Rozdział 3 - Przepisy szczególne dla niektórych ministerstw i urzędów centralnych. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat niektórych przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw.

Monitor Polski

M.P.1963.46.227

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1963 r.

Rozdział  3

Przepisy szczególne dla niektórych ministerstw i urzędów centralnych.

§  21.
1.
W Ministerstwie Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Ministerstwie Górnictwa i Energetyki i Ministerstwie Przemysłu Ciężkiego przedsiębiorstwa wielozakładowe dokonują rozliczeń za podległe zakłady działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
2.
W Ministerstwie Przemysłu Spożywczego i Skupu przedsiębiorstwa podległe:
1)
Centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" dokonują rozliczeń za pośrednictwem zjednoczeń wojewódzkich (okręgowych) lub wojewódzkich przedsiębiorstw wielozakładowych, a Centrala "PZZ" i jej podległe wojewódzkie zjednoczenia rozliczają się z budżetem w drodze sumowania zysków i strat podporządkowanych im przedsiębiorstw;
2)
Centrali Przemysłu Mięsnego dokonują rozliczeń za pośrednictwem zjednoczeń wojewódzkich (okręgowych lub wojewódzkich przedsiębiorstw wielozakładowych), natomiast wielooddziałowe przedsiębiorstwa skupu oraz przedsiębiorstwa gospodarki zwierzętami rzeźnymi dokonują rozliczeń za podległe oddziały, działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
3.
W Ministerstwie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego przedsiębiorstwa wielozakładowe (okręgowe zarządy lasów państwowych i rejony przemysłu leśnego) dokonują rozliczeń za podległe zakłady działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
4.
Wymienione w ust. 1-3 przedsiębiorstwa wielozakładowe oraz zjednoczenia wojewódzkie (niższe szczeble zarządu) rozliczają się według zasad i trybu przewidzianych dla zjednoczeń, z tym że przelewanie wpłat i udzielanie dotacji odbywa się zgodnie z ust. 5. Prowadzą one we właściwych terenowo oddziałach banków rachunki pod nazwą "Rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku oraz dotacji podmiotowych".
5.
W razie występowania niższego szczebla zarządu:
1)
część zysku podlegająca wpłacie na rzecz zjednoczenia powinna być przelewana w okresach miesięcznych (bądź kwartalnych) i rocznych przez przedsiębiorstwa wielozakładowe oraz zjednoczenia wojewódzkie w ciągu 2 dni od terminu ustalonego do składania zjednoczeniom zbiorczych sprawozdań finansowych;
2)
dotacje podmiotowe na pokrycie strat oraz dotacje podmiotowe na fundusz rozwoju w zakresie przewidzianym w zarządzeniu powinny być przelewane przez przedsiębiorstwa wielozakładowe oraz zjednoczenia wojewódzkie na rzecz podległych zakładów działających według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego i przedsiębiorstw do dnia 8 każdego miesiąca bądź w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel.
6.
Ustalony w ust. 4 dla przedsiębiorstw wielozakładowych oraz zjednoczeń wojewódzkich tryb rozliczeń może być stosowany również do zgrupowanych w zjednoczeniu przedsiębiorstw prowadzących.
§  22.
1.
W Ministerstwie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Naczelny Zarząd Lasów Państwowych i Zjednoczenie Leśnej Produkcji Niedrzewnej oraz jednostki podległe dokonują rozliczeń za okresy kwartalne (rozliczenia okresowe) i za okres roczny.
2.
Naczelny Zarząd Lasów Państwowych dokonuje rozliczeń według zasad i trybu ustalonych dla zjednoczeń, z uwzględnieniem zmian wynikających z uchwały nr 304.
3.
