ministrów (kierowników urzędów centralnych) nadzorujących szkoły wyższe.
Zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 35, poz. 192) traci moc uchwała nr 159 Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1982 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi (Monitor Polski Nr 20, poz. 170, z 1984 r. Nr 9, poz. 59, z 1985 r. Nr 15, poz. 112, z 1987 r. Nr 19, poz. 162, z 1988 r. Nr 22, poz. 199 i Nr 29, poz. 257 oraz z 1989 r. Nr 5, poz. 52).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1989 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  3 TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

KategoriaMiesięczna stawka w złotych
I220.000–300.000
II265.000–335.000
III300.000–370.000
IV335.000–405.000
V370.000–440.000
VI405.000–475.000
VII440.000–510.000
VIII475.000–550.000
IX510.000–590.000
X550.000–625.000
XI585.000–665.000
XII625.000–705.000
XIII660.000–745.000
XIV700.000–785.000
XV740.000–825.000
XVI780.000–870.000
XVII825.000–915.000
XVIII865.000–965.000
XIX925.000–1.035.000
Minister Edukacji Narodowej może przyznać dyrektorowi administracyjnemu zatrudnionemu w szkole wyższej, w której liczba pracowników i studentów przekracza łącznie 13.000 osób, wynagrodzenie zasadnicze wyższe od maksymalnej stawki określonej w tabeli według kategorii XIX, w wysokości jednak nie wyższej niż 1.150.000 zł. Rektor szkoły wyższej, w której dyrektorowi administracyjnemu zostanie przyznane wynagrodzenie wyższe od maksymalnej stawki określonej w tabeli, może przyznać kwestorowi wynagrodzenie zasadnicze według XIX kategorii.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  4 TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO

KategoriaMiesięczna stawka dodatku w złotych
122.000–50.000
230.000–60.000
342.000–77.000
460.000–95.000
580.000–133.000
6105.000–178.000
7133.000–235.000
8170.000–320.000

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  5 TABELA GODZINOWYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO ROBOTNIKÓW

KategoriaStawka wynagrodzenia w złotych
tabela 1tabela 2
Ido 1.890do 2.400
II1.740–2.0302.270–2.530
III1.880–2.1802.400–2.660
IV2.030–2.3302.530–2.790
V2.180–2.4802.660–2.930
VI2.330–2.6302.790–3.070
VII2.480–2.7902.930–3.240
VIII2.630–2.9503.070–3.430
IX2.790–3.1203.240–3.640
X2.950–3.3003.430–3.860
XI3.120–3.5003.640–4.100
Do kategorii X i XI mogą być zaszeregowani robotnicy posiadający kwalifikacje zawodowe wymagane od robotników zaszeregowanych do kategorii IX, wykonujący prace o wysokim stopniu trudności.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

TABELA STANOWISK I ZASZEREGOWANIA PRACOWNIKÓW INŻYNIERYJNYCH, TECHNICZNYCH I INNYCH RÓWNORZĘDNYCH, WYKONUJĄCYCH ZADANIA ZWIĄZANE Z PRACĄ DYDAKTYCZNĄ I BADAWCZĄ

Lp.StanowiskoKategoria wynagrodzenia zasadniczegoKategoria dodatku funkcyjnego
1234
1Kierownik wyodrębnionego organizacyjnie zakładu doświadczalnego lub doświadczalno-produkcyjnegoXIV-XVIII3-6
2Szef produkcjiXIII-XVI3-6
3Zastępca kierownika wyodrębnionego organizacyjnie zakładu doświadczalnegoXII-XVI3-5
Główny specjalista*)
4Kierownik warsztatuXII-XV3-5
5Specjaliści w zawodzie według zakresu specjalności występujących w szkolnictwie, kierujący pracą zespołu co najmniej 4 pracownikówXII-XV1-3
6Specjaliści w zawodzie według zakresu specjalności występujących w szkolnictwieXI-XIV-
Projektant
7Nadzór techniczny:XI-XIV2-4
a) starszy mistrz (starszy majster),

