Art. 1803. - Regulamin Porozumienia dotyczącego pocztowych usług płatniczych. Berno.2005.01.28.

Monitor Polski

M.P.2007.70.760

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2006 r.
Artykuł RF  1803

Wystawianie rachunków miesięcznych za przekazy przesłane drogą pocztową

1.
Przy sporządzaniu rachunków miesięcznych przewidzianych w artykule 18 ustęp 3 Porozumienia (rachunek miesięczny za przekazy według wzoru SFP 3) zestawień dokonuje się, zachowując:

1.1 porządek chronologiczny miesięcy wystawienia,

1.2 porządek alfabetyczny lub numeryczny urzędów wystawienia, w zależności od uzgodnień,

1.3 kolejność numeracji przekazów dla każdego urzędu wystawienia.

2.
W razie potrzeby, wypłacone przekazy zestawia się w specjalnym wykazie zgodnym ze wzorem SFP 2, który dołącza się do rachunku miesięcznego wystawianego, w tym przypadku, na formularzu zgodnym ze wzorem SFP 3.
3.
Administracja pocztowa przeznaczenia wpisuje do tego rachunku także:

3.1 kwotę zapłaty należnej jej na podstawie artykułu 8 Porozumienia,

3.2 w odpowiednim przypadku, kwotę pobrań i odsetek, o których mowa w artykułach RF 1801 ustęp 4, RF 1806 ustęp 6 i RF 2004 ustęp 2.

4.
Przekazy wystawione jako kopie przekazów zagubionych po wypłacie są traktowane jak przekazy i są wpisywane do rachunku SFP 3 lub, ewentualnie, do wykazu SFP 2, na tych samych warunkach jak gdyby chodziło o same przekazy.
5.
Jeśli zaangażowane strony uzgodniły regulowanie swoich rachunków na zasadzie kompensaty i jeśli ich odpowiednie przekazy zostały wypłacone w różnych walutach, najniższa wierzytelność jest przeliczana na walutę najwyższej wierzytelności, przy uwzględnieniu jako podstawy przeliczenia średniego oficjalnego kursu wymiany w kraju administracji pocztowej dłużniczki w okresie, do którego odnosi się rachunek; ten średni kurs powinien być przeliczany niezmiennie do czwartego miejsca po przecinku.
6.
Rachunek miesięczny przesyłany jest administracji pocztowej dłużniczce najpóźniej przed końcem miesiąca następującego po miesiącu, do którego się odnosi, wraz z potwierdzającymi dokumentami (pokwitowane przekazy), sklasyfikowanymi w tej samej kolejności jak na wykazie zbiorczym SFP 2. Jeśli, z jakiegokolwiek powodu, rachunek miesięczny nie może być przesłany we właściwym czasie, to administracja pocztowa dłużniczka powinna być poinformowana, w ciągu ośmiu dni następujących po upłynięciu wymienionego terminu, o przewidywanej dacie wysłania odnośnego rachunku. Informacja powinna być przesłana telefaksem. Administracje pocztowe powinny dołożyć wszelkich starań, by dokument ten dotarł przed upływem drugiego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy.
7.
W razie braku wypłaconych przekazów, do odpowiedniej administracji pocztowej wysyła się negatywny rachunek miesięczny, chyba że istnieje specjalne porozumienie między zainteresowanymi administracjami pocztowymi.
8.
Stwierdzone przez administrację pocztową dłużniczkę różnice w rachunkach miesięcznych, dotyczące zestawienia przekazów lub obliczenia zapłaty, ujmuje się w pierwszym rachunku miesięcznym, jaki należy sporządzić. Pomija się je, jeśli kwota nie przekracza 3 SDR (DTS) za rachunek.
9.
Administracje pocztowe mogą uzgodnić, na zasadzie dwustronnych porozumień, że będą stosowały inny sposób dokonywania rozliczeń i przekazywania wypłaconych przekazów niż ten przewidziany w artykule RF 1803.