Sposób usuwania nieczystości z terenów kolejowych.

Monitor Polski

M.P.1960.62.295

Akt utracił moc
Wersja od: 9 sierpnia 1960 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 16 lipca 1960 r.
w sprawie sposobu usuwania nieczystości z terenów kolejowych.

Na podstawie art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o utrzymaniu czystości i porządku w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 27, poz. 167) zarządza się, co następuje:
Nieczystości w rozumieniu niniejszego zarządzenia stanowią odpadki domowe, zmiotki domowe i uliczne, wydaliny ludzkie i zwierzęce, śmieci oraz ścieki i wody opadowe z terenów kolejowych.
1.
Nieczystości nagromadzone w zbiornikach powinny być usuwane do miejsc, które zostaną przeznaczone na ten cel przez właściwy organ prezydium miejskiej rady narodowej (rady narodowej osiedla).
2.
Opróżnianie zbiorników stałych, służących do gromadzenia nieczystości, powinno odbywać się:
1)
w ciepłej porze roku (od 1 maja do 30 września) - przynajmniej dwa razy w miesiącu,
2)
w pozostałych okresach - w miarę potrzeby, z tym że zbiorniki nie mogą ulegać przepełnieniu i nieczystości stałe nie mogą być gromadzone obok zbiorników, a nieczystości płynne wylewać się z dołów ustępowych lub osadników.
3.
Usuwanie nieczystości może być dokonywane:
1)
we własnym zakresie przez jednostki organizacyjne Polskich Kolei Państwowych, jeżeli dysponują one taborem odpowiadającym warunkom określonym w § 7 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 9 grudnia 1959 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać urządzenia do gromadzenia, usuwania i unieszkodliwiania nieczystości oraz sposobu korzystania z tych urządzeń (Dz. U. z 1960 r. Nr 1, poz. 2),
2)
przez komunalne zakłady oczyszczania lub przez inne osoby na zlecenie jednostek organizacyjnych Polskich Kolei Państwowych nie dysponujących odpowiednim taborem.
Do ustępów publicznych na terenach kolejowych stosuje się odpowiednio przepisy § 10 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej powołanego w § 2 ust. 3 pkt 1.
Nieczystości zawierające składniki niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt powinny być unieszkodliwiane zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.
Ścieki z terenów kolejowych przed wprowadzeniem ich do komunalnych urządzeń kanalizacyjnych lub do ziemi i wód gruntowych powinny być oczyszczane i odpowiadać warunkom określonym w trybie art. 7 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o utrzymaniu czystości i porządku w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 27, poz. 167).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.