Rozgraniczenie przemysłu fabrycznego i rzemieślniczego.

Monitor Polski

M.P.1949.A-86.1067

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 1949 r.

OKÓLNIK
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 7 listopada 1949 r.
w sprawie rozgraniczenia przemysłu fabrycznego i rzemieślniczego.

Celem ujednolicenia praktyki władz przemysłowych wojewódzkich, działających w trybie art. 143 prawa przemysłowego, w wypadkach wątpliwych czy dane przedsiębiorstwo uważać należy za przemysł rzemieślniczy czy fabryczny, ustala się w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej, co następuje:
1)
W postępowaniu wyjaśniającym należy mieć na uwadze całokształt ustalonych okoliczności faktycznych, w szczególności: warunki, rodzaj i sposób produkcji, wysokość obrotu i stosunek wartości materiałów i surowców zużytych przy produkcji do kosztów robocizny, stosunek zatrudnionych rzemieślników do ogólnej ilości pracowników i osobisty udział właściciela w pracy przedsiębiorstwa.
2)
W młynarstwie za przedsiębiorstwa rzemieślnicze uważa się jedynie wiatraki bez względu na zdolność produkcyjną oraz na napęd, jakim są poruszane.
3)
W dziewiarstwie za przedsiębiorstwa rzemieślnicze należy uważać te przedsiębiorstwa, które posługują się wyłącznie pracą ręczną, bez użycia maszyn.
4)
W tkactwie za przedsiębiorstwa rzemieślnicze należy uważać te przedsiębiorstwa, które posiadają najwyżej 2 krosna ręczne.
5)
W hafciarstwie przedsiębiorstwo uważa się za rzemieślnicze, gdy:
a)
hafciarstwo jest wykonywane ręcznie,
b)
" " " na maszynach hafciarskich pojedynczych, o jednej głowie.
6)
W poligrafii za przedsiębiorstwa rzemieślnicze uważa się drukarnie posiadające 2 pedały bez samonakładaczy.
7)
W przedsiębiorstwach sezonowych (budowlano-instalacyjnych) za przedsiębiorstwa rzemieślnicze uważa się te, w których przeciętna zatrudnienia w ciągu 12 poprzedzających miesięcy nie przekroczyła 15 pracowników, zatrudnionych przy pracach przygotowawczych i na budowie, nie wliczając w to uczniów (terminatorów).
8)
W innych branżach za przedsiębiorstwa rzemieślnicze należy uważać te, które:
a)
nie są w pełni bądź to zmechanizowane bądź też zautomatyzowane, albo
b)
o ile przeciętna zdolność zatrudnienia przy produkcji nie przekracza 10 pracowników. Uczniów (terminatorów) nie wlicza się do liczby pracowników.
9)
Za przedsiębiorstwa rzemieślnicze bez względu na inne kryteria uważa się:
a)
kapelusznictwo damskie,
b)
fotografowanie,
c)
fryzjerstwo wszystkich specjalności,
d)
krawiectwo miarowe damskie (ciężkie i lekkie),
e)
" " męskie (cywilne i mundurowe),
f)
tapicerstwo,
g)
zegarmistrzowstwo,
h)
jubilerstwo i szlifowanie drogich kamieni,
i)
szewstwo (wyrób ręczny),
j)
kowalstwo.
10)
W postępowaniu wyjaśniającym winny być wysłuchane wszystkie władze i instytucje, wyliczone w art. 143 prawa przemysłowego.
11)
Prawo odwołania posiadają również izby przemysłowo-handlowe względnie izby rzemieślnicze, jako zainteresowane kompetencyjnie.
12)
Instancją odwoławczą jest minister właściwy ze względu na rodzaj przemysłu.
13)
Odpisy orzeczeń ostatecznych należy doręczyć właściwej izbie przemysłowo-handlowej i izbie rzemieślniczej celem dokonania wpisu względnie skreślenia w odpowiednich rejestrach (art. 136 prawa przemysłowego).
14)
Tracą moc obowiązującą okólniki Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 28.III. 1947 r. Nr 14, z dnia 13.III. 1948 r. Nr 1 i z dnia 21.I. 1949 r. Nr 1 - o rozgraniczeniu przemysłu fabrycznego i rzemieślniczego,