Rejestracja pojazdów samochodowych, których używanie wymaga etatu samochodowego.

Monitor Polski

M.P.1952.A-69.1050

Akt utracił moc
Wersja od: 21 sierpnia 1952 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 12 lipca 1952 r.
w sprawie rejestracji pojazdów samochodowych, których używanie wymaga etatu samochodowego.

Na podstawie § 5 ust. 3 uchwały Nr 104 Prezydium Rządu z dnia 1 marca 1952 r. w sprawie trybu rozdzielnictwa pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr A-23, poz. 297) zarządza się, co następuje:
Pojazdy samochodowe:
1)
parku samochodowego administracji państwowej (władz, urzędów i instytucji państwowych itp., wchodzących do budżetu Państwa);
2)
parku samochodowego organizacji społecznych, dotowanych ze Skarbu Państwa;
3)
samochody osobowe i motocykle parku samochodowego gospodarki narodowej (przedsiębiorstw państwowych, instytucji i przedsiębiorstw spółdzielczych oraz central spółdzielczo-państwowych, z wyjątkiem pojazdów samochodowych, przeznaczonych do transportu publicznego)

- mogą być dopuszczone do ruchu po zarejestrowaniu ich przez prezydium właściwej rady narodowej na jednostkę, której przydzielono odpowiednie etaty samochodowe.

1.
Ministerstwa (urzędy centralne) i centralne instytucje społeczne:
1)
zawiadamiają pisemnie podległe sobie jednostki o przydzielonych im etatach samochodowych (§ 1),
2)
zawiadamiają prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi), właściwe ze względu na miejsce stałego postoju pojazdów, oraz Ministerstwo Transportu Drogowego i Lotniczego o etatach samochodowych, przydzielonych podległym sobie jednostkom na terenie poszczególnych województw;

zawiadomień tych dokonują przez przesłanie wykazów, sporządzonych i wypełnionych na formularzach według wzoru, stanowiącego załącznik do niniejszej instrukcji.

2.
Ministerstwa (urzędy centralne) i centralne instytucje społeczne zawiadamiają podległe sobie jednostki (ust. 1 pkt 1), a także prezydia rad narodowych (ust. 1 pkt 2) o wszelkich zmianach etatów, zatwierdzonych przez Państwową Komisję Etatów, stosując tryb zawiadamiania, przewidziany w ust. 1.
1.
Prezydium rady narodowej (§ 2 ust. 1 pkt 2) po otrzymaniu wykazu przydzielonych etatów samochodowych dla poszczególnych jednostek sprawdzi, czy stan ilościowy i rodzaje pojazdów, dotychczas zarejestrowanych na poszczególne jednostki organizacyjne, odpowiadają przydzielonym etatom.
2.
W przypadkach gdy rejestrację pojazdów przeprowadzają prezydia rad narodowych w miastach stanowiących powiaty, prezydium wojewódzkiej rady narodowej sporządzi odpowiedni wyciąg z otrzymanego wykazu i prześle zainteresowanemu prezydium miejskiej rady na rodowej, które postąpi w sposób określony w ust. 1.
3.
W razie stwierdzenia, że stan ilościowy poszczególnych rodzajów zarejestrowanych pojazdów przewyższa ilość przydzielonych etatów dla danej jednostki, prezydium rady narodowej unieważni rejestrację i odbierze tablice i dowód rejestracyjny pojazdu nie posiadającego etatu.
Odpowiedzialnym za przestrzeganie postanowień niniejszej instrukcji jest kierownik oddziału przewozów w wydziale komunikacji drogowej prezydium rady narodowej, które dokonuje rejestracji pojazdów samochodowych.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

....................................................................

(nazwa ministerstwa, urzędu centralnego,

centrali instytucji społecznej)

Wykaz etatów samochodowych na terenie województwa .................... na 19... r.

Lp.Pełna nazwa jednostki służbowejDokładny adres jednostki (miejscowość, powiat, województwo)Etatu na pojazdy samochodoweUwagi
osobowemotocykleciężarowe