Rozdział 2 - Rozliczenie strat, dotacji podmiotowych i terminy przelewów. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat niektórych przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw w roku 1959.

Monitor Polski

M.P.1959.38.172

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1959 r.

Rozdział  2.

Rozliczenie strat, dotacji podmiotowych i terminy przelewów.

§  15.
1.
Dotacje podmiotowe na pokrycie strat oraz dotacje podmiotowe na fundusze rozwoju i rezerwowy przelewane są co miesiąc w zasadzie w kwotach odpowiadających 1/12 części dotacji planowanych, zatwierdzonych w rocznych zadaniach planowanych, dotacje zaś podmiotowe na fundusz zakładowy przedsiębiorstwa w wysokości określonej w § 20 ust. 1.
2.
Ministerstwa oraz zjednoczenia mogą udzielać dotacji w kwotach większych lub mniejszych bądź wstrzymać udzielanie dotacji, jeżeli uzasadnia to stan finansowy bądź wymaga tego sezonowość produkcji i zbytu lub nierównomierny w ciągu roku wzrost środków obrotowych jednostek rozliczających się. W zależności od wykonania planu sprzedaży produkcji lub usług mogą ulec proporcjonalnemu podwyższeniu lub zmniejszeniu dotacje na pokrycie strat. Podwyższenie dotacji ponad planowaną kwotę roczną może nastąpić jedynie w ramach funduszu rezerwowego zjednoczenia, po uwzględnieniu kształtowania się faktycznych wyników przedsiębiorstw. Dotacje z budżetu dla ministerstw mogą być udzielane w trybie obowiązujących przepisów budżetowych.
§  16.
Dotacje, o których mowa w § 15, powinny być przelewane przez:
1)
ministerstwo na rzecz zjednoczeń i przedsiębiorstw podległych bezpośrednio ministrowi:
a)
dotacje na pokrycie strat oraz na fundusze rozwoju i rezerwowy - do dnia 2 każdego miesiąca bądź w ciągu 5 dni od daty otrzymania na ten cel środków,
b)
dotacje na fundusz zakładowy - w terminie 2 dni po zatwierdzeniu kwartalnych odpisów na ten fundusz,
2)
zjednoczenie na rzecz podległych przedsiębiorstw:
a)
dotacje na pokrycie strat oraz na fundusz rozwoju - do dnia 5 każdego miesiąca bądź w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel,
b)
dotacje na fundusz zakładowy - w terminie 5 dni po zatwierdzeniu kwartalnych odpisów na ten fundusz.
§  17.
Rozliczenie z otrzymanych dotacji następuje w terminach określonych w § 13 ust. 1 i 2.
§  18.
1.
Przy rozliczeniach okresowych podlegają rozliczeniu jedynie dotacje na pokrycie strat oraz dotacje na fundusz zakładowy. Dotacje podmiotowe na fundusz rezerwowy i rozwoju przyjmuje się w wysokości przekazanej zgodnie z § 15.
2.
Jeżeli strata wykazana w miesięcznym sprawozdaniu finansowym jest niższa od dotacji przypadającej za dany okres zgodnie z § 15, należną dotację na pokrycie strat ustala się w wysokości faktycznie poniesionej straty.
3.
Nadpłacone kwoty dotacji na pokrycie strat po uwzględnieniu dodatkowych odpisów na fundusz zakładowy podlegają zwrotowi w terminach określonych w § 13 ust. 1 i 2 lub zaliczeniu na poczet dotacji okresu następnego.
4.