kierownik robót, kierownik zmiany

b) mistrz (majster)X-XIII1-3
8Stanowiska samodzielne, jak: mechanik, technolog, konstruktor, organizator produkcji, matematyk, fizyk, chemik, socjolog, psycholog, starszy technik, kosztorysantX-XIII-
9Starszy referent techniczny lub ekonomicznyVIII-X-
10Starszy konserwator książkiXI-XIV-
11Konserwator książkiX-XII-
12Młodszy konserwator książkiVII-X-
13Technik-konserwator książkiV-IX-
14Referent według zakresu specjalności występujących w szkole, technik, kreślarzVI-IX-
15Pomoc techniczna, laborantIV-VIII-
16Stażysta**)V-VI-
a) wykształcenie wyższe
b) wykształcenie średnie zawodoweIV-V-
c) wykształcenie zasadnicze zawodoweII-IV-
*) Stanowisko głównego specjalisty tworzy się za zgodą właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego).

**) Dotyczy wszystkich grup pracowników nie będących nauczycielami akademickimi.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

TABELA ZASZEREGOWANIA STANOWISK PRACOWNIKÓW SŁUŻBY BIBLIOTECZNEJ I DOKUMENTALISTÓW SŁUŻBY INFORMACJI NAUKOWEJ

Lp.StanowiskoKategoria wynagrodzenia zasadniczego
123
1Kustosz*)XIII-XV
2Starszy bibliotekarzXI-XIV
3Starszy dokumentalistaXI-XIV
4BibliotekarzX-XII
5DokumentalistaX-XII
6Młodszy bibliotekarzVIII-X
7Młodszy dokumentalistaVIII-X
8Starszy technik dokumentalistaX-XII
9Technik dokumentalistaVII-X
10Młodszy technik dokumentalistaV-VIII
11Starszy magazynier bibliotecznyIX-XIII
12Magazynier bibliotecznyVI-X
13Pomocnik bibliotecznyV-IX
*) Pracownikowi, który przepracował w służbie bibliotecznej co najmniej 12 lat, w tym co najmniej 4 lata na stanowisku kustosza, rektor szkoły wyższej, na wniosek dyrektora biblioteki głównej, może przyznać kategorię XVI wynagrodzenia zasadniczego.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WYKAZ STANOWISK KIEROWNICZYCH I SAMODZIELNYCH, KTÓRYCH ZAJMOWANIE UPRAWNIA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY BIBLIOTECZNEJ ORAZ DOKUMENTALISTÓW SŁUŻBY INFORMACJI NAUKOWEJ DO OTRZYMYWANIA DODATKU FUNKCYJNEGO

Lp.Stanowisko kierownicze

(samodzielne)

Kategoria dodatku funkcyjnego (wg załącznika nr 2 do zarządzenia)
123
1Kierownik biblioteki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego5-6
2Zastępca dyrektora biblioteki głównej2-4
3Kierownik oddziału (sekcji) w bibliotece głównej, zatrudniającego co najmniej 6 pracowników, kierownik biblioteki wydziału lub instytutu,

kierownik wydziałowego lub instytutowego ośrodka informacji naukowej, kierownik muzeum

1-3
4Kierownik oddziału (sekcji) w bibliotece lub ośrodku informacji naukowej, zatrudniającego co najmniej 3 pracowników1-2
5Samodzielne stanowisko pracy w bibliotece lub ośrodku informacji, analogiczne pod względem odpowiedzialności i obowiązków do stanowisk wymienionych pod lp. 3 i 41

ZAŁĄCZNIK Nr  7

TABELA ZASZEREGOWANIA STANOWISK PRACOWNIKÓW INFORMATYKI

Lp.StanowiskoKategoria wynagrodzenia zasadniczegoKategoria dodatku funkcyjnego
1234
1Kierownik (dyrektor) wyodrębnionego w ramach struktury szkoły wyższej lub międzyuczelnianego ośrodka informatycznegoXV-XVIII3-6
2a) Główny specjalista*) do spraw

