Ryczałty na pokrycie kosztów przejazdu lekarzy między zakładami społecznymi służby zdrowia.

Monitor Polski

M.P.1954.106.1415

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1954 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 8 listopada 1954 r.
w sprawie ryczałtów na pokrycie kosztów przejazdu lekarzy między zakładami społecznymi służby zdrowia.

Na podstawie § 3 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 października 1954 r. w sprawie uposażenia lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 48, poz. 229) zarządza się, co następuje:
Ryczałt na pokrycie kosztów przejazdu lekarza między zakładami społecznymi służby zdrowia, zwany dalej "ryczałtem", stanowi iloczyn z przemnożenia kosztu jednorazowego przejazdu przez przeciętną liczbę przejazdów w miesiącu.
1.
Przez koszt jednorazowego przejazdu rozumie się koszt przejazdu z zakładu społecznego służby zdrowia, w którym lekarz był zatrudniony bezpośrednio przed dojazdem do zakładu, dokonującego wypłaty ryczałtu.
2.
W przypadku gdy zakład społeczny służby zdrowia, do którego lekarz dojeżdża, jest jego ostatnim miejscem zatrudnienia w danym dniu, koszt jednorazowego przejazdu obejmuje ponadto koszt przejazdu z tego zakładu do miejsca podstawowego zatrudnienia lekarza bądź też do miejsca jego zamieszkania, jeżeli jest ono bliżej położone.
1.
Przy obliczaniu kosztu jednorazowego przejazdu bierze się za podstawę ceny biletów przejazdów publicznymi środkami lokomocji (z wyłączeniem dorożek samochodowych), które w danych warunkach lokalnych zapewniają najmniejszą stratę czasu i podjęcie pracy w godzinach określonych rozkładem zajęć, a jednocześnie są najtańsze.
2.
W przypadku gdy na środki lokomocji, o których mowa w ust. 1, możliwe jest nabycie miesięcznych biletów pracowniczych, ryczałt nie może przekraczać kosztu wykupienia tych biletów.
Wysokość ryczałtu zatwierdza wydział zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, właściwej ze względu na położenie zakładu dokonującego wypłaty.
1.
Ryczałt wypłaca się miesięcznie z dołu.
2.
Ryczałt przysługuje lekarzowi niezależnie od tego, jakimi środkami lokomocji faktycznie się posługuje (np. własnym samochodem).
3.
Ryczałt nie przysługuje lekarzowi, o ile został mu zapewniony bezpłatny środek lokomocji.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1954 r.