Skrócony czas pracy na niektórych stanowiskach pracy w przedsiębiorstwach (zakładach) komunikacji miejskiej.

Monitor Polski

M.P.1963.8.36

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1963 r.

UCHWAŁA Nr 44
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 stycznia 1963 r.
w sprawie skróconego czasu pracy na niektórych stanowiskach pracy w przedsiębiorstwach (zakładach) komunikacji miejskiej.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o skróconym czasie pracy szczególnie uciążliwej lub wykonywanej w szkodliwych warunkach (Dz. U. Nr 20, poz. 174) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Wprowadza się na okres do dnia 31 grudnia 1966 r. skrócony czas pracy w przedsiębiorstwach (zakładach) komunikacji miejskiej na stanowiskach pracy wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do uchwały.
1.
Czas pracy pracowników zatrudnionych dotychczas w pełnym wymiarze lub powyżej 6 godzin dziennie na stanowiskach określonych w § 1 ogranicza się do 6 godzin na dobę i do 36 godzin tygodniowo.
2.
Kierownik przedsiębiorstwa (zakładu) komunikacji miejskiej może w wyjątkowych przypadkach, po każdorazowym uzyskaniu zgody technicznego inspektora pracy Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej i Przemysłu Terenowego, przedłużyć czas pracy ponad 36 godzin tygodniowo do 38 godzin tygodniowo. Praca ponad 36 godzin tygodniowo opłacana będzie według zasad przewidzianych dla wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
3.
Pracownicy zatrudnieni w niedziele otrzymują w zamian wolny dzień w tygodniu, z tym że co trzy tygodnie dzień odpoczynku powinien przypadać w niedzielę.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej i Przemysłu Terenowego przywróci normalny czas pracy na stanowiskach pracy określonych w § 1 po zastosowaniu urządzeń ochronnych lub wprowadzeniu zmian w warunkach produkcyjnych, które usuną występujące szkodliwości dla zdrowia lub szczególną uciążliwość warunków pracy.
Wykonanie przepisów uchwały nie może spowodować zwiększenia zatrudnienia i funduszu płac w resorcie gospodarki komunalnej.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 marca 1963 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ PRAC UPRAWNIAJĄCYCH DO KORZYSTANIA ZE SKRÓCONEGO CZASU PRACY W PRZEDSIĘBIORSTWACH (ZAKŁADACH) KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Lp.Określenie czynnościStanowisko pracy bądź wykonywana praca
1.Odlewanie granulatu ołowianego i Odlewacz granulatu ołowianego
panewekOdlewacz panewek
2.Montowanie akumulatorów ołowianychMonter akumulatorów - przy oczyszczaniu i spawaniu płyt ołowianych, zestawianiu i montowaniu ogniw i baterii akumulatorowych, składaniu zespołów i akumulatorów
3.Demontaż akumulatorów przeznaczonych do naprawy, ładowanie i napełnianie akumulatorówAkumulatorzysta (monter) - przy demontażu akumulatorów przeznaczonych do naprawy, ładowaniu i napełnianiu akumulatorów
4.Malowanie farbami zawierającymi związki ołowiuMalowanie minią urządzeń konstrukcyjnych