Skład i tryb dokonywania wyboru prezydium gromadzkiej rady narodowej oraz tryb podejmowania uchwał i zakres obowiązków i uprawnień członków prezydium.

Monitor Polski

M.P.1954.118.1666

Akt utracił moc
Wersja od: 17 grudnia 1954 r.

UCHWAŁA NR 847
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1954 r.
w sprawie składu i trybu dokonywania wyboru prezydium gromadzkiej rady narodowej oraz w sprawie trybu podejmowania uchwał i zakresu obowiązków i uprawnień członków prezydium.

Na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 11 oraz art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 191) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala, co następuje:
Prezydium gromadzkiej rady narodowej stanowią:
1)
w gromadzkich radach narodowych liczących do 11 radnych - przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz gromadzkiej rady narodowej,
2)
w gromadzkich radach narodowych liczących od 12 do 17 radnych - przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz gromadzkiej rady narodowej oraz dwóch członków prezydium,
3)
w gromadzkich radach narodowych liczących co najmniej 18 radnych - przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz gromadzkiej rady narodowej oraz 3 lub 4 członków prezydium.
W wypadku śmierci, zrzeczenia się mandatu, utraty prawa wybieralności lub odwołania osoby wchodzącej w skład prezydium gromadzka rada narodowa na najbliższej sesji dokonuje wyboru nowego członka prezydium.
Wszystkie osoby wchodzące w skład prezydium są wybierane z grona gromadzkiej rady narodowej. Wyboru dokonuje się kartkami w głosowaniu tajnym w obecności co najmniej połowy liczby członków rady.
Głosować wolno tylko na nazwiska zgłoszonych kandydatów. Zgłaszać kandydatów może każdy członek rady obecny na sesji gromadzkiej rady narodowej.
Rada wybiera w łącznym głosowaniu przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej, jego zastępcę, sekretarza gromadzkiej rady narodowej oraz członków prezydium. Za wybranych uważa się tych kandydatów, którzy uzyskali więcej niż połowę oddanych głosów. Kartki nie wypełnione, jak również głosy oddane na nie zgłoszonych kandydatów, są nieważne.
Obliczenia głosów i stwierdzenia wyników dokonuje komisja w składzie: przewodniczący, sekretarz obrad oraz jeden z radnych wybrany przez radę w jawnym głosowaniu. Wynik wyborów ogłasza przewodniczący bezpośrednio po dokonaniu wyboru.
Z przebiegu wyborów spisuje się osobny protokół. W protokole wymienia się nazwiska zgłoszonych kandydatów, ilość głosów, jaka padła na każdego kandydata, ilość głosów nieważnych oraz wyniki wyborów. Protokół podpisują członkowie komisji. Przewodniczący gromadzkiej rady narodowej przesyła odpis protokołu do prezydium powiatowej rady narodowej w ciągu 3 dni od dokonania wyboru.
Prezydium obejmuje swe funkcje niezwłocznie po ogłoszeniu wyników wyboru.
1.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej działa kolegialnie.
2.
Posiedzenia zwołuje i przewodniczy na nich przewodniczący gromadzkiej rady narodowej lub w razie jego nieobecności zastępca przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej.
3.
Uchwały prezydium mogą być podejmowane przy obecności co najmniej połowy składu prezydium.
4.
Uchwały prezydium zapadają zwykłą większością głosów.
1.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej obowiązane jest załatwiać kolegialnie przede wszystkim następujące sprawy:
1)
zwoływanie sesji gromadzkiej rady narodowej i ustalanie projektu porządku dziennego obrad sesji,
2)
opracowywanie na sesję gromadzkiej rady narodowej sprawozdań z działalności prezydium oraz z działalności podległych radzie przedsiębiorstw, zakładów i instytucji,
3)
przygotowywanie wniosków na sesję gromadzkiej rady narodowej,
4)
rozpatrywanie wniosków komisji gromadzkiej rady narodowej oraz wniosków zgłaszanych na zebraniach wiejskich,
5)
uchwalanie planu pracy prezydium,
6)
dokonywanie podziału pracy między członków prezydium,
7)
ustalanie przekazywanych prezydium powiatowej rady narodowej wniosków do planu gospodarczego w części dotyczącej gromadzkiej rady narodowej,
8)
ustalanie projektu budżetu gromadzkiej rady narodowej,
9)
rozpatrywanie sprawozdań z wykonania budżetu gromadzkiej rady narodowej,
10)
rozpatrywanie sprawozdań z działalności podległych radzie przedsiębiorstw, zakładów i instytucji.
2.
W przypadkach nagłych przewodniczący gromadzkiej rady narodowej wydaje zarządzenia, należące do kolegialnego działania prezydium, z tym że obowiązany jest przedłożyć te zarządzenia na najbliższym posiedzeniu prezydium.
Posiedzenia prezydium gromadzkiej rady narodowej odbywają się co najmniej raz w tygodniu.
1.
Przewodniczący i sekretarz gromadzkiej rady narodowej są stale urzędującymi członkami prezydium.
2.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej może zlecić zastępcy przewodniczącego lub innemu nie urzędującemu stale członkowi czuwanie nad poszczególnymi sprawami.
Sprawy na sesji gromadzkiej rady narodowej referuje przewodniczący gromadzkiej rady narodowej, który może powierzyć referowanie poszczególnych spraw innym osobom wchodzącym w skład prezydium.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.