informatyki w uczelni, kierujący

działem lub komórką równorzędną

XIII-XVII2-4
b) Główny specjalista*) do spraw

informatyki w uczelni, nie kierujący

działem

-
3Zastępca kierownika (dyrektora) wyodrębnionego ośrodka informatycznegoXIV-XVI3-5
4Kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej prowadzącej prace związane bezpośrednio z działalnością informatyczną (zakładu, działu)XIII-XV2-4
5Kierownik pracowni (laboratorium)XIII-XV1-3
6Starszy specjalista w komórkach wymienionych pod lp. 3 i 4, analityk, starszy projektant, starszy konserwator elektronicznych maszyn cyfrowych, starszy programistaXIII-XV-
7SpecjalistaXII-XIV-
8Starszy technolog, starszy konstruktor, operator systemów wielokomputerowych, wielodostępnychXI-XIV-
9Kierownik zmianyXI-XIII2-4
10Konserwator elektronicznych maszyn cyfrowychX-XIII-
11Programista, technolog, konstruktorX-XIII-
12Starszy operator elektronicznych maszyn cyfrowych, starszy bibliotekarz informatyczny, starszy asystent informatycznyIX-XI-
13Starszy operator: minikomputerów, urządzeń małej i średniej mechanizacji, maszyn liczących, starszy kontroler wyjścia i wejścia, operator elektronicznych maszyn cyfrowych, starszy operator urządzeń przygotowania danych, bibliotekarz informatyczny, asystent informatycznyVII-X-
14Konserwator sprzętu informatycznegoVIII-X-
15Młodszy programistaVII-X-
16Starszy operator urządzeń przygotowania danychVII-X-
17Młodszy operator elektronicznych maszyn cyfrowych, młodszy bibliotekarz informatyczny, kontroler wejścia i wyjściaVI-VIII-
18Asystent projektantaVII-VIII-
19Operator minikomputerów, urządzeń małej i średniej mechanizacji, maszyn licząco-analitycznych, urządzeń przygotowania danychVI-VIII-
20Asystent programisty, asystent technologa, pomocnik operatora elektronicznych maszyn cyfrowych, pomocnik konserwatora sprzętu informatycznegoVI-VII-
21Młodszy operator minikomputerów, urządzeń małej i średniej mechanizacji, maszyn licząco-analitycznych, urządzeń przygotowania danychV-VI-
*) Stanowisko głównego specjalisty tworzy się za zgodą właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego).

Uwaga: Kierownikowi zespołu problemowego liczącego co najmniej 3 pracowników (łącznie z kierownikiem), powołanego do wykonania w wyznaczonym czasie określonego zadania, przysługuje dodatek funkcyjny według kategorii 1-3.

ZAŁĄCZNIK Nr  8

TABELA ZASZEREGOWANIA STANOWISK PRACOWNIKÓW TECHNICZNYCH, EKONOMICZNYCH, ADMINISTRACYJNYCH I OBSŁUGI, WYKONUJĄCYCH ZADANIA ZWIĄZANE Z ADMINISTROWANIEM SZKOŁĄ WYŻSZĄ

Lp.StanowiskoKategoria wynagrodzenia zasadniczegoKategoria dodatku funkcyjnego
1234
1I. Pracownicy techniczni, ekonomiczni i administracyjniXVII-XIX5-8
Dyrektor administracyjny
2Zastępca dyrektora, kwestorXVI-XVIII3-7
3Dyrektor administracyjny filii (zamiejscowego wydziału), dyrektor międzyuczelnianego wyodrębnionego organizacyjnie i finansowo osiedla studenckiego, zastępca kwestoraXV-XVII2-4
4Kwestor filii (zamiejscowego wydziału), kierownik osiedla studenckiego, zastępca dyrektora międzyuczelnianego wyodrębnionego organizacyjnie i finansowo osiedla studenckiegoXIV-XVII1-3
5Zastępca dyrektora administracyjnego filii (zamiejscowego wydziału)XIV-XVI2-4
6a) Główny specjalista bezpośrednio podległy

