Ścisłe przestrzeganie przepisów uchwały nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie.

Monitor Polski

M.P.1961.80.339

Akt utracił moc
Wersja od: 23 października 1961 r.

PISMO OKÓLNE Nr 208
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 października 1961 r.
w sprawie ścisłego przestrzegania przepisów uchwały nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie.

Przeprowadzone kontrole w zakładach pracy wykazały, że zakłady pracy nie przestrzegają obowiązujących przepisów w zakresie zwalniania pracowników od pracy zawodowej do pełnienia funkcji społecznych poza zakładem pracy bądź na jego terenie.
Przejawia się to między innymi w:

- delegowaniu do prac społecznych nadmiernej w stosunku do faktycznych potrzeb liczby pracowników,

- znacznym przekraczaniu określonych uchwałą norm i wskaźników dopuszczalnych zwolnień od pracy,

- nieprzestrzeganiu obowiązującego trybu zwalniania od pracy zawodowej,

- tolerowaniu samowolnego przedłużania przez pracowników okresu zwolnienia od pracy zawodowej,

- braku współdziałania dyrektorów (kierowników) zakładów pracy z organizacjami, w których pracownik pełni funkcje społeczne.

Brak nadzoru i nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów przez zakłady pracy, jak i przez zwalnianych od pracy zawodowej pracowników powodują osłabienie dyscypliny, odpowiedzialności za wykonanie zadań zawodowych ciążących na pracownikach oraz narażają zakłady pracy na nieuzasadnione straty.

W związku z powyższym zobowiązuje się:

1)
dyrektorów (kierowników) zakładów pracy do:

- czuwania nad ścisłym przestrzeganiem przepisów uchwały nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1951 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-73, poz. 892 i z 1955 r. Nr 3, poz. 38), a w szczególności nad przestrzeganiem limitów dopuszczalnych zwolnień,

- szczegółowego analizowania przed podjęciem decyzji o zwolnieniu pracowników do prac społecznych skutków zwolnień, zwłaszcza w przypadkach szerszego zasięgu tych zwolnień, oraz do konsultacji z organizacją, w której pracownik ma pełnić funkcje, w celu ustalenia niezbędnej liczby pracowników, którzy mogą być zwolnieni od pracy zawodowej, oraz okresu ich zwolnienia,

- zaprowadzenia ścisłej ewidencji zwolnionych pracowników oraz czasu pracy przeznaczonego na wykonywanie prac społecznych,

- ograniczenia w zakładach pracy do niezbędnych rozmiarów liczby, składu osobowego i czasu trwania odpraw i narad;

2)
ministrów i dyrektorów zjednoczeń (równorzędnych) do roztoczenia nadzoru nad wykonywaniem przez podległe jednostki przepisów niniejszego pisma i wyciągania konsekwencji służbowych w stosunku do winnych nieprzestrzegania obowiązujących przepisów, z tym że przekroczenia limitów dopuszczalnych zwolnień do prac społecznych należy traktować jako naruszenie dyscypliny finansowej.