Sprzedaż dla ludności nowych samochodów osobowych.

Monitor Polski

M.P.1968.31.212

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1971 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 6 lipca 1968 r.
w sprawie sprzedaży dla ludności nowych samochodów osobowych.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) i § 1 pkt 1 zarządzenia nr 187 Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 września 1961 r. w sprawie przekazania Ministrowi Handlu Wewnętrznego uprawnień do wydawania przepisów regulujących obrót rynkowy samochodami osobowymi i częściami zamiennymi oraz o gospodarowaniu ogumieniem (Monitor Polski z 1961 r. Nr 80, poz. 334 i z 1968 r. Nr 29, poz. 193) zarządza się, co następuje:
Sprzedaż dla ludności nowych samochodów osobowych produkcji krajowej i pochodzących z importu przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Motozbyt", zwane dalej sprzedawcą, odbywa się na warunkach i zasadach określonych w przepisach poniższych.
1. 1
Do nabycia samochodu określonego w § 1 uprawniona jest osoba, zwana dalej nabywcą, która przez ostatnie 4 lata:
1)
nie nabywała samochodu - u sprzedawcy, w Banku PKO i za granicą,
2)
nie otrzymała nowego samochodu z zagranicy.
2.
Okres czasu, o którym mowa w ust. 1, skraca się w stosunku do:
1)
lekarzy, w tym lekarzy weterynaryjnych, używających własnych samochodów przy wykonywaniu zawodu - do 3 lat,
2)
pracowników służby rolnej używających własnych samochodów przy wykonywaniu zadań służbowych w terenie - do 3 lat,
3)
taksówkarzy używających własnych samochodów do wykonywania zawodu - do 2 lat.
3.
Do stwierdzenia okoliczności podanych w ust. 2, a dotyczących celu używania samochodu, właściwe są zakłady pracy nabywców, a w stosunku do taksówkarzy - wojewódzkie zrzeszenia prywatnego handlu i usług.
4.
Bieg terminów wymienionych w ust. 1 i 2 liczy się od dnia odbioru samochodu lub odprawy celnej samochodu przywiezionego z zagranicy.
Przed upływem terminów wymienionych w § 2 ust. 1 i 2 nabywcą nowego samochodu może być osoba, której samochód uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu w stopniu wykluczającym dalsze jego używanie, a okoliczność ta została potwierdzona przez uprawnionego rzeczoznawcę Polskiego Związku Motorowego.
Jeżeli nabywca pozostaje z innymi osobami we wspólnym gospodarstwie domowym, warunki określone w §§ 2 i 3 powinny spełniać odpowiednio również i te osoby.
Uprawnienia nabywcy do kupna samochodu stwierdza się na podstawie przedłożonego przez nabywcę oświadczenia. Wzory oświadczeń określają załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia.
1.
Warunkiem zawarcia umowy sprzedaży samochodu jest dokonanie przez nabywcę przedpłaty. Zawarcie umowy i wydanie samochodu następuje w kolejności dokonanej przedpłaty.
2.
Przedpłaty na określone marki (typy) samochodów dokonywane są na rachunek przedpłat właściwego terenowo dla miejsca zamieszkania nabywcy przedsiębiorstwa sprzedawcy w Narodowym Banku Polskim, w wysokości ceny detalicznej samochodu obowiązującej w dniu przedpłaty.
Przedpłaty, o których mowa w § 6, przyjmowane są na określone marki (typy) samochodów zarówno na dany rok kalendarzowy, jak i na lata następne. O terminie przyjmowania przedpłat sprzedawca zawiadamia nabywców w drodze ogłoszeń prasowych podając marki (typy) samochodów, wysokość obowiązujących przedpłat oraz inne warunki zakupu samochodów, wymienione w §§ 2-6 i 10.
Sprzedawca prowadzi sprzedaż z przedpłatą na samochody krajowe w oparciu o dostawy wynikające z pięcioletnich narodowych planów gospodarczych, a na samochody z importu - na podstawie zawartych kontraktów lub umów.
Sprzedawca może wstrzymać przyjmowanie przedpłat na samochody, gdy ilość przedpłat przekracza możliwość zrealizowania sprzedaży.
W zależności od sytuacji rynkowej w zakresie podaży samochodów dyrektor Centrali Techniczno-Handlowej "Motozbyt" może za zgodą Ministra Handlu Wewnętrznego w odniesieniu do określonych marek (typów) samochodów skrócić lub znieść terminy wymienione w § 2.
1.
Sprzedawca zawiadamia nabywcę w terminie 14 dni od daty uiszczenia przedpłaty o zajmowanej kolejności na liście przedpłat na daną markę (typ) samochodu. W zawiadomieniu należy określić orientacyjny termin zawarcia umowy sprzedaży i wydania samochodu oraz inne istotne postanowienia tej umowy, w szczególności stwierdzenie, że ceną sprzedaży będzie cena detaliczna samochodu obowiązująca w dniu zawarcia umowy sprzedaży.
2.
Termin, o którym mowa w ust. 1, należy określić:
1)
w poszczególnych kwartałach - jeżeli przedpłata dotyczy danego roku kalendarzowego,
2)
w skali roku - przy przedpłatach na lata następne, z tym że sprzedawca na 1 miesiąc przed rozpoczęciem roku określi termin realizacji w kwartałach.
W razie zmiany przez nabywcę marki (typu) samochodu, określonej w chwili dokonywania przedpłaty, na inną markę (typ) samochodu objętą przedpłatami, obowiązywać nabywcę będzie kolejność realizacji zakupu wynikająca ze stanu przedpłat na ostatnio wskazaną przez niego markę (typ) samochodu w dniu otrzymania przez sprzedawcę zawiadomienia o zmianie.
Jeżeli sprzedaż samochodu nie dochodzi do skutku, następuje zwrot przedpłaty na samochód wraz z oprocentowaniem przypadającym za okres od dokonania przedpłaty do dnia jej zwrotu:
1)
w razie rezygnacji z zakupu przez nabywcę - według 3% stopy w stosunku rocznym pomniejszonej o koszty manipulacyjne w wysokości 300 zł,
2)
w razie niemożności wywiązania się przez sprzedawcę z zobowiązań wobec nabywcy - według 3% stopy w stosunku rocznym w okresie jednego roku i 5% w stosunku rocznym w okresie ponad rok od daty pobrania przedpłaty.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 3

