Rozdział 1 - Zakres rozliczeń planowych. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych.

Monitor Polski

M.P.1955.21.206

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

Rozdział  I.

Zakres rozliczeń planowych.

§  10.
1.
Planową wpłatę z zysku do budżetu bądź na rzecz jednostek nadrzędnych stanowi suma zysku po odliczeniu z niej kwot odpisów na fundusz zakładowy i na inne cele, przewidziane obowiązującymi przepisami, oraz kwot na sfinansowanie wzrostu własnych środków obrotowych; planowa wpłata nie może jednak stanowić mniej niż 10% zysku planowego.
2.
Planową dotację na sfinansowanie straty ustala się w wysokości straty planowej powiększonej o odpisy na fundusz zakładowy i na inne cele przewidziane obowiązującymi przepisami.
§  11.
1.
Jeżeli na dany kwartał zaplanowano wzrost własnych środków obrotowych, a kwota wydzielona z zysku nie wystarcza w pełni na jego sfinansowanie, wzrost ten, w części nie pokrytej zyskiem, powinien być sfinansowany dotacją.
2.
Jeżeli na dany kwartał zaplanowano zmniejszenie własnych środków obrotowych, wpłata z tego tytułu powinna odpowiadać kwocie zmniejszenia własnych środków obrotowych, skorygowanej o zmianę pasywów stałych.
§  12.
1.
Suma zysków, suma strat, sama odpisów na fundusz zakładowy i na inne cele przewidziane obowiązującymi przepisami, jak również różnice wzrostu i zmniejszenia własnych środków obrotowych, ustalone przez ministerstwo w kwartalnych (operatywnych) zadaniach finansowych dla zarządów centralnych, powinny być zgodne z odpowiednimi zbiorczymi kwotami tych zadań ustalonymi przez Ministerstwo Finansów dla danego ministerstwa.
2.
Przy ustalaniu przez zarządy centralne kwartalnych (operatywnych) zadań finansowych dla przedsiębiorstw przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie, z tym że różnica sumy zysku i sumy strat, ustalona przez zarząd centralny dla przedsiębiorstw, powinna być zgodna z kwotami zysku bądź straty, ustalonymi w tych zadaniach przez ministerstwo dla danego zarządu centralnego.
§  13.
1.
Ustalenie w kwartalnych (operatywnych) zadaniach finansowych normatywu środków obrotowych na poziomie wyższym od wynikającego z planu rocznego normatywu na koniec danego kwartału jest dopuszczalne w przypadku zmian organizacyjnych, zmian cen powodujących konieczność przeceny normatywów oraz zmiany wielkości obrotu w przedsiębiorstwach obrotu towarowego. W innych przypadkach podwyższenie normatywu w stosunku do planu rocznego może nastąpić jedynie za zgodą Ministra Finansów.
2.
Jeżeli normatyw na dany kwartał ustalony został w kwartalnych (operatywnych) zadaniach finansowych w sumie innej niż normatyw ustalony na dany kwartał w planie rocznym, ministerstwa zobowiązane są ustalić dla zarządów centralnych normatyw na koniec okresu planowanego kwartału, w którym wprowadzono zmiany, i podać go do wiadomości centrali właściwego banku na formularzu według wzoru ustalonego w załączniku nr 3. Analogiczny obowiązek ciąży na zarządach centralnych w stosunku do przedsiębiorstw, z tym że zgłoszenia według wzoru ustalonego w załączniku nr 3 należy przesłać do właściwych oddziałów banku.
§  14.
1.
W kwartalnych (operatywnych) zadaniach finansowych na dany kwartał nie mogą być uwzględnione poprawki dotyczące poprzednich kwartałów.
2.
Zatwierdzone na dany kwartał zadania finansowe nie mogą ulegać zmianie w ciągu tego kwartału.
3.
Za zgodą Ministra Finansów mogą być stosowane odstępstwa od zasad wymienionych w ust. 1 i 2.