Sposób zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych, wzór zgłoszenia oraz zasady powoływania terytorialnych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

Monitor Polski

M.P.1998.27.388

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1998 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 12 sierpnia 1998 r.
w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych, wzoru zgłoszenia oraz zasad powoływania terytorialnych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

Na podstawie art. 19 ust. 5 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
1.
Wojewódzkie, powiatowe oraz gminne (miejskie) komisje wyborcze, zwane dalej terytorialnymi komisjami wyborczymi, są powoływane w składzie od 7 do 9 osób spośród wyborców zgłoszonych przez pełnomocników komitetów wyborczych lub osoby upoważnione przez pełnomocników, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W skład każdej wojewódzkiej i powiatowej komisji wyborczej oraz miejskiej komisji wyborczej w mieście na prawach powiatu wchodzi z urzędu jako przewodniczący, zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602), sędzia wskazany przez prezesa właściwego sądu wojewódzkiego.
Organami właściwymi do przyjmowania zgłoszeń kandydatów i powołania terytorialnych komisji wyborczych na obszarze województwa są:
1)
wojewódzki komisarz wyborczy - w odniesieniu do wojewódzkiej komisji wyborczej oraz powiatowych i gminnych (miejskich) komisji wyborczych, dla powiatów i gmin wchodzących w ich skład, zgodnie z właściwością terytorialną określoną w załączniku nr 1 do uchwały,
2)
zastępcy wojewódzkiego komisarza wyborczego - w odniesieniu do powiatowych i gminnych (miejskich) komisji wyborczych, dla powiatów i gmin wchodzących w ich skład, zgodnie z właściwością terytorialną określoną w załączniku nr 1 do uchwały.
1.
Obwodowe komisje wyborcze są powoływane w składzie od 5 do 9 osób spośród wyborców zgłoszonych przez pełnomocników komitetów wyborczych lub osoby upoważnione przez pełnomocników, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W skład obwodowej komisji wyborczej wchodzi z urzędu, jako członek komisji, zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602), osoba wskazana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród pracowników samorządowych gminy.
3.
Organami właściwymi do przyjmowania zgłoszeń kandydatów i powołania obwodowych komisji wyborczych są zarządy gmin.
1.
Pełnomocnicy komitetów wyborczych utworzonych przez wyborców albo przez koalicję wyborczą partii politycznych, stowarzyszeń lub organizacji społecznych, dokonujący zgłoszenia kandydata lub kandydatów do składów komisji wyborczych, są obowiązani przedłożyć organowi właściwemu do powołania danej komisji uwierzytelnione kopie dokumentu potwierdzającego utworzenie komitetu wyborczego oraz dokumentu stwierdzającego ustanowienie pełnomocnika.
2.
Pełnomocnicy komitetów wyborczych (statutowych organów partii, stowarzyszeń lub organizacji społecznych) dokonujący zgłoszenia kandydata lub kandydatów do składów komisji wyborczych są obowiązani przedłożyć organowi właściwemu do powołania danej komisji uwierzytelnioną kopię wyciągu z ewidencji partii lub rejestru stowarzyszeń i organizacji społecznych prowadzonego przez właściwy sąd oraz dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika.
3.
W przypadku gdy zgłoszenia kandydata lub kandydatów do składów komisji dokonuje osoba upoważniona przez pełnomocnika, przedkłada ona właściwemu organowi oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, stosowne upoważnienie bądź uwierzytelnioną kopię upoważnienia.
1.
Kandydatem do składu terytorialnej komisji wyborczej może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze działania rady, dla której wyboru jest właściwa dana komisja wyborcza, tj. stale zamieszkuje na obszarze:

województwa - jeżeli kandyduje do wojewódzkiej komisji wyborczej,

powiatu - jeżeli kandyduje do powiatowej komisji wyborczej,

gminy (miasta) - jeżeli kandyduje do gminnej (miejskiej) komisji wyborczej.

