Rozdział 1 - Rozliczenie zysków i terminy wpłat. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat niektórych przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw.

Monitor Polski

M.P.1963.46.227

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1963 r.

Rozdział  1

Rozliczenie zysków i terminy wpłat.

§  7.
Planowany zysk w rozumieniu § 1 ust. 1 pkt 3 dzieli się:
1)
w przedsiębiorstwach na:
a)
fundusz rozwoju przedsiębiorstw,
b)
wpłatę z zysku do budżetu;
2)
w jednostkach rozliczających na:
a)
fundusz rozwoju,
b)
fundusz rezerwowy,
c)
wpłatę z zysku do budżetu.
§  8.
1.
Przy rozliczeniach okresowych wpłatę z zysku stanowi taka część zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym (§ 1 ust. 1 pkt 3), jaka wynika z zastosowania do zysku osiągniętego rocznego planowanego procentu wpłat z zysku (§ 1 ust. 1 pkt 5 i § 4 ust. 3).
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy dokonywaniu przez przedsiębiorstwa odpisów na fundusz rozwoju.
3.
Odpisów na fundusz rezerwowy zjednoczeń dokonuje się od faktycznie należnych przedsiębiorstwom odpisów na fundusz rozwoju i w takim procencie, jaki wynika z ustalonych zadań planowanych.
§  9.
1.
Przy rozliczeniach rocznych przedsiębiorstw odpisy na fundusz rozwoju dokonywane są w takich procentach od zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym (§ 1 ust. 1 pkt 3) skorygowanego zgodnie z przepisami § 48 uchwały, jakie ustalone zostały w zatwierdzonych rocznych zadaniach planowanych, z tym że wysokość odpisów na fundusz rozwoju od ponadplanowego zysku podlega degresywnemu zmniejszeniu stosownie do tabeli stanowiącej załącznik do uchwały.
2.
Jeśli przy rozliczeniu rocznym okaże się, że wpływy na fundusz rozwoju pochodzące z innych źródeł niż odpisy z zysku bądź dotacje z budżetu lub jednostki nadrzędnej przekraczają określoną w § 16 ust. 1 i 2 uchwały wysokość funduszu rozwoju planowanego na dany rok – nadwyżka funduszu rozwoju przekraczająca tę wysokość podlega odprowadzeniu na fundusz rezerwowy zjednoczenia.
3.
Należną wpłatę z zysku ustala się w planowanym procencie od tej części zysku, jaka pozostaje po wyłączeniu zysku nienależnego. Wpłata ta podlega zwiększeniu o kwotę degresywnego zmniejszenia odpisów na fundusz rozwoju (ust. 1).
4.
Przedsiębiorstwa planowo rentowne przelewają zysk nienależny do budżetu oraz na fundusz rezerwowy zgodnie z § 48 ust. 5 uchwały. Kwoty zysku nienależnego podlegające przelewowi do budżetu (§ 48 ust. 5 pkt 1 uchwały) przelewane są przez przedsiębiorstwa odrębnie od pozostałych wpłat z zysku za pośrednictwem jednostek rozliczających.
5.
Jeżeli w przedsiębiorstwach planowo rentownych zysk nienależny jest wyższy od zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym przedsiębiorstwa, kwota zysku nienależnego podlegająca przelewowi do budżetu (§ 48 ust. 5 pkt 1 uchwały) nie może być wyższa od zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym. Jeżeli kwota przypadająca na rzecz budżetu będzie niższa od zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym, na fundusz rezerwowy zjednoczenia (§ 48 ust. 5 pkt 2 uchwały) podlega przelewowi kwota stanowiąca pozostałość po odjęciu od zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym kwoty zysku nienależnego podlegającej przelewowi do budżetu.
§  10.
1.
Przy rozliczeniach rocznych jednostek rozliczających odpisy na fundusze rozwoju i rezerwowy dokonywane są od zysku wykazanego w zbiorczym sprawozdaniu finansowym, pomniejszonego o sumę zysków nienależnych (§ 48 uchwały) podległych przedsiębiorstw.
2.
Kwotę odpisów na fundusz rozwoju ustala się w takich procentach od zysku pomniejszonego, jakie wynikają ze stosunku ustalonych w zatwierdzonych rocznych zadaniach planowanych odpisów na fundusze rozwoju do zysku (§ 1 ust. 1 pkt 3).
3.
Kwotę odpisów na fundusz rezerwowy ustala się na podstawie rozliczenia rocznego podległych przedsiębiorstw w planowanym procencie od sumy faktycznych odpisów na fundusze rozwoju tych przedsiębiorstw, zarówno rentownych, jak i deficytowych.
4.
Kwota zysku, pozostała po uwzględnieniu odpisów ustalonych zgodnie z podanymi wyżej przepisami na fundusze rozwoju i rezerwowy oraz po wyłączeniu zysku nienależnego, stanowi wpłatę z zysku, którą powiększa się zgodnie z przepisem § 14 ust. 3 uchwały o sumę kwot degresywnego zmniejszenia przez przedsiębiorstwa odpisów na fundusz rozwoju (§ 9 ust. 1). Wyliczona w ten sposób wysokość wpłaty z zysku nie może być niższa niż to wynika z zastosowania rocznego planowanego wskaźnika wpłat do zysku prawidłowego. Niezależnie od tego podlega przelaniu do budżetu suma wpłat przedsiębiorstw z tytułu zysku nienależnego (§ 9 ust. 3).