dyrektorowi lub jego zastępcy, kierujący

działem lub komórką równorzędną

XIV-XVII2-4
b) Główny specjalista bezpośrednio podległy

dyrektorowi lub jego zastępcy

-
c) Radca prawny1-2
7Kierownik działu technicznego, ekonomicznego lub równorzędnegoXIV-XVI2-4
8Zastępca dyrektora instytutu do spraw administracyjnych, zastępca kwestora filii (zamiejscowego wydziału)XIII-XV1-3
9Zastępca kierownika osiedla studenckiegoXI-XV1-3
10Starszy inspektor nadzoru inwestorskiegoXII-XV1-2
11Inspektor nadzoru inwestorskiegoXI-XIV1
12Sekretarz rektoraXII-XIV-
13SpecjalistaXI-XIV-
14Stroiciel (korektor) instrumentów muzycznychXI-XIV-
15Kierownik samodzielnej sekcji technicznej, ekonomicznej lub równorzędnejX-XIV1-3
16Zastępca kierownika działu technicznego, ekonomicznego lub równorzędnegoIX-XIV1-3
Kierownik dziekanatu
17Kasjer główny uczelniX-XIII1-3
18Kierownik domu studenckiegoXI-XIV1-3
19Kierownik sekretariatu rektoraXI-XIII1-3
20Kierownik hotelu asystenckiegoX-XIII1-3
Kierownik centralnego magazynu
Zastępca kierownika domu studenckiego
Kierownik obiektu dydaktycznego
21Kierownik sekcji w dziale technicznym, ekonomicznym lub równorzędnymX-XIII1-2
Kierownik klubu
Kierownik magazynu
22Samodzielny: mechanik, elektryk, księgowy, ekonomista, kosztowiec, rewident, referent itp.X-XIII-
23KasjerIX-XII-
24Kierownik kancelarii, kierownik pralni, kierownik kuchniIX-XI1-2
25Starsi referenci: techniczni, ekonomiczni, administracyjni, do spraw osobowych, socjalnych, szkolenia zawodowegoVIII-X-
26Starszy księgowyVIII-X-
Starszy magazynier
27Starszy inspektor służby ochrony mienia, modelVII-IX-
28a) Referenci: techniczni, ekonomiczni,

administracyjni, do spraw osobowych,

socjalnych, szkolenia zawodowego, księgowy,

korektor, magazynier

VI-IX-
b) Kierownik centrali telefonicznej1-2
29Starsza maszynistka poza halą maszynVIII-IX-
30Maszynistka poza halą maszynVI-VIII-
31TelefonistkaV-VII-
32Inspektor służby ochrony mieniaVI-VIII-
3II. Pracownicy obsługiVII-X-
Konserwator maszyn i urządzeń
34Rzemieślnik (technik, mistrz w zawodzie)VI-X-
35Robotnik wykwalifikowany (czeladnik)V-VIII-
36Robotnik gospodarczy zatrudniony przy pracy ciężkiejVI-VII-
37Palacz centralnego ogrzewaniaVI-VIII-
38a) Starszy woźny, starszy pedel, starszy

strażnik ochrony mienia, konwojent

V-VII-
b) Starszy szatniarz
c) Recepcjonista
39Praczka, szwaczka, prasowaczka, powielaczowyIII-V-
40Woźny, pedel, starszy portier, dozorca, pomoc kuchenna, pomoc powielaczowego, starsza pokojowa, pracownik gospodarczy, pomoc laboratoryjna, strażnik ochrony mienia, porządkowa pomieszczeń dydaktycznychII-V-
41Portier, szatniarz, dźwigowy, pokojowa, sprzątaczka, goniecI-III-

ZAŁĄCZNIK Nr  9

  6 TABELA GODZINOWYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO ROBOTNIKÓW

KategoriaStawka wynagrodzenia w złotych
tabela 1tabela 2
I do 2.320 do 2.920
II2.120–2.4702.760–3.080
III2.290–2.6502.920–3.240
IV2.470–2.8403.080–3.400
V2.650–3.0203.240–3.570
VI2.840–3.2003.400–3.740
VII3.020–3.4003.570–3.950
VIII3.200–3.5903.740–4.180
IX3.400–3.8003.950–4.430
X3.590–4.0204.180–4.700
XI4.800–4.2604.430–5.000
Do kategorii X i XI mogą być zaszeregowani robotnicy posiadający kwalifikacje zawodowe wymagane od robotników zaszeregowanych do kategorii IX, wykonujący prace o wysokim stopniu trudności.