2.
Kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej może być osoba zamieszkująca na obszarze gminy właściwej dla tej komisji i spełniająca warunki, o których mowa w ust. 3 i 4.
3.
Kandydatem do składu terytorialnej komisji wyborczej lub obwodowej komisji wyborczej, zwanych dalej "komisjami wyborczymi", może być osoba posiadająca prawa wyborcze, tj. osoba, która:
1)
jest obywatelem polskim,
2)
najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat,
3)
nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
4)
nie jest pozbawiona praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu,
5)
nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
4.
Kandydatem nie może być osoba, która pełni funkcję pełnomocnika komitetu wyborczego lub męża zaufania.
1.
Kandydaci do składów terytorialnych komisji wyborczych są zgłaszani organom, o których mowa w § 2, najpóźniej w 48 dniu przed dniem wyborów.
2.
Kandydaci do składów obwodowych komisji wyborczych są zgłaszani właściwym zarządom gmin (miast) najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów.
3.
Dla zgłoszenia kandydatów do komisji wyborczych stosuje się wzory zgłoszenia określone załącznikami nr 2 i 3.
1.
Organ właściwy do powołania komisji wyborczych powołuje w skład każdej komisji wyborczej po jednym przedstawicielu prawidłowo zgłoszonym przez pełnomocników każdego komitetu wyborczego.
2.
Przy powoływaniu w skład komisji wyborczych uwzględnia się kolejność umieszczenia nazwisk kandydatów w zgłoszeniu.
3.
Ta sama osoba może być powołana tylko w skład jednej komisji wyborczej.
1.
Liczebność komisji wyborczych jest ustalana, z uwzględnieniem § 1 ust. 1 i 2, § 3 i § 7 ust. 1 i 3, według następujących zasad:
1)
jeżeli zgłoszona liczba kandydatów odpowiada liczbie osób, które mogą być powołane w skład komisji, komisja jest powoływana w składzie odpowiadającym liczbie zgłoszonych kandydatów,
2)
jeżeli zgłoszona liczba kandydatów przekracza dopuszczalny skład komisji, komisja jest powoływana w największym dopuszczalnym składzie,
3)
jeżeli do składu komisji wyborczej zgłoszono mniejszą liczbę kandydatów od dopuszczalnego minimalnego składu komisji, komisja jest powoływana w minimalnym dopuszczalnym składzie.
2.
Sposób postępowania w sytuacjach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, określa odpowiednio § 9 i § 10.
1.
W przypadku zgłoszenia do składu komisji wyborczej liczby kandydatów przekraczającej dopuszczalny skład komisji, organ właściwy do powołania komisji ustala skład komisji w trybie publicznego losowania.
2.
Informację o miejscu, dacie i godzinie losowania organ przeprowadzający losowanie podaje do publicznej wiadomości co najmniej na dwa dni przed losowaniem, wywieszając w swojej siedzibie, w miejscu ogólnodostępnym, stosowne zawiadomienie.
3.
Losowania kandydatów spośród zgłoszonych do danej komisji dokonuje się odrębnie do każdej komisji. Niezależnie od liczby kandydatów zgłoszonych przez poszczególnych pełnomocników, w losowaniu uczestniczy po jednym kandydacie z każdego zgłoszenia do danej komisji.
4.
Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że nazwiska kandydatów uczestniczących w losowaniu oznacza się numerami, informując o tym obecnych przy losowaniu. Do jednakowych kopert wkłada się kartki z wpisanymi numerami odpowiadającymi numerom, którymi oznaczono nazwiska kandydatów. Po wymieszaniu kopert, losuje się ich tyle, ile nazwisk należy wylosować do uzupełnienia składu komisji. Wylosowane numery są odczytywane i okazywane obecnym przy losowaniu oraz są odczytywane imiona i nazwiska kandydatów oznaczonych tymi numerami. W czynnościach losowania mogą uczestniczyć inne osoby, pod nadzorem organu przeprowadzającego losowanie.
5.