5.
Jeżeli wyliczona zgodnie z powyższymi przepisami wpłata z zysku do budżetu z wyłączeniem wpłaty z tytułu zysku nienależnego będzie niższa od ustalonej w zadaniach planowanych na dany rok, jednostka rozliczająca obowiązana jest na zarządzenie właściwego ministra, wydane w porozumieniu z Ministrem Finansów, dokonać ze środków funduszu rezerwowego wpłaty z zysku do budżetu w wysokości 50% różnicy pomiędzy kwotą wpłaty wynikającą z zadań planowanych a kwotą wpłaty wynikającą z rozliczenia.
§  11.
1.
Jeżeli w planowanym podziale zysku przedsiębiorstw nie przewidziano wpłat z zysku do budżetu, natomiast z okresowego sprawozdania finansowego wynika, że osiągnięto zysk wyższy od planowanego rocznego, należną wpłatę z zysku stanowi 75% zysku ponadplanowego. Pozostałe 25% zysku ponadplanowego przeznacza się na fundusz rozwoju przedsiębiorstw. Zasadę powyższą stosuje się odpowiednio przy rozliczeniach rocznych, z tym że odpis na fundusz rozwoju zmniejsza się w myśl przepisu § 14 ust. 3 uchwały, a wpłatę z zysku do budżetu odpowiednio zwiększa się o kwoty degresywnego zmniejszenia funduszu rozwoju przez przedsiębiorstwa.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do jednostek rozliczających.
3.
Udzielone dotacje podmiotowe na fundusze rozwoju i rezerwowy do wysokości zaplanowanej nie podlegają zwrotowi.
§  12.
Odpisy na fundusz zakładowy uwzględnia się:
1)
przy rozliczeniach okresowych i wstępnych rozliczeniach rocznych w wysokości wnioskowanej przez przedsiębiorstwo w sprawozdaniu z gospodarki funduszem zakładowym pod warunkiem równoczesnego dokonania przelewu na specjalny rachunek bankowy; jeżeli w terminie przewidzianym do złożenia rozliczenia okresowego lub wstępnego rozliczenia rocznego przedsiębiorstwo nie obliczyło funduszu zakładowego bądź też jeżeli wprawdzie dokonano obliczenia, ale nie dokonano pełnego przelewu obliczonych kwot funduszu zakładowego na specjalny rachunek bankowy, odpisy na fundusz zakładowy należy uwzględniać w wysokości kwot faktycznie przelanych na ten rachunek; w rozliczeniach przedstawianych przez przedsiębiorstwa (§ 29 ust. 1) należy omówić, czy odpis na fundusz zakładowy przyjęty został w wysokości wnioskowanej z równoczesnym dokonaniem przelewu przez przedsiębiorstwo, czy w wysokości kwot faktycznie przelanych;
2)
przy ostatecznych rozliczeniach rocznych – w wysokości kwot należnych po zatwierdzeniu podziału zysku (sprawozdania finansowego).
§  13.
1.
Część zysku podlegająca wpłacie do budżetu powinna być przelewana w okresach miesięcznych i rocznych przez:
1)
przedsiębiorstwa do budżetu lub na rachunek rozliczeń zjednoczenia, grupy bądź ministerstwa (§ 6 ust. 6) – w ciągu 2 dni od terminu ustalonego do składania sprawozdań finansowych nadrzędnej jednostce rozliczającej;
2)
zjednoczenia do budżetu lub na rachunek rozliczeń grupy bądź ministerstwa (§ 6 ust. 4) – w ciągu 3 dni od terminu ustalonego do składania ministerstwu sprawozdań finansowych;
3)
ministerstwa bądź grupy na rzecz budżetu – w ciągu 3 dni od terminu składania Ministerstwu Finansów sprawozdań finansowych.
2.
Dopłaty z tytułu wpłat z zysku, wynikające ze sprawdzonych w trybie § 29 ust. 2 rozliczeń okresowych i rocznych wstępnych, powinny być dokonane w ciągu 3 dni od daty otrzymania sprawdzonego rozliczenia, a wynikające z rozliczeń rocznych ostatecznych – w ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego i zweryfikowania wyniku.
3.
Nadpłacone kwoty wpłat z zysku, ustalone na podstawie rozliczeń okresowych i rocznych, podlegają zaliczeniu na poczet wpłat okresu następnego lub zwrotowi w terminie 5 dni od daty złożenia odpowiedniego wniosku.
4.
Przy przelewaniu wpłat z zysku należy przesyłać zawiadomienie według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do zarządzenia.
5.
Przy przelewaniu wpłat na poczet rocznego rozliczenia zysku, w razie wystąpienia wpłat z tytułu zysku nienależnego (§ 9 ust. 3 i § 10), należy przedstawiać dodatkowe zawiadomienie również według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  14.
Jednostki rozliczające i przedsiębiorstwa, które dokonują rozliczeń bezpośrednio z budżetem, z wyłączeniem jednostek, o których mowa w § 27, przelewają wpłaty z zysku na rachunek dochodów budżetu centralnego we właściwym organie finansowym.