Rozdział 2 - Gospodarstwa pomocnicze. - Środki specjalne i gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-60.914

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1966 r.

II.

Gospodarstwa pomocnicze.

§  12.
Jednostki budżetowe mogą prowadzić ubocznie działalność produkcyjną lub usługową zorganizowaną w formie gospodarstw pomocniczych.
§  13.
1.
Gospodarka finansowa gospodarstw pomocniczych może być prowadzona na zasadach rozrachunku gospodarczego lub na zasadach uproszczonych.
2.
Zasady organizacji i systemu finansowego gospodarstw pomocniczych, prowadzonych przez jednostki budżetowe według zasad rozrachunku gospodarczego, ustala zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-37, poz. 545).
3.
Zarządzenie niniejsze dotyczy gospodarstw pomocniczych, prowadzonych na zasadach uproszczonych, zwanych dalej "gospodarstwami pomocniczymi".
§  14.
Wykaz typów gospodarstw pomocniczych ustała załącznik Nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§  15.
1.
Wyodrębnienie gospodarstwa pomocniczego przy jednostce budżetu centralnego następuje na podstawie decyzji właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), a przy jednostce budżetu terenowego - na podstawie decyzji prezydium właściwej rady narodowej.
2.
Właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) może upoważnić podległych sobie kierowników urzędów do wydawania decyzji o wyodrębnieniu gospodarstw pomocniczych przy jednostkach budżetowych tym urzędom podporządkowanych.
3.
Decyzja o wyodrębnieniu powinna określać macierzystą jednostkę budżetową i typ gospodarstwa pomocniczego. Stanowi ona podstawę dla właściwego banku do otwarcia rachunku bieżącego gospodarstwa pomocniczego.
4.
Decyzja o zniesieniu gospodarstwa pomocniczego następuje w trybie przewidzianym w ust. 1 i 2 i stanowi dla właściwego banku podstawę do zamknięcia rachunku bieżącego gospodarstwa pomocniczego i przekazania pozostałości na dochód budżetu.
§  16.
1.
Wyodrębnienia środków majątkowych dla celów gospodarstwa pomocniczego, jak również zmian w wyodrębnionych środkach, dokonuje organ właściwy do wyodrębnienia gospodarstwa.
2.
Przekazanie środków majątkowych gospodarstwu pomocniczemu następuje protokolarnie.
§  17.
Wpływy z tytułu zbycia środków podstawowych w przypadkach prawem przewidzianych powinny być natychmiast po ich uzyskaniu odprowadzone na dochód budżetu jako wpływy macierzystej jednostki budżetowej.
§  18.
Umowy związane z działalnością gospodarstwa pomocniczego zawiera w imieniu macierzystej jednostki budżetowej jego kierownik.
§  19.
Gospodarstwa pomocnicze rozliczają się z budżetem Państwa poprzez preliminarze dochodów i wydatków macierzystych jednostek budżetowych na podstawie preliminarzy, sporządzanych według ustalonych wzorów.
§  20.
Gospodarstwa pomocnicze prowadzą rachunkowość na zasadach określonych przepisami o rachunkowości budżetowej.
§  21. 8
Tryb zatwierdzania oraz dokonywania zmian preliminarzy gospodarstw pomocniczych ustalają przepisy w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa.
§  22. 9
(skreślony).
§  23.
1. 10
Nadwyżki, wynikające z preliminarzy gospodarstw pomocniczych przy jednostkach budżetowych, określonych w poz. 5 załącznika Nr 1 do niniejszego zarządzenia, powinny być odprowadzane na dochody środków specjalnych.
2.
Nadwyżki, wynikające z preliminarzy gospodarstw pomocniczych przy innych jednostkach budżetowych, powinny być odprowadzane do budżetu zgodnie z preliminarzami dochodów tych jednostek.
3.
W uzasadnionych przypadkach nadwyżki te mogą być preliminowane jako zwiększenie środków obrotowych na rok następny.
4.
Sumy podlegające odprowadzeniu na dochody środków specjalnych (ust. 1) oraz na dochody budżetu (ust. 2) powinny być wpłacane co kwartał do dnia 25 miesiąca następującego po upływie kwartału.
§  24.
Kredyty budżetowe na inwestycje i kapitalne remonty gospodarstw pomocniczych powinny być planowane w preliminarzach wydatków macierzystych jednostek budżetowych.
§  25.
1.
Ponadplanowe nadwyżki gospodarstw pomocniczych powinny być przelewane na dochody środków specjalnych lub na dochód budżetu (§ 23 ust. 1 i 2) w terminach przewidzianych w § 23 ust. 4.
2. 11
Za zgodą organu zatwierdzającego jednakże ponadplanowe nadwyżki mogą być przeznaczone częściowo na dodatkowe inwestycje pozalimitowe i kapitalne remonty i wprowadzone do preliminarzy tych gospodarstw, bądź też mogą być przeznaczone na pokrycie zapotrzebowania środków obrotowych na rok następny.
3.
W zbiorczych preliminarzach gospodarstw pomocniczych tego samego typu i powiązanych i tym samym rozdziałem klasyfikacji wydatków budżetowych, a sporządzanych w ramach jednej części budżetu centralnego lub jednostkowego budżetu terenowego, łączna kwota dodatkowych inwestycji pozalimitowych i kapitalnych remontów nie może przekroczyć 25% całej ponadplanowej nadwyżki. Ograniczenie to nie obowiązuje w stosunku do preliminarzy gospodarstw pomocniczych sporządzanych przez jednostki niższych szczebli.
4.
W przypadku gdy w toku analizy zostanie stwierdzone, że ponadplanowa nadwyżka gospodarstwa pomocniczego spowodowana została niewłaściwym planowaniem przy opracowaniu preliminarza, organy zatwierdzające obowiązane są odmówić włączenia do preliminarza dodatkowych inwestycji pozalimitowych i kapitalnych remontów. Nie mogą być również uznane za ponadplanowe takie nadwyżki, które wynikają nie z powiększenia sprawności gospodarstwa pomocniczego (obniżenie kosztów produkcji, ponadplanowa produkcja), lecz są skutkiem okoliczności od gospodarstwa niezależnych, jak np. podwyższenie obowiązujących cen sprzedażnych, przekazanie gospodarstwu pomocniczemu dodatkowych środków podstawowych itp.
5.
Szczegółowe zasady finansowania dodatkowych inwestycji pozalimitowych i kapitalnych remontów określają odrębne przepisy.
§  26.
Ponadnormatywne zapasy środków obrotowych gospodarstwa pomocniczego podlegają przekazaniu na dochód budżetu.
§  27.
Gospodarstwa pomocnicze nie mogą korzystać z kredytu bankowego.
§  28.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się odpowiednio do gospodarstw rolnych nie zorganizowanych w formie przedsiębiorstw, a pozostających w bezpośrednim użytkowaniu rad narodowych i włączonych do działu gospodarki narodowej.
8 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 18 grudnia 1953 r. (M.P.53.A-116.1501) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1954 r.
9 § 22 skreślony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 18 grudnia 1953 r. (M.P.53.A-116.1501) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1954 r.
10 § 23 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 października 1955 r. (M.P.55.105.1414) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 listopada 1955 r.
11 § 25 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 18 grudnia 1953 r. (M.P.53.A-116.1501) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1954 r.