Specjalne stypendia naukowe dla studentów.

Monitor Polski

M.P.1950.A-4.39

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1950 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1949 r.
w sprawie specjalnych stypendiów naukowych dla studentów.

W celu
- uzupełnienia, zwiększenia i odnowienia kadr pracowników naukowych, zatrudnionych w wyższych uczelniach oraz instytucjach naukowo-badawczych

- otoczenia specjalną opieką studentów wyróżniających się uzdolnieniami do pracy naukowo-badawczej i

- planowego kształcenia ich na przyszłych pracowników

Rada Ministrów uchwala, co następuje:

1.
Ustanawia się specjalne stypendia naukowe dla studentów.
2.
Specjalne stypendia naukowe będą przyznawane studentom drugiego i wyższych lat studiów.
3.
Kandydaci na specjalne stypendia naukowe dla studentów powinni wykazywać:
a)
zdecydowane uzdolnienia i zainteresowanie pracą naukowo-badawczą, pozwalające na zakwalifikowanie ich jako przyszłych pracowników naukowych;
b)
dobre postępy w nauce w zakresie przedmiotów podstawowych dla przyszłej specjalizacji naukowej;
c)
wysoki stopień uspołecznienia szczególnie w dziedzinie prac naukowych podejmowanych w zakładach wyższych uczelni, kołach naukowych itp.
4.
Specjalne stypendia naukowe dla studentów przyznaje Minister, któremu szkoła podlega, na wniosek Centralnej Komisji Stypendialnej w składzie: Dyrektora Departamentu Nauki w Ministerstwie Oświaty jako przewodniczącego, delegata Rady Głównej do Spraw Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawiciela Ministra Zdrowia odpowiedzialnego za politykę kadr naukowych w zakresie Ministerstwa Zdrowia, przedstawiciela Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, przedstawiciela Prezydium Rady Ministrów, przedstawiciela Rady Federacji Polskich Organizacji Studenckich (FPOS) i przedstawiciela Zarządu Głównego Związku Akademickiej Młodzieży Polskiej (ZAMP).
5.
Kandydatów na specjalne stypendia naukowe dla studentów przedstawiają z wyszczególnieniem ich kwalifikacji komisje, powołane w uczelniach na wydziałach w składzie: dziekana wydziału jako przewodniczącego, dwóch przedstawicieli grona nauczającego, wykładających podstawowe dla danego kierunku studiów przedmioty, przedstawiciela komitetu uczelnianego FPOS i przedstawiciela ZAMP. Komisje powołuje rektor uczelni.
8.
Listy kandydatów zgłaszane są Ministrowi Oświaty i Ministrowi Zdrowia corocznie w listopadzie.
7.
Stypendia są w zasadzie przyznawane na cały okres dalszych studiów, z tym jednak że corocznie sprawdzane są wyniki pracy stypendysty, który może utracić stypendium w trybie wniosku komisyjnego, o ile nie spełni w roku akademickim warunków przewidzianych w pkt 3.
8.
Specjalne stypendium naukowe dla studentów daje pierwszeństwo do uzyskania miejsca w domu akademickim. Stypendium to nie może być łączone ze stypendium zwyczajnym i premią stypendialną.
9.
W Ministerstwach Oświaty i Zdrowia zakłada się kartotekę stypendystów, do której wciągnięte będą dane dotyczące przebiegu studiów oraz innych okoliczności, związanych z pracą naukową i społeczną każdego stypendysty.
10.
Rozdzielnik stypendiów na poszczególne uczelnie, kierunki i lata studiów będzie corocznie włączony do państwowego planu stypendialnego.
11.
Na rok 1950 ustala się plan stypendialny w ilości 500 stypendiów specjalnych w wysokości po 14.000 zł miesięcznie płatnych w ciągu całego roku.
12.
W roku 1950 listy kandydatów na specjalne stypendia naukowe dla studentów przedstawione będą Ministrowi Oświaty oraz Ministrowi Zdrowia w lutym 1950 r.
13.
Celem realizacji tej uchwały upoważnia się Ministra Skarbu do podwyższenia limitu budżetowego Ministerstwa Oświaty (Podsekretariat Stanu do Spraw Nauki i Szkolnictwa Wyższego), ustalonego na rok 1950 uchwałą Rady Ministrów z dnia 30 maja 1949 r., o kwotę 84.000.000 zł.
14.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Skarbu, Oświaty i Zdrowia.
15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia w Monitorze Polskim z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1958 r.