Z przeprowadzonego losowania sporządza się protokół, w którym wymienia się datę i godzinę losowania, osobę przeprowadzającą losowanie oraz, odrębnie dla każdej komisji, nazwę i siedzibę komisji, liczbę kandydatów, spośród których przeprowadzono losowanie, a także imiona i nazwiska kandydatów wylosowanych do składu komisji.
1.
W przypadku zgłoszenia do składu komisji liczby kandydatów mniejszej od dopuszczalnego minimalnego składu komisji, organ właściwy do powołania komisji uzupełnia jej skład spośród kandydatów z tych zgłoszeń do komisji, które zawierają więcej niż jedną kandydaturę, stosując odpowiednio przepisy § 9. Skład obwodowej komisji wyborczej może być również uzupełniony osobami powołanymi spośród kandydatów zgłoszonych do innych obwodowych komisji wyborczych.
2.
W przypadku gdy postępowanie, o którym mowa w ust. 1, nie pozwala na uzupełnienie składu komisji, organ właściwy do powołania komisji uzupełnia jej skład powołując wyborców, których nie zgłosili pełnomocnicy.
3.
Uzupełnienie składów terytorialnych komisji wyborczych następuje najpóźniej w 42 dniu przed dniem wyborów, a uzupełnienie składów obwodowych komisji wyborczych - najpóźniej w 18 dniu przed dniem wyborów.
1.
Składy komisji wyborczych niezwłocznie podaje do publicznej wiadomości organ, który je powołał.
2.
Skład wojewódzkiej komisji wyborczej ogłasza się w prasie regionalnej oraz wywiesza w siedzibie komisji i w siedzibach powiatowych oraz gminnych (miejskich) komisji wyborczych.
3.
Składy powiatowych i gminnych (miejskich) komisji wyborczych wywiesza się odpowiednio w urzędach gmin (miast) stanowiących siedzibę danej komisji.
4.
Składy obwodowych komisji wyborczych wywiesza się w urzędzie gminy (miasta) oraz w siedzibie danej obwodowej komisji wyborczej.
1.
Zmiany w składach terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych mogą być dokonywane w przypadku:
1)
nieobecności członka komisji na pierwszym posiedzeniu i niewyjaśnienia w ciągu dwóch dni przyczyny nieobecności,
2)
zrzeczenia się członkostwa w komisji,
3)
niewykonywania obowiązków członka komisji,
4)
utraty członkostwa w komisji na skutek podpisania zgody na kandydowanie na radnego,
5) 1
stwierdzenia, że komitet wyborczy, który zgłosił kandydaturę członka komisji, nie dokonał zgłoszenia listy kandydatów na radnych do rejestracji,
6) 2
powiadomienia właściwej terytorialnej komisji wyborczej o rozwiązaniu komitetu wyborczego, który zgłosił kandydaturę członka komisji.
2.
O wystąpieniu przyczyny uzasadniającej dokonanie zmiany w składzie komisji wyborczej przewodniczący komisji wyborczej jest obowiązany powiadomić niezwłocznie organ, który powołał daną komisję.
3.
Odwołania ze składu komisji wyborczej dokonuje organ, który powołał daną komisję, informując o tym pełnomocnika, który zgłosił kandydaturę odwoływanego członka.
4.
Uzupełnienie składu komisji wyborczej następuje z nadwyżki kandydatów zgłoszonych przez pełnomocnika, który zgłosił kandydaturę odwołanego członka. Jeśli nadwyżka taka nie występuje, uzupełnienie składu komisji jest dokonywane na zasadach określonych w § 10, lecz tylko wówczas, gdy liczba pozostałych członków komisji jest mniejsza od dopuszczalnego minimalnego składu komisji.
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa:
1)
o komitecie wyborczym, należy przez to rozumieć komitet wyborczy, o którym mowa w art. 96 ust. 2 i w art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602),
2)
o pełnomocniku komitetu wyborczego, należy przez to rozumieć również osobę upoważnioną przez pełnomocnika, o której mowa w § 4 ust. 3 uchwały
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" i podlega podaniu do publicznej wiadomości w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ

