Rozdział 1 - Rodzaje rozliczeń i ich zakres. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych.

Monitor Polski

M.P.1955.21.206

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

Rozdział  I.

Rodzaje rozliczeń i ich zakres.

§  1.
Rozliczenia obejmują:
1)
wpłaty z tytułu:
a)
zysków,
b)
nadwyżki własnych środków obrotowych na początek roku,
c)
zmniejszenia własnych środków obrotowych w ciągu roku,
2)
dotacje udzielane na sfinansowanie:
a)
strat,
b)
niedoboru własnych środków obrotowych na początek roku,
c)
wzrostu własnych środków obrotowych w ciągu roku.
§  2.
1.
Rozróżnia się:
1)
planowe rozliczenia kwartalne (z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych);
2)
wynikowe rozliczenia kwartalne (z tytułu zysków i strat);
3)
wynikowe rozliczenia roczne (z tytułu zysków oraz nadwyżek i niedoborów własnych środków obrotowych na początek roku).
2.
Planowych rozliczeń kwartalnych dokonuje się za dany kwartał. Wynikowych rozliczeń kwartalnych dokonuje się za okres od początku roku do końca danego kwartału, z wyjątkiem przypadku określonego w § 19 ust. 13. Po upływie czwartego kwartału wynikowego rozliczenia kwartalnego nie dokonuje się, natomiast przeprowadza się wynikowe rozliczenie roczne.
3.
Planowe rozliczenia kwartalne ustala się w zatwierdzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami kwartalnych (operatywnych) zadaniach finansowych. Wynikowe rozliczenia kwartalne i roczne ustala się na podstawie bilansów księgowych kwartalnych bądź rocznych.
4.
Ministerstwa i urzędy centralne, zwane w dalszym ciągu "ministerstwami", ustalają rozliczenia z budżetem oraz przelewy między zarządami centralnymi i jednostkami równorzędnymi, zwanymi w dalszym ciągu "zarządami centralnymi". Przez jednostki równorzędne rozumie się również przedsiębiorstwa państwowe podległe bezpośrednio ministrowi bądź kierownikowi urzędu centralnego oraz grupy przedsiębiorstw, o których mowa w § 6 ust. 2. Zarządy centralne dokonują rozliczeń z innymi zarządami centralnymi oraz z budżetem na podstawie zleceń przelewów (§ 5). Przedsiębiorstwa państwowe podporządkowane zarządom centralnym dokonują rozliczeń z tymi zarządami. Przez przedsiębiorstwa państwowe, zwane w dalszym ciągu "przedsiębiorstwami", rozumie się przedsiębiorstwa działające według zasad rozrachunku gospodarczego oraz zakłady działające według zasad wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego.
§  3.
1.
Podstawę do rozliczeń ministerstw stanowi:
1)
w zakresie kwartalnych rozliczeń planowych:
a)
z tytułu zysków - suma zysków zarządów centralnych planowo-rentownych; z sumy zysków tych zarządów pokrywa się planowy wzrost własnych środków obrotowych ministerstwa z zachowaniem przepisów § 10;
b)
z tytułu strat - suma strat zarządów centralnych planowo-deficytowych;
c)
z tytułu wzrostu i zmniejszenia własnych środków obrotowych w ciągu roku - różnica sum wzrostów i zmniejszeń własnych środków obrotowych wszystkich zarządów centralnych;
2)
w zakresie rozliczeń kwartalnych wynikowych:
a)
z tytułu zysków - suma zysków zarządów centralnych faktycznie rentownych;
b)
z tytułu strat - suma strat zarządów centralnych faktycznie deficytowych;
3)
w zakresie rozliczeń rocznych wynikowych:
a)
z tytułu zysków - sama zysków zarządów centralnych faktycznie rentownych;
b)
