Rozdział 2 - Sprawozdania z wykonania budżetów terenowych. - Sporządzanie sprawozdań z wykonania budżetu Państwa za rok 1952.

Monitor Polski

M.P.1953.A-47.547

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1953 r.

Rozdział  II.

Sprawozdania z wykonania budżetów terenowych.

§  4.
1.
Sprawozdania o dochodach budżetowych (wzór nr 1) powinny obejmować wyłącznie dochody własne budżetów terenowych, przewidziane w działach 1-8 załącznika nr 5 do ustawy budżetowej na rok 1952.
2.
Sumy wpływów z tytułu udziałów w dochodach budżetu centralnego oraz sumy wpływów z tytułu dotacji wyrównawczych jak również sumy wpływów z tytułu odprowadzenia nadwyżek budżetowych należy wykazać w sprawozdaniach o dochodach budżetowych poza sumą ogólną dochodów własnych, przy czym wpływy z każdego z powyższych tytułów powinny być wykazane oddzielnie.
3.
Sumy zmniejszeń, jak również i sumy zwiększeń dochodów własnych, dokonanych na podstawie § 35 uchwały nr 70 Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1952 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa za rok 1952 (Monitor Polski Nr A-24, poz. 304), należy w sprawozdaniu o dochodach budżetowych wykazać jako zmiany budżetu.
§  5.
1.
Sprawozdania o wydatkach budżetowych (wzór nr 2) powinny być sporządzone oddzielnie dla wydatków bieżących, oddzielnie zaś dla wydatków na sfinansowanie inwestycji.
2.
Sumy wydatków z tytułu dotacji wyrównawczych przekazanych budżetom niższego szczebla oraz sumy z tytułu odprowadzonych nadwyżek budżetowych należy w sprawozdaniu o wydatkach budżetowych wykazać poza sumą rzeczywistych wydatków własnych ł to oddzielnie sumy wydatków z tytułu wypłaconych dotacji wyrównawczych i oddzielnie sumy odprowadzonych nadwyżek. W rubryce "uwagi" sprawozdania podać należy sumy dotacji otrzymanych z budżetu centralnego 1952 r. na pokrycie deficytu budżetów terenowych w roku 1951.
3.
Wykazane w sprawozdaniu o wydatkach budżetowych sumy dotacji wyrównawczych wypłaconych budżetom niższego szczebla powinny równać się sumom wykazanym w sprawozdaniach o dochodach budżetowych tych budżetów z tytułu wpływów z tych dotacji.
4.
Przepisy ust. 3 mają analogiczne zastosowanie do wydatków i wpływów z tytułu odprowadzonych nadwyżek budżetowych.
5.
Sumy przeniesień kredytów miedzy poszczególnymi podziałkami klasyfikacji budżetowej, dokonanych na podstawie przytoczonej wyżej uchwały nr 70 Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1952 r., należy w sprawozdaniu o wydatkach budżetowych, sporządzonym przez organ finansowy, w zakresie całości budżetu jednostkowego czy zbiorczego wykazać w ten sposób, by sumy zwiększeń kredytów z tytułu przeniesień równały się sumom zmniejszeń kredytów.
6.
Sumy zwiększeń kredytów oraz sumy zmniejszeń kredytów dokonanych na podstawie § 35 uchwały nr 70 Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1952. r. należy w sprawozdaniu o wydatkach budżetowych wykazać jako zmiany budżetu, a nie jako przeniesienia kredytów.
§  6.
Część opisową sprawozdań opracowują wydziały fachowe prezydiów rad narodowych, przy czym każdy z tych wydziałów opracowuje ją w zakresie swojej części budżetu jednostkowego i zbiorczego.
§  7.
1.
Sprawozdania o wydatkach budżetowych na sfinansowanie inwestycji objętych planem terenowym powinny być uzgodnione z właściwymi bankami finansującymi inwestycje i to zarówno jeżeli chodzi o sprawozdania z wykonania terenowych budżetów jednostkowych, jak i sprawozdania z wykonania budżetów zbiorczych.
2.
Bilanse zbiorcze dotyczące wykonania terenowych budżetów jednostkowych powinny być uzgodnione z właściwymi oddziałami Narodowego Banku Polskiego w zakresie sald (pozostałości) na rachunkach podstawowych tych budżetów na początek i koniec roku 1952.
§  8.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych i Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi przesyłają do Ministerstwa Finansów sprawozdania z wykonania budżetów zbiorczych województw (budżetów m. st. Warszawy i m. Łodzi) w dwóch egzemplarzach.