organów wyborczych, ich siedzib i ich właściwość terytorialna do przyjmowania zgłoszeń kandydatów do terytorialnych komisji wyborczych (wojewódzkiej, powiatowych i gminnych) oraz powołania tych komisji

Lp.Nazwa i siedziba organu wyborczegoWłaściwość terytorialna organu wyborczego
123
I. Województwo dolnośląskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy we WrocławiuWojewódzka Komisja Wyborcza we Wrocławiu;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego, wrocławskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Wrocław.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Jeleniej Górzekomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: bolesławieckiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego, zgorzeleckiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Jelenia Góra.

3Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Legnicykomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, legnickiego, lubińskiego, polkowickiego, złotoryjskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Legnica.

4Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Wałbrzychukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, świdnickiego, wałbrzyskiego, ząbkowickiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Wałbrzych.

II. Województwo kujawsko-pomorskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w BydgoszczyWojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: bydgoskiego, inowrocławskiego, mogileńskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, świeckiego, tucholskiego, żnińskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Bydgoszcz.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Toruniukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: brodnickiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, toruńskiego, wąbrzeskiego;

komisje miejskie w miastach na prawach powiatów: Grudziądz, Toruń.

3Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego we Włocławkukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: aleksandrowskiego, lipnowskiego, radziejowskiego, rypińskiego, włocławskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Włocławek.

III. Województwo lubelskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w LublinieWojewódzka Komisja Wyborcza w Lublinie;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, puławskiego, ryckiego, świdnickiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Lublin.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Białej Podlaskiejkomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: bialskiego, łukowskiego, parczewskiego, radzyńskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Biała Podlaska.

3Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Chełmiekomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Chełm.

4Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Zamościukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Zamość.

IV. Województwo lubuskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Zielonej GórzeWojewódzka Komisja Wyborcza w Zielonej Górze;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: krośnieńskiego, nowosolskiego, świebodzińskiego, zielonogórskiego, żagańskiego, żarskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Zielona Góra.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Gorzowie Wielkopolskimkomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: gorzowskiego, międzyrzeckiego, słubickiego, strzelecko-drezdeneckiego, sulęcińskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Gorzów Wielkopolski.

V. Województwo łódzkie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w ŁodziWojewódzka Komisja Wyborcza w Łodzi;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: łódzkiego wschodniego, pabianickiego, zgierskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Łódź.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskimkomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: bełchatowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego, tomaszowskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Piotrków Trybunalski.

3Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Sieradzukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: łaskiego, pajęczańskiego, poddębickiego, sieradzkiego, wieluńskiego, wieruszowskiego, zduńskowolskiego.
4Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Skierniewicachkomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego, rawskiego, skierniewickiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Skierniewice.

VI. Województwo małopolskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w KrakowieWojewódzka Komisja Wyborcza w Krakowie;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: chrzanowskiego, krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, wadowickiego, wielickiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Kraków.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Nowym Sączukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, suskiego, tatrzańskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Nowy Sącz.

3Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Tarnowiekomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, tarnowskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Tarnów.

VII. Województwo mazowieckie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w WarszawieWojewódzka Komisja Wyborcza w Warszawie;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego, warszawskiego zachodniego, wołomińskiego.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Ostrołęcekomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: ciechanowskiego, makowskiego, mławskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, płońskiego, przasnyskiego, pułtuskiego, wyszkowskiego, żuromińskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Ostrołęka.

3Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Płockukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: gostynińskiego, płockiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, żyrardowskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Płock.

4Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Radomiukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Radom.

5Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Siedlcachkomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Siedlce.

VIII. Województwo opolskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w OpoluWojewódzka Komisja Wyborcza w Opolu;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: brzeskiego, kluczborskiego, namysłowskiego, oleskiego, opolskiego, strzeleckiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Opole.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Opolukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, nyskiego, prudnickiego.
IX. Województwo podkarpackie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w RzeszowieWojewódzka Komisja Wyborcza w Rzeszowie;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: dębickiego, leżajskiego, łańcuckiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, strzyżowskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Rzeszów.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Krośniekomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Krosno.

3Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Przemyślukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, przeworskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Przemyśl.

4Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Tarnobrzegukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: kolbuszowskiego, mieleckiego, niżańskiego, stalowowolskiego, tarnobrzeskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Tarnobrzeg.

X. Województwo podlaskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w BiałymstokuWojewódzka Komisja Wyborcza w Białymstoku;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, siemiatyckiego, sokólskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Białystok.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Łomżykomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, wysokomazowieckiego, zambrowskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Łomża.

3Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Suwałkachkomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Suwałki.

