Rozdział 2 - Rozliczenie strat, dotacji podmiotowych i terminy przelewów. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat niektórych przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw.

Monitor Polski

M.P.1963.46.227

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1963 r.

Rozdział  2

Rozliczenie strat, dotacji podmiotowych i terminy przelewów.

§  15.
1.
Dotacje podmiotowe na pokrycie strat (z wyłączeniem dotacji na fundusz zakładowy) oraz dotacje podmiotowe na fundusze rozwoju i rezerwowy przelewane są co miesiąc w zasadzie w kwotach odpowiadających 1/12 części dotacji planowanych, zatwierdzonych w rocznych zadaniach planowanych, dotacje zaś podmiotowe na fundusz zakładowy przedsiębiorstwa – w wysokości i terminach określonych w § 16 i § 20 pkt 1.
2.
Ministerstwa, grupy oraz zjednoczenia mogą udzielać dotacji w kwotach większych lub mniejszych od wynikających z ust. 1 bądź wstrzymać udzielanie dotacji, jeżeli uzasadnia to stan finansowy bądź wymaga tego sezonowość produkcji i zbytu lub nierównomierny w ciągu roku wzrost środków obrotowych przedsiębiorstw i jednostek rozliczających. W zależności od wykonania planu sprzedaży produkcji lub usług mogą ulec proporcjonalnemu podwyższeniu lub zmniejszeniu dotacje na pokrycie strat. Podwyższenie dotacji ponad planowaną kwotę roczną może nastąpić jedynie w ramach funduszu rezerwowego, po uwzględnieniu kształtowania się faktycznych wyników przedsiębiorstw. O decyzji udzielenia dotacji podmiotowych w kwotach odmiennych, niż to wynika z ust. 1, należy niezwłocznie zawiadomić właściwy organ finansowy.
§  16.
1.
Dotacje, o których mowa w § 15, powinny być przelewane przez:
1)
ministerstwo na rachunek rozliczeń zjednoczeń, grup lub przedsiębiorstw:
a)
dotacje na pokrycie strat oraz na fundusze rozwoju i rezerwowy – do dnia 2 każdego miesiąca bądź w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel,
b)
dotacje na fundusz zakładowy – w terminie 2 dni po zatwierdzeniu kwartalnych odpisów na ten fundusz;
2)
grupy na rachunek rozliczeń zjednoczeń lub przedsiębiorstw wchodzących w skład danej grupy:
a)
dotacje na pokrycie strat oraz na fundusze rozwoju i rezerwowy – do dnia 4 każdego miesiąca bądź w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel,
b)
dotacje na fundusz zakładowy – w terminie 4 dni po zatwierdzeniu kwartalnych odpisów na ten fundusz;
3)
zjednoczenia na rzecz podległych przedsiębiorstw:
a)
dotacje na pokrycie strat oraz na fundusz rozwoju – do dnia 6 każdego miesiąca bądź w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel,
b)
dotacje na fundusz zakładowy – w terminie 6 dni po zatwierdzeniu kwartalnych odpisów na ten fundusz.
2.
Dotacje na fundusz zakładowy na IV kwartał dla ministerstw i zjednoczeń powinny być przelane zaliczkowo do rozliczenia w wysokości różnicy między dotacjami planowanymi na dany rok a przelanymi za trzy kwartały – do dnia 5 grudnia. Rozliczenie dotacji z podległymi jednostkami następuje w trybie i terminach przewidzianych w ust. 1 oraz w § 20. Nie wykorzystane dotacje podlegają zwrotowi do budżetu w terminie 10 dni od terminu składania Ministerstwu Finansów sprawozdań finansowych.
§  17.
Rozliczenie z otrzymanych dotacji następuje w terminach określonych w § 13 ust. 1 i 2.
§  18.
1.
Przy rozliczeniach okresowych podlegają rozliczeniu jedynie dotacje na pokrycie strat i na fundusz zakładowy. Dotacje podmiotowe na fundusze rezerwowy i rozwoju przyjmuje się w wysokości przekazanej zgodnie z § 15.
2.
Jeżeli strata wykazana w miesięcznym sprawozdaniu finansowym jest niższa od dotacji przypadającej za dany okres zgodnie z § 15, należną dotację na pokrycie strat ustala się w wysokości faktycznie poniesionej straty.
3.
Nadpłacone kwoty dotacji na pokrycie strat oraz na fundusz zakładowy podlegają zwrotowi w terminach określonych w § 13 ust. 1 i 2 lub zaliczeniu na poczet dotacji okresu następnego.
4.
Jeżeli strata wykazana w miesięcznym sprawozdaniu finansowym jest wyższa od dotacji przypadającej za dany okres zgodnie z § 15, dodatkowa dotacja może być przyznana w ciągu roku, z uwzględnieniem kształtowania się faktycznych wyników, z funduszu rezerwowego zjednoczenia lub ministerstwa, po przeprowadzeniu analizy przyczyn powstania strat i ustaleniu środków zmierzających do ich usunięcia (§ 53 ust. 2 uchwały).
5.
Jeżeli zamiast straty w miesięcznym sprawozdaniu finansowym wykazany zostanie zysk, wówczas osiągnięty zysk podlega odprowadzeniu na rzecz budżetu bądź nadrzędnej jednostki rozliczającej. Przepis ust. 3 dotyczący dotacji na pokrycie strat ma odpowiednie zastosowanie.
