Skup, przerób i obrót włosiem końskim.

Monitor Polski

M.P.1971.51.330

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 1971 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 22 września 1971 r.
w sprawie skupu, przerobu i obrotu włosiem końskim.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244), § 1 zarządzenia nr 92 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 września 1971 r. w sprawie przekazania Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości uprawnień do wydawania przepisów o skupie, przerobie i obrocie włosiem końskim (Monitor Polski Nr 46, poz. 296), w celu zapewnienia prawidłowego i racjonalnego gospodarowania włosiem końskim zarządza się, co następuje:
Powierza się na zasadzie wyłączności:
1)
skup surowego włosia końskiego zrzeszonym w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" gminnym spółdzielniom "Samopomoc Chłopska", które obowiązane są skupować każdą ilość włosia końskiego,
2)
przerób surowego włosia końskiego w drodze preparowania spółdzielniom wyznaczonym przez Związek Spółdzielni Inwalidów, upoważniony do wykonywania funkcji koordynacji ogólnobranżowej w zakresie produkcji szczotek i pędzli, zwany dalej "Zjednoczeniem Wiodącym".
Gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska", o których mowa w § 1 pkt 1, obowiązane są skupione włosie końskie zbywać wyłącznie spółdzielniom wyznaczonym przez Zjednoczenie Wiodące.
Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" ustalać będzie wielkość planowanego skupu surowego włosia końskiego na każdy rok kalendarzowy w porozumieniu ze Zjednoczeniem Wiodącym.
1.
Spółdzielnie, wyznaczone w trybie § 1 pkt 2 do przerobu w drodze preparowania włosia końskiego, zbywają je:
1)
jednostkom gospodarki uspołecznionej wytwarzającym wyroby z włosia,
2)
hurtowniom zaopatrzenia rzemiosła wskazanym przez Centralny Związek Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu na cele zaopatrzenia rzemieślników szczotkarzy i sitarzy.
2.
Zbywanie włosia na cele zaopatrzenia jednostek, o których mowa w ust. 1, następować będzie w ilościach wydzielonych na te cele w bilansie włosia, sporządzonym przez Zjednoczenie Wiodące.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 września 1955 r. w sprawie obrotu i preparowania włosia końskiego (Monitor Polski Nr 83, poz. 990).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.