XI. Województwo pomorskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w GdańskuWojewódzka Komisja Wyborcza w Gdańsku;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: kartuskiego, kościerskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, nowodworskiego, gdańskiego, puckiego, starogardzkiego, tczewskiego, wejherowskiego;

komisje miejskie w miastach na prawach powiatów: Gdańsk, Gdynia, Sopot.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Słupskukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, lęborskiego, słupskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Słupsk.

XII. Województwo śląskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w KatowicachWojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: będzińskiego, gliwickiego, mikołowskiego, raciborskiego, rybnickiego, tarnogórskiego, tyskiego;

komisje miejskie w miastach na prawach powiatów: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białejkomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, wodzisławskiego, żywieckiego;

komisje miejskie w miastach na prawach powiatów: Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Żory.

3Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Częstochowiekomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego, zawierciańskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Częstochowa.

XIII. Województwo świętokrzyskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w KielcachWojewódzka Komisja Wyborcza w Kielcach;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: jędrzejowskiego, kieleckiego, koneckiego, ostrowieckiego, skarżyskiego, starachowickiego, włoszczowskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Kielce.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Kielcachkomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: buskiego, kazimierskiego, opatowskiego, pińczowskiego, sandomierskiego, staszowskiego.
XIV. Województwo warmińsko-mazurskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w OlsztynieWojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: ełckiego, giżyckiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, nidzickiego, olecko-gołdapskiego, olsztyńskiego, piskiego, szczycieńskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Olsztyn.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Elblągukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: bartoszyckiego, braniewskiego, działdowskiego, elbląskiego, iławskiego, lidzbarskiego, nowomiejskiego, ostródzkiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Elbląg.

XV. Województwo wielkopolskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w PoznaniuWojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: gnieźnieńskiego, grodziskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, obornickiego, poznańskiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, wrzesińskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Poznań.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Kaliszukomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: jarocińskiego, kaliskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Kalisz.

3Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Koniniekomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: kolskiego, konińskiego, słupeckiego, tureckiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Konin.

4Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Leszniekomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: gostyńskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, rawickiego, wolsztyńskiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Leszno.

5Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Pilekomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, pilskiego, wągrowieckiego, złotowskiego.
XVI. Województwo zachodniopomorskie
1Wojewódzki Komisarz Wyborczy w SzczecinieWojewódzka Komisja Wyborcza w Szczecinie;

komisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: choszczeńskiego, goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, myśliborskiego, polickiego, pyrzyckiego, stargardzkiego;

komisje miejskie w miastach na prawach powiatów: Szczecin, Świnoujście.

2Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Koszaliniekomisje terytorialne (powiatowe i gminne) na obszarze powiatów: białogardzkiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego, wałeckiego;

komisja miejska w mieście na prawach powiatu: Koszalin.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Zgłoszenie kandydata(ów)

do .............. Komisji Wyborczej* w.........................

(miejscowość)

w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw

zarządzonych na dzień ....................

Jako pełnomocnik** - osoba upoważniona przez pełnomocnika** ...

...............................................................

(nazwa komitetu wyborczego lub nazwa i adres albo pieczęć

...............................................................

statutowego organu partii, organizacji politycznej albo

organizacji społecznej zgłaszającej kandydata)

zgłaszam kandydaturę(y)

1) ................., zamieszkałego ...........................

(imię i nazwisko (adres - miejscowość, ulica,

kandydata) nr domu, nr mieszkania)

legitymującego się dowodem osobistym seria .... nr ........,

do składu ............* Komisji Wyborczej w ................

(miejscowość)

2) ................., zamieszkałego ...........................

(imię i nazwisko (adres - miejscowość, ulica,

kandydata) nr domu, nr mieszkania)

legitymującego się dowodem osobistym seria .... nr ........,

do składu ............* Komisji Wyborczej w ................

(miejscowość)

3) ................., zamieszkałego ...........................

(imię i nazwisko (adres - miejscowość, ulica,

kandydata) nr domu, nr mieszkania)

legitymującego się dowodem osobistym seria .... nr ........,

do składu ............* Komisji Wyborczej w ................

(miejscowość)

4) ............................................................

.................

(data) ............................

(podpis zgłaszającego)

............................

