Przyjmowanie, ewidencja oraz realizacja postulatów i wniosków wyborców.

Monitor Polski

M.P.1976.5.23

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lutego 1976 r.

ZARZĄDZENIE Nr 10
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lutego 1976 r.
w sprawie przyjmowania, ewidencji oraz realizacji postulatów i wniosków wyborców.

W celu zapewnienia właściwego trybu przyjmowania, ewidencji oraz realizacji postulatów i wniosków wyborców zarządza się, co następuje:
Terenowe organy administracji państwowej udzielają wszechstronnej pomocy komitetom Frontu Jedności Narodu w organizowaniu spotkań posłów i radnych z wyborcami oraz w przekazywaniu zgłoszonych w toku tych spotkań (zebrań) postulatów i wniosków organom i instytucjom właściwym do ich załatwienia.
1.
Terenowe organy administracji państwowej oraz jednostki organizacyjne nie podporządkowane radom narodowym dokonują oceny możliwości realizacji postulatów i wniosków przekazanych im przez komitety Frontu Jedności Narodu oraz ustalają terminy realizacji postulatów i wniosków przyjętych do wykonania.
2.
Jednostki organizacyjne nie podporządkowane radom narodowym informują właściwe terenowe organy administracji państwowej, zainteresowane komitety Frontu Jedności Narodu oraz wnioskodawców o wynikach dokonanej oceny możliwości realizacji postulatów i wniosków oraz przedstawiają właściwym terenowym organom administracji państwowej harmonogramy realizacji postulatów i wniosków przyjętych do wykonania.
3.
Przy dokonywaniu oceny, o której mowa w ust. 1, terenowe organy administracji państwowej współdziałają z komitetami Frontu Jedności Narodu oraz prezydiami rad narodowych, a w miastach ponadto z organami samorządu mieszkańców.
4.
Terenowe organy administracji państwowej informują rady narodowe i komitety Frontu Jedności Narodu o tym, w jaki sposób i w jakich terminach będą zrealizowane postulaty i wnioski przyjęte do wykonania przez te organy oraz przez jednostki organizacyjne nie podporządkowane radom narodowym.
5.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie do ministrów (kierowników urzędów centralnych), z tym że organy te o wynikach dokonanej oceny możliwości realizacji przekazanych im postulatów i wniosków oraz o terminie i sposobie ich załatwiania zawiadamiają wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) oraz wojewódzkie komitety Frontu Jedności Narodu.
1.
Wstępna ocena słuszności i realności postulatów i wniosków powinna być dokonywana już w czasie spotkania z wyborcami przez posłów i radnych, a w okresie kampanii wyborczej przez kandydatów na posłów lub radnych, oraz obecnych na zebraniu przedstawicieli terenowych organów administracji państwowej, w celu wyeliminowania postulatów i wniosków oczywiście niesłusznych lub niemożliwych do realizacji w aktualnych warunkach oraz takich, które mimo swej zasadności nie mogą być wykonane w okresie kadencji.
2.
W protokole zebrania powinna być poczyniona odpowiednia wzmianka o postulatach i wnioskach uznanych w czasie zebrania za niesłuszne lub niemożliwe do zrealizowania - z podaniem przyczyn - oraz o postulatach i wnioskach wyjaśnionych lub przyjętych do bezzwłocznego załatwienia.
1.
Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym powinny być rozpatrywane i przyjmowane do realizacji z uwzględnieniem ich celowości, hierarchii aktualnych potrzeb i ważności z punktu widzenia przyśpieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego i kulturalnego terenu, posiadanych środków finansowo-materiałowych, a także możliwości zrealizowania tych postulatów i wniosków przy udziale wyborców w ramach szerszego rozwoju czynów społecznych.
2.
Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym, których realizacja wymaga nakładów inwestycyjnych, mogą być przyjmowane do wykonania w ramach posiadanych limitów inwestycyjnych i środków finansowych, jeżeli sprzyjają wzmacnianiu tempa wykonania zadań planowych i nie prowadzą do rozproszenia środków finansowych, materiałów, a także wysiłków ludzkich.
3.
Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym przyjęte do wykonania należy uwzględniać w planach rozwoju społeczno-gospodarczego.
1.
Terenowe organy administracji państwowej oraz jednostki organizacyjne nie podporządkowane radom narodowym prowadzą ewidencję przekazanych przez komitety Frontu Jedności Narodu postulatów i wniosków zakwalifikowanych do realizacji.
2.
