§ 9. - Sposób zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych, wzór zgłoszenia oraz zasady powoływania terytorialnych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

Monitor Polski

M.P.1998.27.388

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1998 r.
§  9.
1.
W przypadku zgłoszenia do składu komisji wyborczej liczby kandydatów przekraczającej dopuszczalny skład komisji, organ właściwy do powołania komisji ustala skład komisji w trybie publicznego losowania.
2.
Informację o miejscu, dacie i godzinie losowania organ przeprowadzający losowanie podaje do publicznej wiadomości co najmniej na dwa dni przed losowaniem, wywieszając w swojej siedzibie, w miejscu ogólnodostępnym, stosowne zawiadomienie.
3.
Losowania kandydatów spośród zgłoszonych do danej komisji dokonuje się odrębnie do każdej komisji. Niezależnie od liczby kandydatów zgłoszonych przez poszczególnych pełnomocników, w losowaniu uczestniczy po jednym kandydacie z każdego zgłoszenia do danej komisji.
4.
Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że nazwiska kandydatów uczestniczących w losowaniu oznacza się numerami, informując o tym obecnych przy losowaniu. Do jednakowych kopert wkłada się kartki z wpisanymi numerami odpowiadającymi numerom, którymi oznaczono nazwiska kandydatów. Po wymieszaniu kopert, losuje się ich tyle, ile nazwisk należy wylosować do uzupełnienia składu komisji. Wylosowane numery są odczytywane i okazywane obecnym przy losowaniu oraz są odczytywane imiona i nazwiska kandydatów oznaczonych tymi numerami. W czynnościach losowania mogą uczestniczyć inne osoby, pod nadzorem organu przeprowadzającego losowanie.
5.
Z przeprowadzonego losowania sporządza się protokół, w którym wymienia się datę i godzinę losowania, osobę przeprowadzającą losowanie oraz, odrębnie dla każdej komisji, nazwę i siedzibę komisji, liczbę kandydatów, spośród których przeprowadzono losowanie, a także imiona i nazwiska kandydatów wylosowanych do składu komisji.