Rozdział 3 - Przepisy szczególne dla niektórych resortów. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat niektórych przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw w roku 1959.

Monitor Polski

M.P.1959.38.172

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1959 r.

Rozdział  3.

Przepisy szczególne dla niektórych resortów.

§  21.
1.
W Ministerstwie Przemysłu Ciężkiego przedsiębiorstwa wielozakładowe dokonują rozliczeń za podległe zakłady, działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
2.
W Ministerstwie Przemysłu Spożywczego i Skupu przedsiębiorstwa podległe Centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" oraz Centrali Przemysłu Mięsnego dokonują rozliczeń za pośrednictwem zjednoczeń wojewódzkich (okręgowych) lub wojewódzkich przedsiębiorstw wielozakładowych.
3.
W Ministerstwie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego przedsiębiorstwa wielozakładowe (rejony przemysłu leśnego i zarządy lasów państwowych) dokonują rozliczeń za podległe zakłady działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
4.
W Ministerstwie Komunikacji przedsiębiorstwa wielozakładowe (zarządy okręgowe "PKS") dokonują rozliczeń za podległe zakłady działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
5.
Wymienione w ust. 1-4 przedsiębiorstwa wielozakładowe oraz zjednoczenia wojewódzkie (niższe szczeble zarządu) rozliczają się według zasad i trybu przewidzianych dla zjednoczeń i prowadzą we właściwych terenowo oddziałach banków rachunki pod nazwą "Rachunek rozliczeń z tytułu wpłat i zysku oraz dotacji podmiotowych".
6.
W razie występowania niższego szczebla zarządu:
1)
część zysku podlegająca wpłacie na rzecz zjednoczenia powinna być przelewana w okresach miesięcznych i rocznych przez przedsiębiorstwa wielozakładowe oraz zjednoczenia wojewódzkie w ciągu 3 dni od terminu ustalonego do składania zjednoczeniom zbiorczych sprawozdań finansowych;
2)
dotacje podmiotowe na pokrycie strat oraz dotacje podmiotowe na fundusze rozwoju i rezerwowy w zakresie przewidzianym w niniejszym zarządzeniu powinny być przelewane przez przedsiębiorstwa wielozakładowe oraz zjednoczenia wojewódzkie na rzecz podległych zakładów, działających według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego i przedsiębiorstw - do dnia 8 każdego miesiąca bądź w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel.
§  22.
1.
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz podległe mu jednostki dokonują rozliczeń za okresy kwartalne (rozliczenia okresowe) i okres roczny (rozliczenia ostateczne).
2.
W miesiącach nie kończących kwartału jednostki wymienione w ust. 1 dokonują zaliczkowych wpłat miesięcznych na poczet rozliczeń kwartalnych według zasad i trybu ustalonych dla rozliczeń okresowych.
3.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe i przedsiębiorstwa świadczące usługi na rzecz przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz ich jednostki nadrzędne dokonają rozliczeń okresowych (kwartalnych) i rocznych (ostatecznych) oraz zaliczkowych wpłat miesięcznych na podstawie sprawozdań finansowych oraz zatwierdzonych rocznych zadań finansowych, obejmujących okres roku gospodarczego od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca roku następnego.
4.
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych dla celów rozliczenia z budżetem dokonuje odrębnego ustalenia wpłat:
1)
za jednostki rozliczające się według roku kalendarzowego,
2)
za jednostki rozliczające się według roku gospodarczego.
5.
Jednostki, o których mowa w ust. 4 pkt 2, rozliczają się za rok budżetowy 1959:
1)
na podstawie wyników wykazanych w rocznym sprawozdaniu finansowym na dzień 31 marca 1959 r., pomniejszonych o wyniki na dzień 31 grudnia 1958 r.; należną wpłatę z zysku ustala się w wysokości różnicy między kwotą przypadającą z rozliczenia roku gospodarczego a kwotą wpłat z zysku, należną na podstawie wyników na dzień 31 grudnia 1958 r., oraz
2)
na podstawie wyników wykazanych w sprawozdaniu finansowym na dzień 31 grudnia 1959 r.

Jednostki powyższe dokonują odpowiednio rozliczeń okresowych na podstawie wskaźników dotyczących właściwych okresów gospodarczych.

§  23.
1.
W Ministerstwie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Naczelny Zarząd Lasów Państwowych i Centralny Zarząd Leśnej Produkcji Niedrzewnej oraz jednostki podległe dokonują rozliczań za okresy kwartalne (rozliczenia okresowe) i za okres roczny (rozliczenia ostateczne).
2.
Naczelny Zarząd Lasów Państwowych dokonuje rozliczeń według zasad i trybu ustalonych dla zjednoczeń.
3.
Naczelny Zarząd Lasów Państwowych oraz jednostki podległe dokonują rozliczeń na podstawie sprawozdań finansowych oraz zatwierdzonych rocznych zadań planowanych, obejmujących okres roku gospodarczego od dnia 1 października do dnia 30 września następnego roku.
4.
Jednostki wymienione w ust. 3 dokonują rozliczeń okresowych na podstawie zysku przyjętego w wysokości szacunkowej przez zastosowanie rocznego planowanego wskaźnika rentowności do sprzedaży produkcji lub usług, pomniejszonej o podatek obrotowy, oraz na podstawie zatwierdzonych rocznych zadań planowanych.