z tytułu nadwyżek i niedoborów środków obrotowych na początek roku - różnica kwot nadwyżek i niedoborów środków obrotowych wszystkich zarządów centralnych.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Oświaty, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej, Ministerstwa Gospodarki Komunalnej, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Głównego Komitetu Kultury fizycznej w zakresie wszystkich przedsiębiorstw oraz wszystkich ministerstw w zakresie przedsiębiorstw nie objętych działem 1 klasyfikacji budżetowej.
3.
Podstawę rozliczeń ministerstw w przypadkach, o których mowa w ust. 2, zarówno przy rozliczeniach planowych, jak i wynikowych, stanowi suma kwot rozliczeń poszczególnych zarządów centralnych.
4.
Podstawę dla rozliczeń zarządów centralnych, zarówno przy rozliczeniach planowych, jak i wynikowych, stanowi:
1)
z tytułu zysków lub strat - różnica zysków i strat podporządkowanych przedsiębiorstw;
2)
z tytułu wzrostu i zmniejszenia własnych środków obrotowych w ciągu roku - różnica sum wzrostów i zmniejszeń własnych środków obrotowych podporządkowanych przedsiębiorstw;
3)
z tytułu nadwyżek lub niedoborów własnych środków obrotowych na początek roku - kwota nadwyżek lub niedoborów własnych środków obrotowych ustalona na podstawie zbiorczego bilansu.
5.
Podstawę dla rozliczeń przedsiębiorstw, zarówno przy rozliczeniach planowych, jak i wynikowych, stanowi:
1)
z tytułu zysków lub strat - zysk lub strata przedsiębiorstwa;
2)
z tytułu wzrostu lub zmniejszenia własnych środków obrotowych w ciągu roku - wzrost lub zmniejszenie własnych środków obrotowych przedsiębiorstwa;
3)
z tytułu nadwyżek i niedoborów własnych środków obrotowych na początek roku - kwota nadwyżek lub niedoborów własnych środków obrotowych, ustalona na podstawie bilansu przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
W planowych rozliczeniach kwartalnych:
1)
zyskiem lub stratą podlegającymi rozliczeniu jest zysk lub strata wynikające z kwartalnych (operatywnych) zadań finansowych;
2)
planowym wzrostem lub planowym zmniejszeniem własnych i zrównanych z własnymi środków obrotowych podlegającymi rozliczeniu jest wynikająca z kwartalnych (operatywnych) zadań finansowych różnica wartości normatywu w części podlegającej sfinansowaniu własnymi środkami obrotowymi na początek i koniec okresu rozliczeniowego, powiększona lub pomniejszona o planową zmianę stanu pasywów stałych oraz pomniejszona o kwotę pierwszego wyposażenia w przedmioty nietrwałe w wysokości ustalonej w planie sfinansowania inwestycji;
3)
niedoborem bądź nadwyżką własnych środków obrotowych na początek roku podlegającymi rozliczeniu jest różnica między sumą własnych i zrównanych z własnymi środków obrotowych a normatywem na początek roku w części podlegającej sfinansowaniu własnymi środkami obrotowymi, powiększona lub pomniejszona o różnicę miedzy należnymi zgodnie z obowiązującymi przepisami a faktycznymi (lub przewidywanymi) wpłatami z zysku, odpisami na fundusz zakładowy i innymi odpisami za rok poprzedni.
2.
W rozliczeniach wynikowych zyskiem lub stratą podlegającymi rozliczeniu jest zysk lub strata wynikające z bilansu księgowego.
3.
Dla obliczenia sumy własnych i zrównanych z własnymi środków obrotowych przyjmuje się w każdym przypadku pasywa stałe w wysokości ustalonej w planie.
4.
Przy ustalaniu niedoboru bądź nadwyżek środków obrotowych na początek roku wykazuje się odrębnie niedobory z tytułu pogorszenia wyników (osiągnięcia zysku mniejszego od planowanego w części przeznaczonej na sfinansowanie wzrostu własnych środków obrotowych, poniesienia strat ponadplanowych i nie planowanych), odrębnie niedobory z tytułu unieruchomienia środków obrotowych w nielegalnych inwestycjach, odrębnie zaś niedobory z innych przyczyn.