Środki i zasady realizacji budownictwa doświadczalnego.

Monitor Polski

M.P.1957.73.439

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 1957 r.

UCHWAŁA NR 342
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 sierpnia 1957 r.
w sprawie środków i zasad realizacji budownictwa doświadczalnego.

W celu stworzenia warunków do wprowadzenia i stosowania w budownictwie nowych rozwiązań i metod wykonawstwa stanowiących postęp techniczny, opartych na pierwowzorach sprawdzonych z punktu widzenia prawidłowości technicznej, realności wykonawstwa, efektów ekonomicznych i wartości użytkowej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Tworzy się fundusz na cele doświadczalnictwa, realizacji pionierskich i wykonywania prototypów w dziedzinie budownictwa (zwany dalej "funduszem doświadczalnictwa i realizacji pionierskich"), będący w dyspozycji Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2.
Minister Finansów zapewni w budżecie Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych niezbędne środki na fundusz, o którym mowa w ust. 1.
3.
Środki na fundusz, o którym mowa w ust. 1, w zasadzie nie mogą przekraczać 3‰ planu finansowego przedsiębiorstw budowlanych wykonujących budownictwo mieszkaniowe, przemysłowe i wiejskie, realizowanego w danym roku przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez przedsiębiorstwa budownictwa terenowego. Środki te są ustalane na podstawie planu prac doświadczalnych i realizacji pionierskich, który jest składową częścią zatwierdzonego planu rozwoju techniki.
4.
Środki przyznane na fundusz doświadczalnictwa i realizacji pionierskich, nie wykorzystane do końca danego okresu budżetowego, podlegają zwrotowi do Skarbu Państwa.
1.
Z funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich pokrywane są koszty związane z następującymi przedsięwzięciami:
1)
projektowanie i wykonywanie wraz z przygotowaniem, w razie potrzeby, niezbędnych środków, poszczególnych elementów, części lub całości obiektów (zestawów, segmentów, sekcji, całych budowli itp.), w których mają być zastosowane nowe materiały i tworzywa, nowe rozwiązania konstrukcyjne oraz nowe urządzenia i metody wykonawcze;
2)
prowadzenie badań i doświadczeń dla określenia:
a)
wartości technicznej realizowanych elementów, części lub całości obiektów,
b)
osiągniętych efektów technicznych i ekonomicznych zarówno w zakresie ich realizacji, jak i eksploatacji oraz wartości eksploatacyjnej zastosowanych tworzyw,
c)
właściwych rozwiązań i metod realizacji;
3)
pokrywanie kosztów dodatkowych wynikłych na skutek prowadzenia doświadczeń w obiektach wykonywanych na zlecenie inwestora.
2.
Ze względu na aktualny stan postępu technicznego w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego, znaczenie tego budownictwa oraz okoliczności sprzyjające stosowaniu rozwiązań typowych i powtarzalnych w tej dziedzinie - 60% środków funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich przeznacza się w okresie do końca planu 5-letniego na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.
3.
Wykonane z funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich części obiektów lub całe obiekty, nadające się do normalnego użytkowania, będą przydzielane lub sprzedawane użytkownikom po cenie odpowiadającej normatywnej cenie analogicznych obiektów w trybie obowiązującym. Uzyskane ze sprzedaży kwoty wpływają na wznowienie funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich w danym roku.
Utworzenie funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich nie wyklucza i nie ogranicza możliwości wprowadzania nowych tworzyw, rozwiązań i metod przy realizacji inwestycji - na podstawie posiadanych doświadczeń i studiów - bez uprzednich badań i budowy prototypów w ramach funduszu.
Koszty badań i doświadczalnictwa, prowadzonych w skali laboratoryjnej i półtechnicznej (poligonowej) oraz związanych ze studiami w zakresie projektowania, są pokrywane w dotychczasowym trybie ze środków przewidzianych w budżetach instytutów oraz przeznaczonych na typizację, studia i doświadczalnictwo w biurach projektowych.
1.
Fundusz doświadczalnictwa i realizacji pionierskich jest dysponowany i kontrolowany centralnie, z tym że może być on przydzielany jednostkom organizacyjnym Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i przedsiębiorstwom budownictwa terenowego na realizację określonych przedsięwzięć lub doświadczalnictwo w pewnej dziedzinie.
2.
Wszelkie przedsięwzięcia związane z doświadczalnictwem i realizacjami pionierskimi powinny być poprzedzone szczegółową analizą w celu określenia istotnej potrzeby przeprowadzenia przedsięwzięcia oraz spodziewanych rezultatów i ich znaczenia techniczno-ekonomicznego.
3.
Prace doświadczalne i realizacje pionierskie o charakterze określonym w § 2, wstępnie sfinansowane ze środków obrotowych jednostki podległej Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, po uznaniu przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych ich potrzeby i celowości, mogą być pokryte następnie z funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich. W razie nieuznania w całości lub w części celowości tych prac środki te nie będą refundowane i koszty związane z przedsięwzięciem nie będą pokrywane z funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich.
1.
Decyzja Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w sprawie zastosowania przedsięwzięć postępu technicznego przy realizacji inwestycji, połączona z deklaracją pokrycia z tego tytułu wynikających ewentualnych kosztów dodatkowych z funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich, wiąże inwestora. Dotyczy to w szczególności budownictwa mieszkaniowego.
2.
Sprawy ewentualnej konieczności przesunięcia terminu oddania obiektu do użytku, wynikłe z zastosowania prototypowych metod lub rozwiązań, wymagają uzgodnienia między Ministerstwem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych a inwestorem.
Zobowiązuje się Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych do wydania w terminie do dnia 31 grudnia 1957 r. przepisów regulujących szczegółowy tryb przeprowadzania i finansowania prac doświadczalnych i realizacji pionierskich.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Ministrowi Finansów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1958 r.