§ 3. - Rozwój spółdzielczości inwalidzkiej.

Monitor Polski

M.P.1967.30.141

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1967 r.
§  3.
1.
W celu stworzenia warunków stabilizacji działalności gospodarczej i podstaw specjalizacji spółdzielni inwalidów w wykonywaniu asortymentów wyrobów i rodzajów usług nadających się do wykonywania przez inwalidów, ustala się w załączniku do uchwały wykaz wyrobów i rodzajów usług, które będą wykonywały spółdzielnie inwalidów, jako główni producenci w skali ogólnokrajowej.
2.
Wykaz wyrobów i usług, o których mowa w ust. 1, może być na wniosek Związku Spółdzielni Inwalidów, uzgodniony z odpowiednimi zjednoczeniami wiodącymi, poszerzony o inne wyroby lub rodzaje usług na podstawie zarządzenia właściwego ministra.
3.
Właściwi ministrowie, Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych wydadzą w myśl § 5 ust. 4 uchwały nr 116 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1965 r. o współpracy i koordynacji gospodarczej (Monitor Polski Nr 33, poz. 178) wytyczne dla nadzorowanych zjednoczeń wiodących w zakresie przyspieszenia w spółdzielniach inwalidów rozwoju produkcji, o której mowa w ust. 1 i 2, przy uwzględnieniu zahamowania jej wzrostu w innych przedsiębiorstwach uspołecznionych oraz przesuwania tej produkcji do spółdzielni inwalidów w ramach rekonstrukcji przemysłu.
4.
Związek Spółdzielni Inwalidów rozwinie odpowiednią działalność organizacyjną w zakresie intensywnego rozwoju produkcji, o której mowa w ust. 1 i 2, w rozmiarach zapewniających pełne zaspokojenie potrzeb rynku z zapewnieniem spółdzielniom na ten cel koniecznej pomocy finansowej.
5.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do ustalenia na wniosek wojewódzkiego (okręgowego) związku spółdzielni inwalidów asortymentów produkcji i rodzajów usług o znaczeniu lokalnym, których produkowaniem lub świadczeniem będą się zajmować spółdzielnie inwalidów jako główni producenci na terenie danego województwa.