Art. 1807. - Regulamin Porozumienia dotyczącego pocztowych usług płatniczych. Berno.2005.01.28.

Monitor Polski

M.P.2007.70.760

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2006 r.
Artykuł RF  1807

Zaliczki

1.
Każda administracja pocztowa, której inna administracja pocztowa jest winna sumę przekraczającą 6.000 SDR (DTS) miesięcznie, ma prawo zażądać automatycznego wpłacenia zaliczki najpóźniej do piętnastego dnia miesiąca, w którym wystawiono przekazy. Wysokość tej zaliczki oblicza się na podstawie średniej kwoty ostatnich trzech rachunków miesięcznych zaakceptowanych i przyjętych, w zależności:

1.1 od ważności rachunku dotyczącego okresu analogicznego w roku ubiegłym,

1.2 rozwoju obrotu w roku rozliczeniowym: 6.000 SDR (DTS) jest kwotą, poniżej której żadna zaliczka się nie należy i którą to kwotę, w konsekwencji, należy odliczyć od otrzymanej średniej.

2.
W przypadku niezapłacenia we właściwym terminie, stosuje się postanowienia artykułu RF 1806 ustęp 6, chyba że administracja pocztowa dłużniczka może udowodnić, że administracja pocztowa wierzycielska nie przesyła regularnie swoich rachunków w terminie określonym w artykule RF 1803 ustęp 6.
3.
Ustalony w ustępie 1 limit 6.000 SDR (DTS) nie dotyczy administracji pocztowej zajmującej się usługą przekazów wyłącznie jako administracja pocztowa przeznaczenia. W takim przypadku, dolną granicę ustala się za obopólnym porozumieniem z pocztową administracją wystawienia.
4.
Administracja pocztowa dłużniczka, która pragnie skorzystać z prawa przewidzianego artykułem RF 1806 ustęp 1, czyli potrącenia ze stanu rachunku utworzonego przez administrację pocztową dłużniczkę w kraju wierzycielskim, a nie otrzymała wcześniej od administracji pocztowej wierzycielskiej żądania wpłacenia zaliczki, określa, w dowolny sposób, kwotę i częstotliwość wpłat, których powinna dokonywać w celu zapewnienia pokrycia wystawionych przez nią dokumentów płatniczych.
5.
Jeżeli ogólna suma wpłat dokonanych z tytułu zaliczki przewyższa kwotę należną właściwej administracji pocztowej za rozpatrywany okres, to różnicę wykazuje się w jednym z następnych rachunków, zgodnie z zaleceniami sformułowanymi przez administrację pocztową dłużniczkę lub, w odpowiednim przypadku, zalicza się ją na dobro rachunku, o którym mowa w artykule RF 1806 ustęp 1.2.