Rodzaje stanowisk w Państwowym Instytucie Hydrologiczno - Meteorologicznym, na których pracownicy pomocniczy naukowo-techniczni wykonują prace o charakterze ściśle związanym z nauką.

Monitor Polski

M.P.1951.A-23.292

Akt utracił moc
Wersja od: 21 marca 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI
z dnia 19 lutego 1951 r.
w sprawie rodzajów stanowisk w Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym, na których pracownicy pomocniczy naukowo-techniczni wykonują prace o charakterze ściśle związanym z nauką.

Na podstawie § 23 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego, zasad zaszeregowania do grup uposażenia i dodatków do uposażenia pracowników nauki (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 84) zarządza się, co następuje:
Stanowiska w Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym, wymienione w załączonym do niniejszego zarządzenia wykazie, są stanowiskami, na których pracownicy pomocniczy naukowo-techniczni wykonują prace o charakterze ściśle związanym z nauką.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ STANOWISK W PAŃSTWOWYM INSTYTUCIE HYDROLOGICZNO-METEOROLOGICZNYM, NA KTÓRYCH PRACOWNICY POMOCNICZY NAUKOWO-TECHNICZNI WYKONUJĄ PRACE O CHARAKTERZE ŚCIŚLE ZWIĄZANYM Z NAUKĄ

LPi. StanowiskoWarunki, którym powinni odpowiadać pracownicy pomocniczy naukowo-techniczni.
1.Instruktor technicznyPracownik stale zatrudniony w Instytucie o specjalnych kwalifikacjach fachowych i dużej praktyce zawodowej, przeprowadzający kontrolę prac i instruowanie stacyj jako podstawowych jednostek terenowych Instytutu prowadzących pomiary i obserwacje, potrzebne do badań naukowych i doświadczalnych.
2.KonstruktorPracownik stale zatrudniony w Instytucie o specjalnych kwalifikacjach fachowych, wykonujący pod nadzorem i bezpośrednio kierujący budową laboratoryjnych modeli (aerodynamicznych, hydrodynamicznych itd.) oraz prototypów nowych przyrządów fmeteorrjo-gicznych, hydrologicznych, oceanograficznych itd.), potrzebnych do badań naukowych i doświadczalnych.
3.Mechanik precyzyjny (radiotechnik) Pracownik o specjalnych kwalifikacjach zawodowych, czynny stale w Instytucie, który na zlecenie swych przełożonych wykonuje samodzielnie aparaturę lub przyrządy (bądź przeprowadzający również naprawę tych przyrządów), potrzebne do badań naukowych i doświadczalnych.
4.Technik-laborant (technik hydrologiczny technik meteorologiczny, technik-kartograf, teleoperator, radiooperator) Pracownik stale zatrudniony w Instytucie o specjalnych kwalifikacjach fachowych:
a)samodzielnie prowadzący analizy chemiczne, wymagające zupełnego opanowania metod chemii analitycznej;
b)samodzielnie prowadzący prace związane z montowaniem, regulacją i cechowaniem specjalnych przyrządów meteorologicznych, hydrologicznych, oceanograficznych, radiotechnicznych itd.;
c)prowadzący prace pomiarowe i obserwacyjne oraz wykonujący wszelkiego rodzaju mapy pogody (wraz
z ich analizą), obliczenia z zakresu meteorologii, klimatologii, hydrologii i oceanografii;
d)wykonujący prace z zakresu kartografii ze szczególnym uwzględnieniem kartografii morskiej oraz kierujący pracami kreślarzy (korektorów) ;
e)czuwający nad funkcjonowaniem urządzeń radiokomunikacyjnych przeprowadzający odbiór nadsłuchowy i automatyczny sygnałów, wysyłanych przez radiosondy, oraz prowadzący odbiór i przekazywanie danych meteorologicznych potrzebnych do prac naukowych, doświadczalnych i usługowych Instytutu.
5.Laborant (obserwator meteorologiczny, obserwator hydrologiczny, rachmistrz techniczny) Pracownik stale zatrudniony w Instytucie który:
a)jest technicznie pomocny przy pracach badawczych, doświadczalnych itd., prowadzonych przez pracowników naukowych jednostek organizacyjnych Instytutu;
b)wykonuje wszelkie pomiary i obserwacje meteorologiczne, hydrologiczne, oceanograficzne itd., potrzebne do badań naukowych i doświadczalnych;
c)wykonuje wszelkie pomocnicze obliczenia nie wymagające znajomości specjalnych metod rachunkowych i sprawdza wyniki obserwacji meteorologicznych i hydrologicznych, potrzebne do badań naukowych i doświadczalnych.
6.Kreślarz (wnosząca, korektor map) Pracownik stale zatrudniony w Instytucie, wykonujący wszelkiego rodzaju prace kreślarskie, sporządzający na podstawie danych zawartych w depeszach meteorologicznych mapy pogody bądź też uaktualniający (korygujący) mapy morskie, niezbędne do prac naukowych i doświadczalnych Instytutu.