Rozdział 1 - Rozliczenie zysków i terminy wpłat. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat niektórych przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw w roku 1959.

Monitor Polski

M.P.1959.38.172

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1959 r.

Rozdział  1.

Rozliczenie zysków i terminy wpłat.

§  7.
Planowany zysk dzieli się na:
1)
fundusz zakładowy przedsiębiorstw;
2)
fundusz rozwoju przedsiębiorstw;
3)
fundusz rezerwowy zjednoczeń, a jeżeli przedsiębiorstwo bezpośrednio podlega ministrowi - na fundusz rezerwowy ministerstwa;
4)
wpłatę z zysku do budżetu w wysokości zysku planowanego, pomniejszonego o odpisy z zysku, o których mowa w pkt 1-3.
§  8.
1.
Przy rozliczeniach okresowych wpłatę z zysku stanowi taka cześć zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym, jaka wynika z zastosowania do zysku osiągniętego, pomniejszonego o odpisy na fundusz zakładowy (§ 12 pkt 1) rocznego planowanego procentu wpłat z zysku (§ 1 ust. 1 pkt 5 i § 4 ust. 5).
2.
Przepis powyższy stosuje się odpowiednio przy dokonywaniu odpisów na fundusz rozwoju i fundusz rezerwowy zjednoczenia.
§  9.
1.
Przy rozliczeniach ostatecznych przedsiębiorstw odpisy na fundusze rozwoju i rezerwowy dokonywane są w takich procentach od zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym, pomniejszonego o odpisy na fundusz zakładowy (§ 12 pkt 2) oraz skorygowanego zgodnie z przepisami § 7 uchwały, jakie ustalone zostały w zatwierdzonych rocznych zadaniach planowanych. Wysokość tych odpisów podlega jednak degresywnemu zmniejszeniu stosownie do tabeli, stanowiącej załącznik do uchwały, jeżeli zysk wykazany w sprawozdaniu finansowym, pomniejszony i skorygowany w powyższy sposób, przekracza zysk planowany, pomniejszony o planowany odpis na fundusz zakładowy. Kwota zysku pozostała po uwzględnieniu odpisów na fundusz zakładowy oraz odpisów na fundusze rozwoju i rezerwowy oraz po wyłączeniu zysku nieprawidłowego i niezależnego podlega odpowiedniemu przelaniu na rachunek rozliczeń zjednoczenia lub ministerstwa.
2.
Zysk nieprawidłowy oraz niezależny przedsiębiorstwo przelewa według zasad ustalonych w odrębnym zarządzeniu Ministra Finansów.
3.
Odpisy na fundusz rozwoju oraz na fundusz rezerwowy w przypadkach, gdy podlegają one degresywnemu zmniejszeniu (ust. 1), należy ustalać w taki sposób, aby odpisy od zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym, nie były niższe od odpisów, jakieby przysługiwały, gdyby osiągnięto polepszenie wyników w najwyższej wysokości, przewidziane w granicach poprzedniego stopnia skali, podanej w tabeli stanowiącej załącznik do uchwały.
§  10.
1.
Przy rozliczeniach ostatecznych zjednoczeń i ministerstw odpisy na fundusze rozwoju i rezerwowy dokonywane są od zysku wykazanego w zbiorczym sprawozdaniu finansowym, pomniejszonego o odpisy na fundusz zakładowy (§ 12 pkt 2) oraz o sumę zysków nieprawidłowych i niezależnych podległych przedsiębiorstw zgodnie z przepisami § 7 uchwały. Kwoty odpisów na fundusze rozwoju i rezerwowy ustala się w takich procentach od zysku pomniejszonego, jakie wynikają ze stosunku ustalonych w zatwierdzonych rocznych zadaniach planowanych odpisów na fundusz rozwoju oraz na fundusz rezerwowy do zysku pomniejszonego o fundusz zakładowy. Kwota zysku, pozostała po uwzględnieniu odpisów na fundusz zakładowy oraz fundusze rozwoju i rezerwowy oraz po wyłączeniu zysku nieprawidłowego i niezależnego (§ 9 ust. 2), podlega przelewowi przez zjednoczenie na rachunek rozliczeń ministerstwa, a przez ministerstwo - do budżetu.
2.
Ustaloną w trybie ust. 1 wpłatę z zysku powiększa się o sumę wpłat jednostek podległych z tytułu nieprawidłowego i niezależnego zysku (§ 9 ust. 2) oraz o sumę kwot degresywnego zmniejszenia odpisów na fundusze rozwoju i rezerwowy (§ 9 ust. 1).
3.
Kwoty niezależnego i nieprawidłowego zysku przelewane są przez przedsiębiorstwa, zjednoczenia i ministerstwa odrębnie od pozostały wpłat z zysku.
§  11.
Jeżeli w planowanym podziale zysku nie przewidziano wpłaty z zysku, natomiast z rozliczenia ostatecznego wynika, że osiągnięto zysk wyższy od planowanego, należną wpłatę z zysku stanowi 60% zysku ponadplanowego, pomniejszonego o dodatkowe odpisy na fundusz zakładowy; udzielone dotacje podmiotowe na fundusze rozwoju i rezerwowy do wysokości planu nie podlegają zwrotowi. Pozostałe 40% zysku ponadplanowego przeznacza się na fundusz rozwoju przedsiębiorstwa.
§  12.
Odpisy na fundusz zakładowy uwzględniane są:
1)
przy rozliczeniach okresowych - w wysokości kwot przelanych na specjalny rachunek bankowy,
2)
przy rozliczeniach ostatecznych - w wysokości kwot należnych po zatwierdzeniu podziału zysku.
§  13.
1.
Część zysku podlegająca wpłacie do budżetu (na rachunek rozliczeń jednostki nadrzędnej) powinna być przelewana w okresach miesięcznych i rocznych przez:
1)
przedsiębiorstwa na rachunek rozliczeń zjednoczenia oraz przez przedsiębiorstwa podległe bezpośrednio ministrowi na rachunek rozliczeń ministerstwa - w ciągu 2 dni od terminu ustalonego do składania jednostce nadrzędnej sprawozdań finansowych,
2)
zjednoczenia na rachunek rozliczeń ministerstwa - w ciągu 5 dni od terminu ustalonego do składania ministerstwu sprawozdań finansowych,
3)
ministerstwa na rzecz budżetu - w ciągu 3 dni od terminu składania Ministerstwu Finansów sprawozdań finansowych.
2.
Dopłaty z tytułu wpłat z zysku, wynikające ze sprawdzonych w trybie § 24 rozliczeń okresowych, powinny być dokonane w ciągu 5 dni od daty otrzymania sprawdzonego rozliczenia, a wynikające z rozliczeń ostatecznych - w ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
3.
Nadpłacone kwoty wpłat z zysku, ustalone na podstawie rozliczeń okresowych i ostatecznych, podlegają zaliczeniu na poczet wpłat okresu następnego lub też zwrotowi w terminie 5 dni od daty otrzymania odpowiedniego wniosku.
§  14.
1.
Przy przelewaniu wpłat z zysku należy przesyłać zawiadomienia według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 jednostkom wymienionym w tym wzorze.
2.
Przy przelewaniu wpłat na poczet ostatecznego rozliczenia z zysku (§§ 9 i 10) w razie wystąpienia wpłat z tytułu nieprawidłowego i niezależnego zysku należy przesyłać dodatkowe zawiadomienie również według wzoru ustalonego w załączniku nr 1.