Jeżeli strata wykazana w miesięcznym sprawozdaniu finansowym jest wyższa od dotacji przypadającej za dany okres zgodnie z § 15, dodatkowa dotacja na pokrycie ponadplanowych i nie planowanych strat może być przyznana przez ministerstwo lub zjednoczenie w ciągu roku, z uwzględnieniem kształtowania się faktycznych wyników, z części dotacji nie wykorzystanych przez inne przedsiębiorstwa lub zjednoczenia, a w ich braku - z funduszu rezerwowego zjednoczenia lub środków ministerstwa, o których mowa w § 29 ust. 4, po przeprowadzeniu szczegółowej analizy przyczyn powstania strat i ustaleniu środków zmierzających do ich usunięcia.
5.
Jeżeli zamiast straty w miesięcznym sprawozdaniu finansowym wykazany zostanie zysk, wówczas osiągnięty zysk po odliczeniu dodatkowych odpisów od zysku nie planowanego na fundusz zakładowy (§ 20 ust. 1) podlega odprowadzeniu na rzecz budżetu bądź jednostki nadrzędnej. Przepisy ust. 3 dotyczące dotacji na pokrycie strat mają odpowiednie zastosowanie.
§  19.
1.
Po upływie roku sprawozdawczego przedsiębiorstwo rozlicza się ze zjednoczeniem z tytułu dotacji podmiotowych na pokrycie strat, na fundusz zakładowy oraz na fundusz rozwoju. Rozliczenia zjednoczeń z ministerstwami oraz ministerstwa z budżetem następują tylko w tych przypadkach, gdy zamiast straty wykazany zostanie zysk.
2.
Wykazane w rocznych sprawozdaniach finansowych wyniki (strata lub zysk) podlegają skorygowaniu zgodnie z § 10 ust. 4 uchwały.
3.
Jeżeli przy rozliczeniu strata jest mniejsza od straty planowanej, nadmiernie udzielona dotacja na pokrycie strat, po uwzględnieniu dodatkowych odpisów na fundusz zakładowy, podlega zwrotowi z uwzględnieniem przepisu § 10 ust. 3 uchwały. Dotacje podmiotowe na fundusz rozwoju i fundusz rezerwowy przyjmuje się w wysokości przekazanej zgodnie z § 15 łącznie z dodatkowymi odpisami, przewidzianymi w § 10 ust. 3 uchwały.
4.
Jeżeli przy rozliczeniu zamiast straty wystąpi zysk, wówczas zysk nie planowany po odliczeniu dodatkowych odpisów na fundusz zakładowy podlega w wysokości 60% odprowadzeniu na rzecz budżetu, pozostałe zaś 40% zysku wpływa na fundusz rozwoju przedsiębiorstwa. Udzielona przedsiębiorstwom dotacja na straty podlega zwrotowi na rachunek rozliczeń zjednoczenia w wysokości 60%. Do dotacji podmiotowych na fundusz rozwoju i fundusz rezerwowy mają zastosowanie przepisy ust. 3.
5.
Jeżeli przy rozliczeniu wystąpi strata wyższa od straty planowanej, dodatkowa dotacja na pokrycie straty nie planowanej może być przyznana na zasadach i w trybie przewidzianych w § 18 ust. 4 bądź w trybie obowiązujących przepisów budżetowych.
6.
Pozostałe po upływie roku na rachunkach rozliczeń zjednoczeń nie wykorzystane dotacje przeznacza się na fundusz rezerwowy tych zjednoczeń, natomiast dotacje niewykorzystane przez ministerstwa do końca roku rozliczeniowego należy przelać do budżetu bądź - za zgodą Ministerstwa Finansów - na rachunek, o którym mowa w § 29 ust. 4, jeżeli zostanie otwarty.
§  20.
1.
Odpisy na fundusz zakładowy uwzględnia się:
1)
przy rozliczeniach okresowych - w wysokości wykazanej w sprawozdaniach finansowych,
2)
przy rozliczeniach ostatecznych - w wysokości kwot należnych po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
2.
Przy rozliczeniach rocznych odpisy na fundusz rozwoju przedsiębiorstwa, w przypadkach przewidzianych w § 10 ust. 3 uchwały, oblicza się zgodnie z przepisami § 9 ust. 3.
3.
Kwoty, o które nieprawidłowo polepszono wyniki (§ 10 ust. 4 uchwały), podlegają odprowadzeniu na zasadach określonych w § 9 ust. 2.