Naczelny Zarząd Lasów Państwowych oraz jednostki podległe dokonują rozliczeń na podstawie sprawozdań finansowych oraz zatwierdzonych rocznych zadań planowanych, obejmujących okres roku gospodarczego od dnia 1 października do dnia 30 września roku następnego.
4.
Planowany zysk Naczelnego Zarządu Lasów Państwowych i jednostek jemu podległych dzieli się następująco:
1)
wpłata z zysku jednostek samobilansujących wchodzących w skład okręgowych zarządów lasów państwowych (§ 1 ust. 2 pkt 4 uchwały nr 304) – równa się planowanemu zyskowi;
2)
w okręgowych zarządach lasów państwowych i przedsiębiorstwach do zadań szczególnych na:
a)
fundusz rozwoju liczony w określonym procencie od planowanej akumulacji z całokształtu działalności,
b)
wpłatę z zysku;
3)
w Naczelnym Zarządzie Lasów Państwowych na:
a)
fundusz rozwoju,
b)
fundusz rezerwowy,
c)
wpłatę z zysku do budżetu.
5.
Jednostki wymienione w ust. 3 dokonują rozliczeń okresowych na podstawie zysku przyjętego w wysokości szacunkowej przez zastosowanie rocznego planowanego wskaźnika rentowności do wartości sprzedaży produkcji lub usług pomniejszonej o podatek obrotowy zarachowany oraz na podstawie zatwierdzonych zadań planowanych.
§  23.
1.
Odpisów na fundusz rozwoju okręgowe zarządy lasów państwowych i przedsiębiorstwa do zadań szczególnych dokonują raz na rok od faktycznie osiągniętej i zweryfikowanej akumulacji z całokształtu działalności. W razie osiągnięcia akumulacji ponadplanowej odpisy te podlegają degresywnemu zmniejszeniu zgodnie tabelą stanowiącą załącznik do uchwały nr 304.
2.
Jeżeli przy rozliczeniu rocznym okręgowy zarząd lasów państwowych lub przedsiębiorstwo do zadań szczególnych pogorszą akumulację w stosunku do zaplanowanej o 25%, wówczas tracą one prawo do dokonywania odpisów na fundusz rozwoju.
3.
Jednostki organizacyjne lasów państwowych otrzymują dotacje na straty co kwartał w granicach kwot ustalonych w planie techniczno-ekonomicznym na dany rok gospodarczy. Przelew dotacji dla okręgowych zarządów lasów państwowych i przedsiębiorstw do zadań szczególnych następuje do dnia 30 pierwszego miesiąca po kwartale, na który planowane były straty, a dla jednostek samobilansujących – do dnia 15 pierwszego miesiąca po kwartale, na który były planowane straty, bądź w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel.
4.
Jednostki organizacyjne lasów państwowych dokonują rozliczenia otrzymanych dotacji na straty za okresy kwartalne.
5.
W razie przekroczenia przez jednostkę samobilansującą zaplanowanej straty, ponadplanowa dotacja może być udzielona przez okręgowy zarząd lasów państwowych z wpłat innych jednostek samobilansujących lub z dotacji na straty przyznanej przez Naczelny Zarząd Lasów Państwowych po uprzednim przeprowadzeniu szczegółowej analizy przyczyn powstania strat ponadplanowych i ustaleniu środków zmierzających do ich usunięcia.
§  24.
1.
Przy rozliczeniach rocznych w jednostkach samobilansujących wpłatę z zysku stanowi zysk pomniejszony o dodatkowe odpisy na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne załóg.
2.
Przy rozliczeniach rocznych okręgowe zarządy lasów państwowych i przedsiębiorstwa do zadań szczególnych dokonują odpisów na fundusz rozwoju przy zastosowaniu rocznego planowego wskaźnika – od akumulacji z całokształtu działalności wykazanej w zbiorczym sprawozdaniu finansowym, pomniejszonej o sumę zysków nienależnych podległych jednostek. W razie osiągnięcia akumulacji ponadplanowej odpisy na fundusz rozwoju podlegają degresywnemu zmniejszeniu, zgodnie z tabelą stanowiącą załącznik do uchwały nr 304. Pozostała kwota zysku po uwzględnieniu odpisów na fundusz rozwoju i dodatkowych odpisów na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne załóg, powiększona o sumę zysków nienależnych (§ 21 uchwały nr 304) jednostek samobilansujących, stanowi wpłatę z zysku.
