Rozdział 5 - Tryb realizacji zadań Najwyższej Izby Kontroli. - Regulamin Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Monitor Polski

M.P.1980.29.164 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 12 listopada 1985 r.

Rozdział  5.

Tryb realizacji zadań Najwyższej Izby Kontroli.

Zadania Najwyższej Izby Kontroli wobec Sejmu realizowane są w trybie określonym w dalszych przepisach niniejszego rozdziału.

1.
Przedkładane Sejmowi przez Najwyższą Izbę Kontroli:
1)
uwagi do sprawozdania Rady Ministrów z wykonania narodowego planu społeczno-gospodarczego i analizę wykonania budżetu Państwa,
2)
okresowe plany pracy,
3)
sprawozdania z wyników kontroli zleconych przez Sejm lub Radę Państwa oraz przeprowadzonych na wniosek Prezesa Rady Ministrów, a także informacje o wynikach innych kontroli,
4)
wnioski w sprawie rozpatrzenia przez Sejm lub jego organy określonych problemów społeczno-gospodarczych i organizacyjno-prawnych, związanych z działalnością organów administracji państwowej,

- Prezes Najwyższej Izby Kontroli przedstawia Prezydium Sejmu.

2.
Przedstawione przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli wnioski, o których mowa w ust. 1 pkt 4, rozpatruje Prezydium Sejmu, natomiast uwagi, analizy, plany, sprawozdania i informacje określone w ust. 1 pkt 1-3 Prezydium Sejmu kieruje do właściwych komisji.

Przeprowadzanie przez Najwyższą Izbę Kontroli określonych kontroli mogą zlecać: Sejm, Prezydium Sejmu oraz właściwe komisje; wystąpienia komisji w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli kierowane są do Najwyższej Izby Kontroli za pośrednictwem Prezydium Sejmu.

W razie podjęcia przez właściwą komisję badania działalności określonych organów lub jednostek organizacyjnych, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, na wniosek komisji, deleguje swoich przedstawicieli do udziału w tych badaniach; wnioski komisji w tej sprawie kierowane są do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli za pośrednictwem Prezydium Sejmu.

Uczestniczący w posiedzeniach komisji Prezes Najwyższej Izby Kontroli lub upoważnieni przez niego przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli referują przedkładane Sejmowi wyniki kontroli i informacje; mogą także zgłaszać uwagi do sprawozdań i informacji przedkładanych komisjom przez organy administracji państwowej i inne jednostki organizacyjne, a na żądanie komisji udzielają wyjaśnień w sprawach kontroli przeprowadzanych przez Najwyższą Izbę Kontroli.

1.
Sprawozdanie z rocznej działalności Najwyższej Izby Kontroli Prezes Najwyższej Izby Kontroli przedstawia Prezydium Sejmu.
2.
Prezydium Sejmu, przed rozpatrzeniem tego sprawozdania, może przesłać je do ustosunkowania się właściwym komisjom.