Rozdział 1 - Postanowienia ogólne - Realizacja obowiązków Rządu wobec Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz reprezentacja Rządu w pracach parlamentarnych.

Monitor Polski

M.P.1995.18.219

Akt utracił moc
Wersja od: 14 marca 1995 r.

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Powinnością Rządu, wszystkich jego organów oraz osób występujących w imieniu Rządu jest rzetelne i terminowe wypełnianie obowiązków w stosunku do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich organów, w zakresie wynikającym z ustaw i regulaminów Sejmu i Senatu.
§  2.
1.
Rząd przedstawia w toku prac parlamentarnych jednolite stanowisko, w szczególności w sprawach będących przedmiotem kolegialnych ustaleń Rady Ministrów.
2.
Osoby realizujące zadania Rządu wobec Sejmu i Senatu mogą się zwracać do innych organów rządu i osób pełniących w nich funkcje o udzielenie informacji niezbędnych do prawidłowej realizacji zadania.
§  3.
Ogólne kierownictwo, koordynacja i kontrola realizacji obowiązków Rządu wobec Sejmu i Senatu oraz reprezentowania Rządu w pracach parlamentarnych należy do Prezesa Rady Ministrów.
§  4.
1.
Bieżącą koordynację realizacji zadań Rządu wobec Sejmu i Senatu oraz jego uczestnictwa w pracach parlamentarnych sprawuje Sekretarz Parlamentarny Rządu.
2.
Sekretarza Parlamentarnego Rządu wyznacza Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów spośród sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu w Urzędzie Rady Ministrów.
3.
Do Sekretarza Parlamentarnego Rządu należy w szczególności czuwanie nad terminową realizacją obowiązków Rządu wobec Sejmu i Senatu, przygotowaniem i przedstawianiem stanowiska Rządu, a także zapewnieniem właściwego przedstawicielstwa i reprezentacji Rządu w pracach parlamentarnych.
§  5.
1.
Właściwi ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych obowiązani są wyznaczyć osoby odpowiedzialne za bieżącą koordynację spraw parlamentarnych w podległych im ministerstwach i urzędach. Osobą taką, zwaną dalej "sekretarzem parlamentarnym", powinien być sekretarz stanu lub podsekretarz stanu. Kierownicy urzędów centralnych, którzy nie mają zastępców w randze podsekretarza stanu, koordynację spraw parlamentarnych sprawują osobiście.
2.
Do zadań sekretarzy parlamentarnych należy w szczególności: czuwanie nad właściwą realizacją obowiązków wobec Sejmu i Senatu w obrębie ministerstwa lub urzędu centralnego, bieżąca obserwacja i analiza przebiegu prac parlamentarnych dotycząca spraw, w których właściwy minister lub kierownik urzędu centralnego został zobowiązany do reprezentowania Rządu, a ponadto współdziałanie z Sekretarzem Parlamentarnym Rządu.