OŚWIADCZENIE

Uprzedzony o odpowiedzialności karnej z art. 9 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) za nabycie samochodu niezgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 6 lipca 1968 r. w sprawie sprzedaży dla ludności nowych samochodów osobowych (Monitor Polski Nr 31, poz. 212 i z 1971 r. Nr 36, poz. 234)

- oświadczam, że przez ostatnie 4 lata ani ja, ani żadna z osób pozostających ze mną we wspólnym gospodarstwie domowym:

1) nie nabyliśmy samochodu w Przedsiębiorstwie Państwowym "Motozbyt", w Banku PKO ani za granicą,

2) nie otrzymaliśmy nowego samochodu z zagranicy,

3) (skreślony).

Podpis nabywcy

Data .........

(imię, nazwisko i adres)

ZAŁĄCZNIK Nr 2 4

OŚWIADCZENIE

Uprzedzony o odpowiedzialności karnej z art. 9 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) za nabycie samochodu niezgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 6 lipca 1968 r. w sprawie sprzedaży dla ludności nowych samochodów osobowych (Monitor Polski Nr 31, poz. 212 i z 1971 r. Nr 36, poz. 234)

- oświadczam, że przez ostatnie 3 lata *) - 2 lata *) ani ja, ani żadna z osób pozostających ze mną we wspólnym gospodarstwie domowym:

1) nie nabyliśmy samochodu w Przedsiębiorstwie Państwowym "Motozbyt", w Banku PKO ani za granicą,

2) nie otrzymaliśmy nowego samochodu z zagranicy,

3) (skreślony).

Równocześnie oświadczam, że posiadany dotychczas samochód używałem jako:

------------ - do celów zawodowych *) pracownik --------------

(podać zawód) (podać miejsce pracy)

- do celów służbowych *).

_________

*) Niepotrzebne skreślić.

Podpis nabywcy

Data .......... (imię, nazwisko i adres)

Potwierdza się okoliczności podane przez Ob. ................

w zdaniu ostatnim oświadczenia.

........... dnia ........ 196... r. Pieczęć zakładu pracy lub

innej właściwej

instytucji i podpis

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1971 r. (M.P.71.36.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 lipca 1971 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1971 r. (M.P.71.36.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 lipca 1971 r.
3 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1971 r. (M.P.71.36.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 lipca 1971 r.
4 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1971 r. (M.P.71.36.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 lipca 1971 r.