Rejestracja, znakowanie i magazynowanie skór wyprawionych lub wygarbowanych i obrót skórami.

Monitor Polski

M.P.1946.129.238

Akt utracił moc
Wersja od: 22 listopada 1946 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU
z dnia 6 listopada 1946 r.
w sprawie rejestracji, znakowania i magazynowania skór wyprawionych lub wygarbowanych i obrotu skórami.

Na podstawie art. 3 i 4 dekretu z dnia 19 września 1946 r. o obrocie skórami (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 281) zarządza się co następuje:
Artykuły powołane w zarządzeniu niniejszym bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dn. 19.IX.1946 r. o obrocie skórami (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 281).
Obowiązek rejestracji skór, wymienionych w art. 3, winien być dopełniony w powiatowej władzy administracji ogólnej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania posiadacza skór lub siedziby w przypadku, gdy posiadaczem skór jest osoba prawna.
Rejestracji dokonywa się przez złożenie wypełnionej deklaracji, według wzoru, stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia. Deklaracja winna być wypełniona w czterech egzemplarzach, z których jeden, poświadczony przez władzę powiatową administracji ogólnej, zostaje wydany posiadaczowi skór i stanowi dowód wykonania obowiązku rejestracji.

Dwa egzemplarze deklaracji zostaną przesłane, zgodnie z § 4 Centrali Zbytu Przemysłu Skórzanego, a jeden egzemplarz pozostaje w aktach władzy administracji ogólnej.

Po upływie zakreślonego art. 3 dekretu czasokresu rejestracji powiatowe władze administracji ogólnej sporządzą zestawienie ilości dokonanych rejestracyj i wraz z dwoma egzemplarzami deklaracyj prześlą w terminie siedmiodniowym Centrali Zbytu Przemysłu Skórzanego.
Skóry zarejestrowane lub nie podlegające, z uwagi na ich ilość, obowiązkowi rejestracji mogą być przedmiotem wolnego obrotu w terminie 3-ch miesięcy od dnia wejścia w życie dekretu z dn. 19 września 1946 r. o obrocie skórami.

Po upływie powyższego terminu przedmiotem obrotu mogą być jedynie skóry, oznakowane przez Centralę Zbytu Przemysłu Skórzanego. Skóry bez takiego oznakowania w ilościach nieprzekraczających 5 kg skóry twardej i dwóch m. kw. skóry miękkiej, mogą być przedmiotem zużycia w granicach własnych potrzeb posiadacza i jego rodziny.

Skóry wyprawione lub wygarbowane, wymienione w art. 1 ust. 8, winny być oznakowane na mizdrze przez zakład wyprawiający lub garbujący skóry stemplem oznaczającym ten zakład, miejsce i czas produkcji oraz rozmiary skóry.
Centrala Zbytu Przemysłu Skórzanego winna skóry wyprawione lub wygarbowane, przeznaczone do obrotu oznakować ponadto na mizdrze w sposób następujący:
a)
skóry podeszwowe, branzlowe, pasowe, roślinne, pasowe chromowe, surowcowe i pergaminowe na całej powierzchni stemplem taśmowym na krzyż, farbą trwałą, niezmywalną,
b)
skóry blankowe, juchtowe i wierzchnie - kilku odciskami stempla po całej powierzchni również farbą o powyższych właściwościach.
Skóry wyprawione lub wygarbowane, rozdzielone w miarę możności według rodzajów i gatunków, winny być magazynowane w miejscach suchych, przewiewnych, nie narażających skóry na niszczenie.
Sprzedaż skór wyprawionych lub wygarbowanych odbywać się będzie na podstawie rozdzielników Ministra Przemysłu.

Minister Przemysłu określi ilość skóry przeznaczonej do obrotu i wyznaczy kontyngenty, jakie mają być przydzielone instytucjom przez siebie wskazanym dla dalszego rozprowadzenia między ludnością.

Ceny zakupu i sprzedaży skór wyprawionych lub wygarbowanych będą ustalone przez Ministra Przemysłu i opublikowane w Monitorze Polskim.
Osoby zajmujące się obrotem skórami wyprawionymi lub wygarbowanymi winny posiadać dowód, stwierdzający nabycie tych skór, wystawiony przez Centralę Zbytu Przemysłu Skórzanego lub instytucje wymienione w § 9.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

DEKLARACJA

do rejestracji skór wyprawionych lub wygarbowanych.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 19 września 1946 r. o obrocie skórami (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 281) zgłaszam do rejestracji posiadane skóry:

1)
nazwisko i imię posiadacza ..........
2)
miejsce zamieszkania lub siedziba ..........
3)
zawód ..........
4)
miejsce magazynowania skór ..........
5)
oznaczenie skóry i ilość ..........
Oznaczenie skórypodeszwowabranzlowapasowablankowajuchtowawierzchniainne
Ilość w kg. lub w m2

6)

Data i miejsce rejestracji ..........

Podpis posiadacza ..........

Starostwo powiatowe (Grodzkie) w .......... stwierdza, że deklaracja niniejsza została złożona w dniu ..........

M. P. (-) ..........