§  19.
1.
Po upływie roku sprawozdawczego dokonuje się rozliczeń z tytułu dotacji podmiotowych na pokrycie strat, na fundusz zakładowy, fundusz rozwoju i fundusz rezerwowy.
2.
Wykazane w rocznych sprawozdaniach finansowych wyniki (strata lub zysk) podlegają w przedsiębiorstwach zweryfikowaniu zgodnie z § 48 uchwały dla celów obliczenia funduszu rozwoju. Przepis § 48 ust. 5 uchwały stosuje się tylko do tych przedsiębiorstw planowo deficytowych, które zamiast planowanej straty osiągnęły zysk; w tym przypadku przepisy § 9 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.
3.
Jeżeli przedsiębiorstwo przy rozliczeniu rocznym wykazuje stratę mniejszą od straty planowanej (§ 1 ust. 1 pkt 3), uzyskuje ono prawo do otrzymania niezależnie od dotacji na pokrycie straty, wykazanej w sprawozdaniu finansowym – dodatkowej dotacji na sfinansowanie dodatkowego odpisu na fundusz rozwoju w związku z polepszeniem wyników z uwzględnieniem zasad degresji, ustalonych w załączonej do uchwały tabeli. Za podstawę do ustalenia dodatkowego odpisu na fundusz rozwoju przyjmuje się sumę stanowiącą 40% polepszenia wyniku, ustalonego na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego, z uwzględnieniem przepisów § 48 uchwały.
4.
Jeżeli jednostka rozliczająca przy rozliczeniu rocznym wykazuje stratę mniejszą od straty planowanej, należną dla tej jednostki dotację na straty i fundusze stanowi kwota należnych dotacji na stratę i fundusze podległych przedsiębiorstw (ust. 3) po wyłączeniu strat i funduszów pokrytych z zysków własnych tych przedsiębiorstw oraz po odliczeniu wpłat z zysku otrzymanych od przedsiębiorstw faktycznie rentownych z tytułu rozliczeń.
5.
Jeżeli przedsiębiorstwo przy rozliczeniu rocznym zamiast straty wykaże zysk, wówczas zysk nie planowany pomniejszony o zysk nienależny po odliczeniu dodatkowych odpisów na fundusz rozwoju według zasad określonych w ust. 3 podlega odprowadzeniu na rachunek rozliczeń bądź do budżetu; dodatkowy odpis na fundusz rozwoju, o którym wyżej mowa, stanowi różnica między funduszem rozwoju planowanym a należnym.
6.
Jeżeli jednostka rozliczająca przy rozliczeniu rocznym zamiast straty wykaże zysk, wówczas zysk nie planowany, po pomniejszeniu o zysk nienależny podległych przedsiębiorstw oraz po odliczeniu dodatkowych odpisów na fundusze nie pokrytych z zysków przedsiębiorstw lub dotacji zjednoczenia, z zachowaniem przepisów ust. 7, podlega odprowadzeniu na rachunek rozliczeń lub do budżetu.
7.
Nadmiernie udzielone dotacje na straty i na fundusz zakładowy przy rozliczeniach, o których mowa w ust. 3-6, podlegają zwrotowi na dochód budżetu bądź na rachunek rozliczeń, z którego dotacja została udzielona, w terminie określonym w § 13 ust. 1, po odliczeniu dodatkowych odpisów przewidzianych w ust. 3 i 5, gdy nie znajdują one pokrycia w zysku ponadplanowym lub otrzymanych dotacjach. Do zysku nienależnego stosuje się odpowiednio przepisy ust. 2 oraz § 9 ust. 4 i 5. Wpłat wynikających z tych rozliczeń dokonuje się w terminach określonych w § 13.
8.
Jeżeli w wyniku ostatecznego rozliczenia rocznego okaże się, że w roku, którego rozliczenie dotyczy, udzielono dotacji na pokrycie strat łącznie z dodatkowym odpisem na fundusz rozwoju, o którym mowa w ust. 3 i 6, w kwocie nie wystarczającej, dodatkowa dotacja może być przyznana z funduszu rezerwowego zjednoczenia lub ministerstwa, po uprzednim przeprowadzeniu, o ile wystąpią straty ponadplanowe, szczegółowej analizy przyczyn powstania strat ponadplanowych i ustaleniu środków zmierzających do ich usunięcia.
§  20.
Odpisy na fundusz zakładowy uwzględnia się:
1)
przy rozliczeniach okresowych i wstępnych rozliczeniach rocznych – w wysokości wnioskowanej przez przedsiębiorstwo w sprawozdaniu z gospodarki funduszem zakładowym; jeżeli w terminie przewidzianym do złożenia rozliczenia okresowego lub wstępnego rozliczenia rocznego przedsiębiorstwo nie obliczyło funduszu zakładowego, odpisy na fundusz zakładowy należy uwzględniać w wysokości kwot faktycznie przelanych na specjalny rachunek bankowy; w rozliczeniach przedstawionych przez przedsiębiorstwa (§ 29 ust. 1) należy omówić, czy odpis na fundusz zakładowy przyjęty został w wysokości wnioskowanej, czy też w wysokości kwot faktycznie przekazanych;
2)
przy ostatecznych rozliczeniach rocznych – w wysokości kwot należnych po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.