(czytelnie imię, nazwisko

i funkcja

.............................

osoby dokonującej zgłoszenia)

______

* Wpisać nazwę odpowiedniej terytorialnej komisji wyborczej: wojewódzkiej, powiatowej, miejskiej, gminnej.

** Niepotrzebne skreślić.

Oświadczenie kandydata(ów)

1) Ja ....................... oświadczam, że posiadam prawa

(nazwisko imię)

wyborcze i stale zamieszkuję na terenie działania rady, dla

wyboru której Komisja jest właściwa i wyrażam zgodę na

kandydowanie do składu tej Komisji.

.......................... ...........................

(data) (podpis kandydata)

2) Ja ....................... oświadczam, że posiadam prawa

(nazwisko imię)

wyborcze i stale zamieszkuję na terenie działania rady, dla

wyboru której Komisja jest właściwa i wyrażam zgodę na

kandydowanie do składu tej Komisji.

.......................... ...........................

(data) (podpis kandydata)

3) Ja ....................... oświadczam, że posiadam prawa

(nazwisko imię)

wyborcze i stale zamieszkuję na terenie działania rady, dla

wyboru której Komisja jest właściwa i wyrażam zgodę na

kandydowanie do składu tej Komisji.

.......................... ...........................

(data) (podpis kandydata)

4) ............................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Zgłoszenie kandydata(ów)

do Obwodowej Komisji Wyborczej w .............................

(miejscowość)

gmina ........................

(nazwa gminy)

w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw

zarządzonych na dzień ....................

Jako pełnomocnik* - osoba upoważniona przez pełnomocnika* .....

...............................................................

(nazwa komitetu wyborczego lub nazwa i adres albo pieczęć

...............................................................

statutowego organu partii, organizacji politycznej albo

organizacji społecznej zgłaszającej kandydata)

zgłaszam kandydaturę(y)

1) ................., zamieszkałego ..........................,

(imię i nazwisko (adres - miejscowość, ulica,

kandydata) nr domu, nr mieszkania)

legitymującego się dowodem osobistym seria .... nr ........,

do składu Obwodowej Komisji Wyborczej Nr .... w ............

(miejscowość)

2) ................., zamieszkałego ..........................,

(imię i nazwisko (adres - miejscowość, ulica,

kandydata) nr domu, nr mieszkania)

legitymującego się dowodem osobistym seria .... nr ........,

do składu Obwodowej Komisji Wyborczej Nr .... w ............

(miejscowość)

3) ................., zamieszkałego ..........................,

(imię i nazwisko (adres - miejscowość, ulica,

kandydata) nr domu, nr mieszkania)

legitymującego się dowodem osobistym seria .... nr ........,

do składu Obwodowej Komisji Wyborczej Nr .... w ............

(miejscowość)

4) ............................................................

.................

(data) ............................

(podpis zgłaszającego)

............................

(czytelnie imię, nazwisko

i funkcja)

______

* Niepotrzebne skreślić.

Oświadczenie kandydata(ów)

1) Ja ....................... oświadczam, że posiadam prawa

(nazwisko imię)

wyborcze i stale zamieszkuję na terenie działania rady, dla

wyboru której Komisja jest właściwa i wyrażam zgodę na

kandydowanie do składu tej Komisji.

.......................... ...........................

(data) (podpis kandydata)

2) Ja ....................... oświadczam, że posiadam prawa

(nazwisko imię)

wyborcze i stale zamieszkuję na terenie działania rady, dla

wyboru której Komisja jest właściwa i wyrażam zgodę na

kandydowanie do składu tej Komisji.

.......................... ...........................

(data) (podpis kandydata)

3) Ja ....................... oświadczam, że posiadam prawa

(nazwisko imię)

wyborcze i stale zamieszkuję na terenie działania rady, dla

wyboru której Komisja jest właściwa i wyrażam zgodę na

kandydowanie do składu tej Komisji.

.......................... ...........................

(data) (podpis kandydata)

4) ............................................................

1 § 12 ust. 1 pkt 5 dodany przez § 1 uchwały z dnia 24 sierpnia 1998 r. (M.P.98.29.410) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 sierpnia 1998 r.
2 § 12 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 uchwały z dnia 24 sierpnia 1998 r. (M.P.98.29.410) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 sierpnia 1998 r.