Ewidencją nie powinny być obejmowane te postulaty i wnioski, które z uwagi na ich charakter zostały w toku spotkania z wyborcami wyjaśnione lub przyjęte do bezzwłocznego załatwienia przez przedstawicieli organów i instytucji biorących udział w spotkaniu, a także postulaty i wnioski sformułowane bardzo ogólnie, w postaci opinii w danej sprawie.
3.
Wzór ewidencji postulatów i wniosków ustala załącznik do zarządzenia.
1.
Nadzór nad wykonaniem postulatów i wniosków przyjętych do realizacji przez jednostki organizacyjne nie podporządkowane radom narodowym sprawują właściwe terenowe organy administracji państwowej, które mogą występować do kierowników tych jednostek o podjęcie działań niezbędnych do zapewnienia terminowego zrealizowania postulatów i wniosków.
2.
Kierownicy jednostek, o których mowa w ust. 1, składają właściwym terenowym organom administracji państwowej informacje i sprawozdania z realizacji przyjętych postulatów i wniosków.
1.
Terenowe organy administracji państwowej dokonują oceny przebiegu realizacji postulatów i wniosków przyjętych przez nie do wykonania, a także wniosków przyjętych do wykonania przez jednostki nie podporządkowane radom narodowym oraz przedstawiają powyższe oceny pod obrady rad narodowych, a zwłaszcza tych sesji, na których rozpatrywane jest sprawozdanie z wykonania planu rozwoju społeczno-gospodarczego i budżetu w roku ubiegłym.
2.
W szczególności terenowe organy administracji państwowej opracowują i przedstawiają pod obrady rad narodowych ocenę realizacji postulatów i wniosków w okresie całej kadencji rad narodowych. Postulaty i wnioski nie zrealizowane w toku kadencji, a uznane nadal za aktualne, są przyjmowane do wykonania w następnej kadencji przez terenowe organy administracji państwowej.
1.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego dokonują oceny przebiegu realizacji postulatów i wniosków przyjętych przez nie do wykonania, jak również postulatów i wniosków wykonywanych przez terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
W związku z dokonywaniem ocen, o których mowa w ust. 1, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego mogą żądać od terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego corocznych informacji statystycznych i opisowych z realizacji postulatów i wniosków, w zakresie przez siebie ustalonym.
3.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska określi, jakie dane liczbowe powinny być uwzględnione w sprawozdawczości, o której mowa w ust. 2, z uwagi na możliwość ich wykorzystywania przy ocenie realizacji postulatów i wniosków dokonywanej przez organy centralne.
4.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska może występować do ministrów (kierowników urzędów centralnych) o nadesłanie informacji dotyczących realizacji przekazanych im postulatów i wniosków, jeśli informacje takie są niezbędne do oceny realizacji tych postulatów i wniosków.
Zgłaszane w toku spotkań z wyborcami skargi i wnioski w sprawach indywidualnych powinny być załatwiane w trybie i terminach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego. Skargi i wnioski w sprawach indywidualnych nie są obejmowane ewidencją postulatów i wniosków wyborców i powinny być traktowane jako sprawy bieżące.
Do załatwiania postulatów i wniosków zgłoszonych w toku kadencji stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1975 r. Nr 26, poz. 139) oraz uchwały Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 1 marca 1957 r. - Regulamin Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski z 1972 r. Nr 24, poz. 136), dotyczące interpelacji radnych i posłów.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym stosowanie zasad określonych zarządzeniem przy ewidencjonowaniu i załatwianiu postulatów i wniosków przekazywanych im do załatwienia.
Traci moc zarządzenie nr 83 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 października 1973 r. w sprawie przyjmowania, ewidencji i realizacji postulatów i wniosków wyborców (Monitor Polski Nr 48, poz. 268).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

EWIDENCJA POSTULATÓW I WNIOSKÓW PRZYJĘTYCH DO WYKONANIA

Lp.Data wpływuKomitet FJN (nazwa). Imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcyTreść postulatu i wnioskuSposób realizacjiTermin realizacjiJednostka realizującaCharakter postulatu i wniosku *)Uwagi
123456789
*) Wszystkie postulaty i wnioski dzielą się na dwie grupy: administracyjno-organizacyjne i gospodarcze.