ZAŁĄCZNIK Nr  10

TABELA ZASZEREGOWANIA ROBOTNIKÓW DO KATEGORII WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

Lp.Wymagane kwalifikacjeKategoria zaszeregowania
1Robotnicy bez przygotowania zawodowego oraz pracownicy zatrudnieni przy pilnowaniuI-II
2Robotnicy przyuczeni, posiadający umiejętności fachowe w zakresie potrzebnym do wykonywania prac o charakterze pomocniczymII-III
3Robotnicy wykwalifikowani, posiadający umiejętności fachowe w zakresie wymaganym do wykonywania prac pod nadzorem lub samodzielnieIV-V
4Robotnicy posiadający przygotowanie zawodowe do wykonywaniu samodzielnej pracy o charakterze złożonymVI-VII
5Robotnicy wysoko wykwalifikowani, legitymujący się dyplomem technika lub mistrza w zawodzie, w zakresie którego wykonują samodzielnie trudne i precyzyjne praceVIII-IX
Określone w załączniku zasady zaszeregowania robotników do poszczególnych kategorii wynagrodzenia zasadniczego oraz wymagania kwalifikacyjne mogą być również stosowane do robotników remontowych i konserwatorów wykonujących zadania związane z administrowaniem szkołą.

ZAŁĄCZNIK Nr  11

TABELA STANOWISK I ZASZEREGOWANIA KIEROWCÓW DO KATEGORII GODZINOWYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

Lp.StanowiskoKategoria zaszeregowaniaWymagane kwalifikacje
1Kierowca autobusuVI-XIwedług odrębnych przepisów
2Kierowca samochodu ciężarowegoV-X
3Kierowca samochodu osobowegoIII-VIII
4Pomocnik kierowcyII-V

ZAŁĄCZNIK Nr  12

ZASADY WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW WEDŁUG SYSTEMU PROWIZYJNEGO

1. Stawkę prowizyjną ustala się na czas określony (sezon, kwartał) albo na czas nieokreślony, z tym że ustalona stawka podlega zmianie w każdym przypadku zmiany cen na towary lub usługi będące przedmiotem działalności pracowników wynagradzanych według systemu prowizyjnego.

2. Przy ustalaniu stawki prowizyjnej należy brać pod uwagę kształtowanie się wartości obrotów (usług) oraz wielkość wynagrodzeń zasadniczych i premii zespołu pracowników wynagradzanych według systemu prowizyjnego uczestniczących w realizacji obrotu (usług) w minionym (porównywalnym) okresie, a także przewidywaną wartość obrotu (usług) oraz wielkość środków na wynagrodzenia planowane dla tego zespołu na okres, na który zostaje ustalona stawka.

3. Wynagrodzenie prowizyjne dla zespołu pracowników, o których mowa w ust. 2, oblicza się mnożąc ustaloną stawkę prowizyjną (procent) przez wielkość obrotu (usługi) i dzieląc przez 100.

4. Podział prowizji pomiędzy pracowników należących do zespołu wynagradzanego według prowizyjnego systemu następuje proporcjonalnie do wysokości stawek wynikających z ich osobistego zaszeregowania i przepracowanego czasu.

5. Wynagrodzenie prowizyjne, o którym mowa w ust. 3, zastępuje wynagrodzenie zasadnicze i premię.

6. Dodatki za staż pracy i inne składniki wynagrodzenia obliczane od wynagrodzenia zasadniczego, w odniesieniu do pracowników wynagradzanych według prowizyjnego systemu, oblicza się od stawek wynagrodzenia zasadniczego wynikających z osobistego zaszeregowania pracowników oraz przepracowanego czasu pracy.

7. Jeżeli pracownicy z przyczyn od nich niezależnych nie wykonali obrotu w wysokości przyjętej do obliczenia stawki prowizyjnej, mogą otrzymać wynagrodzenie zasadnicze wynikające z osobistego zaszeregowania.

ZAŁĄCZNIK Nr  13

ZASADY ZALICZANIA OKRESÓW PRACY UPRAWNIAJĄCYCH DO DODATKÓW ZA WYSŁUGĘ LAT

1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy zatrudnienia w szkołach wyższych i innych uspołecznionych zakładach pracy, z wyłączeniem okresów zatrudnienia w zakładach pracy, w których stosunek pracy wygasł wskutek porzucenia pracy przez pracownika lub został rozwiązany przez zakład pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

2. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się także inne okresy na podstawie odrębnych przepisów.

3. Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie.

4. Dodatek za wysługę lat przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

5. Dodatek za wysługę lat jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

ZAŁĄCZNIK Nr  14

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI PRZYZNAWANIA DODATKÓW ZA ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW OBCYCH

1. Dodatek za znajomość języków obcych, zwany dalej "dodatkiem", przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku, na którym posługiwanie się językiem obcym jest niezbędne do wykonywania czynności wynikających z zakresu jego obowiązków służbowych.