3.
Przy rozliczeniach rocznych Naczelny Zarząd Lasów Państwowych, obliczając należne odpisy na fundusz rozwoju, stosuje odpowiednio przepisy ust. 2, a odpisów na fundusz rezerwowy dokonuje przy zastosowaniu planowanego procentu od sumy funduszy rozwoju faktycznie należnych podległym jednostkom. Kwota zysku pozostała po uwzględnieniu odpisów na fundusz rozwoju, rezerwowy i dodatkowych odpisów na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne załóg, powiększona o sumę kwot degresywnego zmniejszenia odpisów na fundusz rozwoju i o kwotę zysku nienależnego (§ 21 ust. 4 uchwały nr 304) – stanowi wpłatę z zysku do budżetu.
4.
Jeżeli w planowanym podziale zysku jednostki samobilansującej nie przewidziano wpłaty z zysku, rozliczenie zaś wykazuje zysk wyższy od przewidzianego w planie rocznym, to dokonuje ona wpłaty tego zysku, z tym że przy rozliczeniu rocznym dokonuje potrącenia na dodatkowy odpis na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne załóg.
5.
Jeżeli jednostka samobilansująca planowała stratę, a faktycznie osiągnęła zysk, dokonuje ona wpłaty tego zysku z uwzględnieniem dodatkowego odpisu na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne załóg, a udzielona dotacja podlega zwrotowi.
6.
Przed dokonaniem przez jednostki samobilansujące i przedsiębiorstwa do zadań szczególnych oraz okręgowe zarządy lasów państwowych (w stosunku do działalności własnej) ostatecznego rozliczenia zysku – podlega on weryfikacji, o której mowa w § 21 uchwały nr 304.
7.
Ilekroć w przepisach zarządzenia dotyczących rozliczeń rocznych jest mowa o dodatkowym odpisie na fundusz zakładowy, to przy rozliczeniach rocznych Naczelnego Zarządu Lasów Państwowych i jednostek organizacyjnych jemu podległych rozumieć należy dodatkowy odpis na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne załóg przewidziany przepisami uchwały nr 84 Rady Ministrów z dnia 3 marca 1960 r. w sprawie finansowania wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (Monitor Polski Nr 33, poz. 162 z późniejszymi zmianami).
§  25.
Centralny Urząd Geologii oraz jednostki podległe dokonują rozliczeń za okresy kwartalne (rozliczenia okresowe) i za okres roczny.
§  26.
1.
W Ministerstwie Rolnictwa przedsiębiorstwa podległe Zjednoczeniu Hodowli Roślin i Nasiennictwa oraz Centrali Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa, których działalnością jest obrót towarowy, dokonują rozliczeń okresowych i rocznych (wstępnych i ostatecznych) na podstawie sprawozdań finansowych obejmujących okres roku gospodarczego od dnia 1 lipca do dnia 30 czerwca roku następnego.
2.
Ministerstwo Rolnictwa dla celów rozliczeń z budżetem dokonuje odrębnego ustalenia wpłat z zysku:
1)
za jednostki rozliczające się według roku kalendarzowego;
2)
za jednostki rozliczające się według roku gospodarczego.
§  27.
W Ministerstwie Górnictwa i Energetyki grupa zjednoczeń i przedsiębiorstw przemysłu węgla kamiennego przedstawia rozliczenia okresowe i roczne Ministerstwu Finansów oraz przelewa wpłaty z zysku na rachunek dochodów budżetowych Ministerstwa Finansów, które dla tej grupy pełni wynikające z zarządzenia funkcje organu finansowego.
§  28.
W sprawach nie unormowanych w tym rozdziale stosuje się odpowiednio pozostałe przepisy zarządzenia.