Rozdział 1 - Posłowie. - Regulamin Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Monitor Polski

M.P.1980.29.164 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 12 listopada 1985 r.

Rozdział  1.

Posłowie.

1.
Posłowie składają następujące ślubowanie poselskie:

"Ślubuję uroczyście jako poseł na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pracować dla dobra Narodu Polskiego i pogłębiać jego jedność, przyczyniać się do umacniania więzi władzy państwowej z ludem pracującym miast i wsi, czynić wszystko dla utrwalenia niepodległości i suwerenności, dla pomyślnego socjalistycznego rozwoju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

2.
Ślubowanie poselskie składa się na pierwszym posiedzeniu Sejmu, a posłowie nieobecni oraz posłowie, którzy uzyskują mandat poselski w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie na pierwszym posiedzeniu Sejmu, w którym uczestniczą.
3.
Ślubowanie odbywa się przez odczytanie roty (ust. 1), a następnie kolejne wywoływanie posłów, z których każdy powtarza słowo "ślubuję".
4.
Kancelaria Sejmu wyda posłowi po złożeniu ślubowania legitymację poselską podpisaną przez Marszałka Sejmu.
1.
Posłowie są obowiązani:
a)
brać udział w pracach Sejmu, a w szczególności uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu oraz komisji, do których zostali powołani,
b)
utrzymywać więź z wyborcami, informować ich o aktualnych problemach państwa, zdawać sprawę ze swojej działalności i działalności Sejmu oraz przedstawiać postulaty i żądania wyborców.
2.
Każdy poseł może wystąpić o wniesienie określonej sprawy pod obrady Sejmu lub komisji.
1.
Organ państwowy, wobec którego poseł w wykonaniu obowiązków poselskich podjął interwencję, do którego wniósł we własnym imieniu albo któremu przekazał do załatwienia skargę lub wniosek innej osoby, powinien załatwić je niezwłocznie, a gdy załatwienie interwencji, skargi lub wniosku wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego - zawiadomić posła w terminie 14 dni o stanie rozpatrzenia sprawy i przewidzianym terminie załatwienia.
2.
W przypadku niezałatwienia bądź niewłaściwego załatwienia interwencji, skargi lub wniosku poseł może przedstawić sprawę Marszałkowi Sejmu, który w razie potrzeby podejmie w tym zakresie odpowiednie środki.

Kierownik urzędu lub instytucji powinien możliwie niezwłocznie przyjąć posła, który przybył w celu załatwienia sprawy związanej z wykonywaniem mandatu poselskiego, oraz w miarę możliwości udzielić posłowi informacji i wyjaśnień lub odpowiedzi na pytanie.

Poseł ma prawo czynnego uczestnictwa w sesjach wojewódzkiej rady narodowej i innych rad narodowych właściwych dla okręgu wyborczego, z którego został wybrany. Poseł może również brać czynny udział w posiedzeniach komisji tych rad. Prezydia rad narodowych zapewnią warunki organizacyjne dla realizacji tego uprawnienia.

Poseł ma prawo brania udziału w posiedzeniach Rady Społeczno-Gospodarczej oraz zabierania na nich głosu.

1.
Poseł stwierdza swą obecność na posiedzeniu Sejmu lub komisji podpisem na liście obecności.
2.
W razie niemożności udziału w posiedzeniu Sejmu lub komisji poseł powinien w ciągu 7 dni usprawiedliwić swą nieobecność przed Marszałkiem Sejmu lub przewodniczącym komisji.
3.
Poseł może z ważnych przyczyn zwrócić się do Prezydium Sejmu o udzielenie urlopu od wykonywania obowiązków poselskich.
1.
Poseł na czas trwania mandatu poselskiego otrzymuje na swój wniosek bezpłatny urlop w zakładzie pracy, w którym jest zatrudniony. W zakresie uprawnień uzależnionych od ciągłości pracy okres tego urlopu zalicza się do okresu pracy.
2.
O uzyskaniu urlopu od zajęć zawodowych poseł zobowiązany jest zawiadomić Prezydium Sejmu.
1.
Posłowie otrzymują diety miesięczne od dnia złożenia ślubowania.
2.
Wysokość diet określa Prezydium Sejmu po wysłuchaniu opinii Konwentu Seniorów.

Posłowie otrzymują z urzędu bezpłatnie po jednym egzemplarzu wszystkich druków sejmowych oraz Dziennika Ustaw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Dziennika Urzędowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej "Monitor Polski". Ponadto posłowie będący członkami komisji otrzymują bezpłatnie po jednym egzemplarzu dzienników urzędowych odpowiednich ministerstw.

1.
Sprawy posłów, którzy nie wykonują obowiązków poselskich, jak również posłów, którzy zachowują się w sposób nie odpowiadający godności posła - podlegają rozpatrzeniu przez Komisję Mandatowo-Regulaminową na wniosek Prezydium Sejmu.
2.
Od uchwały komisji przysługuje posłowi odwołanie do Sejmu. Odwołanie wnosi się na ręce Marszałka Sejmu.
3.
Sejm w wypadkach poważniejszych naruszeń może na wniosek Komisji Mandatowo-Regulaminowej wykluczyć posła z jednego lub kilku posiedzeń. O ile wniosek o wykluczenie został zgłoszony w okresie między sesjami, Sejm podejmie decyzję na najbliższej sesji.

Sejm wyraża zgodę na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karno-sądowej lub aresztowanie - na wniosek Komisji Mandatowo-Regulaminowej, większością co najmniej dwóch trzecich głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.

1.
Sejm - na wniosek Prezydium Sejmu lub Komisji Mandatowo-Regulaminowej - stwierdza uchwałą wygaśnięcie mandatu posła (art. 81-83 Ordynacji wyborczej).
2.
Sejm - na wniosek Komisji Mandatowo-Regulaminowej - stwierdza uchwałą unieważnienie mandatu posła w przypadku unieważnienia wyborów (art. 79 ust. 2 Ordynacji wyborczej).

Posłowie mogą organizować się w kluby poselskie według przynależności partyjnej.

Prezydium Sejmu, po wysłuchaniu opinii Konwentu Seniorów, może wyrazić zgodę na powoływanie kół lub zespołów poselskich na innych zasadach niż określone w art. 13.

1.
Posłowie mogą również organizować się w wojewódzkie zespoły poselskie, obejmujące posłów, którzy uzyskali mandaty na obszarze poszczególnych województw.
2.
Wojewódzkie zespoły poselskie stwarzają warunki organizacyjne dla utrzymania i zacieśniania więzi Sejmu i posłów z wyborcami, terenowymi organami władzy państwowej oraz organizacjami politycznymi i społecznymi w terenie. Wojewódzkie zespoły poselskie udzielają posłom pomocy w wykonywaniu przez nich czynności wynikających ze sprawowania mandatu poselskiego.
3.
Organizację wewnętrzną i tryb pracy wojewódzkiego zespołu poselskiego, jak również metody i formy pracy członków zespołu określa zespół.

Prezydium Sejmu czuwa nad wykonywaniem przez posłów obowiązków poselskich, nałożonych na nich przez Konstytucję Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a w szczególności nałożonych przez art. 2 ust. 2 i art. 101 Konstytucji, jak również innych obowiązków wynikających ze ślubowania poselskiego i przepisów regulaminu.

1 Art. 51 dodany przez art. 1 pkt 1 uchwały z dnia 6 lipca 1982 r. (M.P.82.17.134) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 lipca 1982 r.