2. Wysokość dodatku ustala rektor szkoły wyższej zależnie od stopnia wykorzystywania znajomości języka obcego na stanowisku pracy.

3. Warunkiem przyznania dodatku jest posiadanie przez pracownika zaświadczenia potwierdzającego złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu ze znajomości języka obcego przed resortową komisją egzaminacyjną.

4. Od składania egzaminu, o którym mowa w ust. 3, zwolnieni są pracownicy posiadający:

1) dyplom ukończenia studiów wyższych na wydziale filologii obcej w zakresie danego języka obcego,

2) uprawnienia tłumacza w zakresie danego języka obcego, przyznane na podstawie odrębnych przepisów.

5. W skład resortowej komisji egzaminacyjnej, o której mowa w ust. 3, wchodzą:

1) przewodniczący - powołany przez ministra (kierownika urzędu),

2) egzaminator - lektor szkoły wyższej danego języka obcego oraz dwaj członkowie posiadający znajomość języka będącego przedmiotem egzaminu, potwierdzoną odpowiednim zaświadczeniem - powołani przez przewodniczącego komisji.

6. Złożenie egzaminu, o którym mowa w ust. 3, uprawnia do dodatku przez okres 5 lat. Warunkiem przyznania dodatku po upływie tego okresu jest ponowne złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu. Nie dotyczy to pracowników, którzy złożyli egzamin z wynikiem co najmniej dobrym.

7. Dodatek przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie.

8. Dodatek przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

9. Dodatek przyznaje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po przedłożeniu:

1) zaświadczenia o złożeniu przez pracownika egzaminu z wynikiem pozytywnym lub

2) dokumentów uzasadniających zwolnienie pracownika od składania egzaminu.

10. Prawo do otrzymania dodatku wygasa z końcem miesiąca, w którym pracownik przestał wykonywać czynności lub zajmować stanowisko uzasadniające otrzymanie dodatku.

ZAŁĄCZNIK Nr  15

WYKAZ STANOWISK KIEROWNICZYCH, NA KTÓRYCH NIE PRZYSŁUGUJE CZAS WOLNY W ZAMIAN ZA PRACĘ WYKONYWANĄ POZA NORMALNYMI GODZINAMI PRACY

1. Zastępca kierownika wyodrębnionego organizacyjnie zakładu doświadczalnego lub innej wyodrębnionej organizacyjnie jednostki, szef produkcji

2. Kierownik działu technicznego, ekonomicznego lub równorzędnego

3. Kierownik działu w działalności pomocniczej

4. Kierownik samodzielnej sekcji technicznej, ekonomicznej lub równorzędnej

5. Kierownik osiedla studenckiego

6. Kierownik domu studenckiego

7. Kierownik hotelu asystenckiego

8. Kierownik archiwum

9. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych i samodzielnych wymienionych w załączniku nr 6 do zarządzenia.

1 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 23 marca 1990 r. (M.P.90.12.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.
2 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 23 marca 1990 r. (M.P.90.12.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.
3 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 11 września 1989 r. (M.P.89.32.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 8 listopada 1989 r. (M.P.89.38.299) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 16 stycznia 1990 r. (M.P.90.2.14) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 23 marca 1990 r. (M.P.90.12.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 maja 1990 r. (M.P.90.20.160) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 6 lipca 1990 r. (M.P.90.28.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1990 r.

4 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 11 września 1989 r. (M.P.89.32.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 8 listopada 1989 r. (M.P.89.38.299) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 16 stycznia 1990 r. (M.P.90.2.14) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 23 marca 1990 r. (M.P.90.12.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 maja 1990 r. (M.P.90.20.160) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 6 lipca 1990 r. (M.P.90.28.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1990 r.

5 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 10 maja 1990 r. (M.P.90.20.160) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.
6 Załącznik nr 9:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 11 września 1989 r. (M.P.89.32.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 8 listopada 1989 r. (M.P.89.38.299) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 16 stycznia 1990 r. (M.P.90.2.14) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 23 marca 1990 r. (M.P.90.12.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 6 lipca 1990 r. (M.P.90.28.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1990 r.